13. Dni Muzyki Nowej


13. edycję Dni Muzyki Nowej otworzą (21 kwietnia) dwa duety. Pierwszy z nich to Mazen Kerbaj & Adam Gołębiewski – muzycy zaprezentują w Gdańsku premierowy materiał. Kerbaj to ceniony libański autor komiksów, artysta wizualny, muzyk, wykładowca. Uważa się go za jednego z inicjatorów oraz kluczowych postaci libańskiej sceny swobodnej improwizacji. Na nowo definiuje brzmienie trąbki, eksperymentując i zmieniając znaczenie tego instrumentu. Gołębiewski – perkusista, improwizator i muzykolog - nieustannie poszerza z kolei możliwości zestawu perkusyjnego w zakresie brzmienia i ekspresji.
Drugi z duetów to projekt Lucy Railton i Kita Downesa, którzy współpracują ze sobą od blisko piętnastu lat, czasami grawitując bardziej w kierunku nowej muzyki, kiedy indziej odwołując się do jazzu.
Kolejny dzień Festiwalu (22 kwietnia) będzie należał do artystów z Francji i Polski.

„Uwolnił muzykę kameralną od rygorystycznej struktury, skostniałej retoryki i sztywnej estetyki” - tak jedyny kwartet smyczkowy skomponowany przez Claude'a Debussy'ego opisał Pierre Boulez, jeden z czołowych przedstawicieli powojennej muzyki awangardowej i prekursor muzyki elektronicznej, który przyszedł na świat trzydzieści lat po jego premierze. Nie ma w tym jednak przypadku - Debussy wyprzedzał swoją epokę. Premierę kwartetu w 1893 roku przyjęto z zaskoczeniem i rezerwą, dopiero po latach doceniono zawarte w nim śmiałe pomysły. W kwietniu to niecodzienne dzieło wybrzmi podczas Dni Muzyki Nowej, za sprawą Quatuor Voce - wyjątkowo eklektycznego kwartetu o blisko dwudziestoletniej historii. 

Trzeci dzień (23 kwietnia) to występy solowe. Polską scenę eksperymentalną będzie reprezentować Mateusz Olszewski ukrywający się pod nazwą Zaumne. Wydaje muzykę od 2016 roku i opublikował do tej pory sześć albumów (w tym kasety), a najnowszy („Él​é​vation”) pochodzi z 2021 roku. W Gdańsku zaprezentuje premierowe kompozycje.

Festiwal zamknie występ pochodzącej z Peru, mieszkającej w Niemczech Ale Hop, która łączy zaskakujące techniki gry na gitarze - w niczym nieprzypominające muzyki rockowej - z dronami, tajemniczą aurą, nagraniami terenowymi i ambientowymi tłami.

Więcej informacji i szczegółowy program znajdziecie TUTAJ