Gdański Festiwal Tańca

Gdański Festiwal Tańca to całoroczny projekt, który ma na celu kompleksową promocję i wspieranie szerokiego spektrum najciekawszych zjawisk tańca współczesnego w Polsce i za granicą, łączących tradycję i nowoczesność. Gdański Festiwal Tańca ma ukazać elitarny program najciekawszych projektów tanecznych ostatnich lat, zapewniając egalitarny dostęp do sztuki. Stawia na jak najwyższą atrakcyjność oferty i dostępność na każdą kieszeń. Festiwal wykorzystuje taniec współczesny jako narzędzie integracji, promocji Gdańska i kultury polskiej.

Marcus Jarrell Willis, Klub Żak, Solo Dance Contest 2017, 5.6.2017 fot. Maciej Moskwa
16. Gdański Festiwal Tańca

 

Klub Żak ogłasza nabór projektów w ramach konkursu rezydencja na solo taneczne 2024 w ramach 16. Gdańskiego Festiwalu Tańca. Konkurs dotyczy projektu na solo z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego. Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca współczesnego. Konkurs jest adresowany do tancerzy z Rzeczpospolitej Polskiej i zamieszkujący poza terenem Rzeczpospolitej Polskiej, którzy prezentowali swoje spektakle w ramach konkursu Solo Dance Contest organizowanego w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca w latach 2016 – 2023.

 Wybrane projekty zostaną zrealizowane w Klubie ŻAK w kwietniu 2024 roku.

Tancerze otrzymają środki na realizację zgłoszonego solo: 5.000 zł, pomoc techniczną w trakcie prób generalnych (akustyka i oświetleniowca), przedpremierową promocję, możliwość skorzystania z przestrzeni do prób oraz 2.000 zł za drugą prezentacje, stworzonego w ramach rezydencji solo, jesienią 2024 w Klubie Żak w Gdańsku.

Ponadto przez tydzień artyści będą pracować pod okiem mentora –  cenionego tancerza oraz choreografa. W 2024 roku mentorem będzie Maciej Kuźmiński. Rezydencje zakończą się pokazami premierowymi w Klubie Żak w Gdańsku 28 kwietnia 2024 roku.


Zgłoszenie powinno zostać wysłane w terminie do 29 lutego 2024 do godz. 16.00. 

Formularz aplikacyjny dostępny jest na stronie internetowej:

www.gdanskifestiwaltanca.pl.

www.gdanskifestiwaltanca.pl/pl/Konkursy

 

 

Mentor: Maciej Kuźmiński

Ur. w 1985 r. choreograf, pedagog i producent. Twórca i kierownik (2018-2022) pierwszej Polskiej Sieci Tańca. Jego niezależne prace tworzą repertuar Maciej Kuźmiński Company. Ukończył z wyróżnieniem kierunki BA Dance Theatre oraz Masters Choreography, na konserwatorium Trinity Laban w Londynie.

Od 2014 roku prace Kuźmińskiego były prezentowane ponad 200 razy w 21 krajach. Artysta otrzymał ponad dwadzieścia międzynarodowych nagród i wyróżnień za spektakle stworzone w ramach Maciej Kuźmiński Company. Jako gościnny choreograf tworzył między innymi dla Staatstheater Kassel (Niemcy), Scapino Ballet Rotterdam (Holandia) czy Polskiego Teatru Tańca. Jest także autorem spektakli dyplomowych dla studentów Trinity Laban (Anglia), ArtEZ (Holandia), Codarts (Holandia), PERA GAU (Cypr Północny) i Belgrade Dance Institute (Serbia).

Jego prace charakteryzują się prostotą kompozycji, operują płynnym i dynamicznym językiem ruchu, oraz dotyczą koncepcji egzystencjalnych i filozoficznych. Od 24 lutego 2022 roku, czyli od wybuchu wojny rosyjskiej na Ukrainie, artysta skupia się na tematyce wojennej, współpracując z ukraińskimi artystami-uchodźcami i zajmując się „najważniejszym wydarzeniem w życiu milionów ludzi, w tym moim”.

W 2019 roku jedna z prac Kuźmińskiego Plateau została nieformalnie, ale skutecznie ocenzurowana po debacie na jej temat w Radzie Miasta Bytomia.

Od 2009 roku Maciej Kuźmiński rozwija autorską metodę ruchu i kompozycji zwaną Dynamic Phrasing. Oparta na pięciu filarach: I – Pętla, II – Laboratorium Ruchu, III – Frazy i Repertuar, IV – Praca w Podłodze, V – Koszyk Zadań. Metoda ta jest szeroko wykorzystywana przez choreografa w pracy artystycznej i pedagogicznej.

Dynamic Phrasing angażuje nas w dialog z własnym ciałem, pielęgnując różnorodność właściwą naszej naturze i wykorzystując potencjał, którego wszyscy doświadczamy - siły grawitacji. Dialog ten wzmacnia wszechstronna praktyka i zamiłowanie do doświadczania ruchu, niczym niewielka wyprawa – wyruszając w drogę przypominamy sobie o naszych korzeniach.

Tylko w ostatnich latach Dynamic Phrasing był nauczany w konserwatoriach takich jak Codarts, ArtEZ, PERA GAU, Belgrade Dance Institute, Trinity Laban oraz w Polskim Teatrze Tańca. W styczniu 2023 r. po rocznym kursie nauczycielskim przyjęto dwóch nowych nauczycieli.

Informacje

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom.

Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak za okazaniem przed zakupem biletu ważnej legitymacji, Karty, Karnetu (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnet). Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji. 

Niewykorzystane limity wejść na dany karnet po upływie terminu ważności przepadają. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, filmy należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/ seans filmowy.
Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu faktycznego wykupienia zarezerwowanych biletów.

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl