Historia Klubu Żak

Klub Żak jest jednym z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. Powstał w 1957 roku jako Klub Studentów Wybrzeża Żak. Do 1991 roku KSW Żak był klubem studenckim działającym pod szyldem Zrzeszenia Studentów Polskich, od kwietnia 1991 Klub Żak funkcjonuje w ramach nowej formuły - jako samorządowa instytucja kultury, powołany do życia Uchwałą Rady Miasta Gdańska.

Klub Studentów Wybrzeża w latach 50 i 60-tych był tym miejscem, któremu  Zbyszek Cybulski i Bogumił Kobiela wraz z gronem wspaniałych przyjaciół działających w studenckich teatrzykach dali swój talent, inwencję i sławę. Ale Klub Żak działa od ponad sześćdziesięciu lat i każde kolejne pokolenie Gdańszczanek i Gdańszczan ma swojego Żaka, swoją muzykę, filmy, teatry, autorytety.

Klub Żak lato 2020 foto Maciej Moskwa

Na początku Stary Żak miał adres: Wały Jagiellońskie 1 (dzisiaj mieści się tam siedziba Rady Miasta), potem przez 10 lat działał na ulicy Długiej, zajmując 2 piętra nad wejściem do kina Leningrad/Neptun (na I piętrze kawiarnia Kameralna, na II piętrze biura i kino Żak-Kameralne), w 1988 był powrót do Starego Żaka, w latach 1999-2001 z okien mini Żaka w kamienicy na ul. Straganiarskiej mieliśmy piękne widoki na dachy starego Gdańska i kościół św. Jana, który był naszą sala koncertową, teatralna i kinową. 11 listopada 2001 Klub Żak zaczął nowe życie we Wrzeszczu, w adaptowanej na potrzeby Klubu starej zajezdni tramwajowej.

Opowiemy naszą historię. Będziemy ją publikować tutaj, w odcinkach.