Edukacja filmowa

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to program o ponad dziesięcioletniej tradycji, który powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów.

Projekt Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Kino artystyczne, kino traktujące widza poważnie, jako osobę inteligentną, obdarzoną wrażliwością, poszukującą w kinie prawdziwych przeżyć, jest dziś w świecie filmu przestrzenią coraz bardziej niszową, marginalizowaną. Młodzi ludzie nie powinni „ruszać w świat" nieprzygotowani do samodzielnej oceny takiego poglądu na sztukę filmową, jaki prezentują multipleksy, wielkie wytwórnie i kampanie reklamowe.

Idea programu: Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to projekt umożliwiający dzieciom i młodzieży spotkanie z kinem (zarówno klasyką jak i twórczością współczesną), pogłębienie ich wiedzy na temat sztuki filmowej, rozwijający ich wrażliwość i przygotowujący do samodzielnego i świadomego obcowania z kulturą. Poprzez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej chcemy zaznajomić i rozkochać młodych widzów w sztuce filmowej, uzupełniając jednocześnie ich szkolną edukację.

Edukacja filmowa w kinach studyjnych, kinach posiadających swój własny charakter, prowadzonych przez ludzi zafascynowanych filmem i traktujących go jako sztukę a nie rozrywkę, jest naszym zdaniem bardzo ważnym elementem przeciwstawiania się postępującej komercjalizacji sfery kultury. Zapisując swoich podopiecznych do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej, dacie im Państwo szansę na poznanie wartościowego kina a może rozbudzicie w nich miłość do filmu artystycznego. Filmu, który stawia przed widzem pytania i prowokuje go do przemyśleń.

Wyjście z klasą do kina nie jest czasem straconym - Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej są inicjatywą, starającą się przełamać szkolny stereotyp „wychodzenia do kina” jako czasu wolnego od zajęć, czyli z punktu widzenia programu szkolnego - czasu straconego. Kadrze pedagogicznej coraz trudniej znaleźć czas na wyjścia z uczniami poza teren szkoły z powodu zbyt napiętego programu. W wielu szkołach takie wyjścia zdarzają się jedynie raz na semestr! Z perspektywy kształtowania młodych, świadomych odbiorców kultury wydaje się, że taką tendencję w systemie edukacji należy jak najszybciej przełamać.

Najważniejsze zmiany, jakie w okresie pandemii wprowadziliśmy dla komfortu uczestników, to:

  • możliwość realizowania projektu w wersji stacjonarnej, online lub hybrydowej,
  • swoboda w zmianie formy uczestnictwa ze stacjonarnego na online (w przypadku ponownego zamknięcia kin lub decyzji o nauczaniu zdalnym),
  • ograniczenie liczby osób na seansach stacjonarnych na sali kinowej zgodnie z aktualnymi wytycznymi GIS,
  • realizacja indywidualnych seansów stacjonarnych dla jednej lub kilku klas z tej samej szkoły z wideo prelekcjami i omówieniami filmów (dokonanie zapisu  po kontakcie z koordynatorem).

Zachęcamy do korzystania z oferty NHEF stacjonarnie – w kinie i w przestrzeni szkolnej klasy, a także online, jako uzupełnienie lub inspiracja do zajęć. Program online to również szansa na uczestnictwo uczniów, którzy  wcześniej nie mieli możliwości oglądania naszych filmów w kinie. Wierzymy, że seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy i dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla uczniów bezcenne.

W cyklach dla szkół średnich mogą brać również udział osoby dorosłe, miłośnicy DKF-u.

Koordynacja programu:

Agata Myga
kontakt telefoniczny: 58 344 05 73
kontakt mailowy: edukacja@klubzak.com.pl
zapisy do programu on-line

Sezon 2023/2024
Właśnie ruszył nabór dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na nowy rok szkolny 2023/2024 do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Zapisy potrwają do 4 października. 

Karnety mogą zamawiać również osoby indywidualne.

Seanse stacjonarne:

Karnet na cały cykl (7 seansów) kosztuje 95 zł od osoby.

Bilet na jeden seans kosztuje 16 zł od osoby. Można wybrać najwygodniejszą dla grupy formę płatności.

Seanse online:

Po dokonaniu zapisu na wybrany cykl skontaktuje się z Państwem koordynatorka, która pomoże przejść przez proces dokonania płatności internetowej oraz będzie wsparciem w pierwszym kontakcie z dostępem online do filmów. Po potwierdzeniu informacji z koordynatorką otrzymają Państwo link do płatności internetowej. Po uiszczeniu opłaty przesłany zostanie link do filmu wraz ze szczegółową instrukcją. Link można wysłać uczniom, rodzicom lub obejrzeć film wspólnie w klasie. Seans jest możliwy przez 30 dni, a od momentu indywidualnego zalogowania i aktywacji dostępu – każdy użytkownik ma własne 48 godzin na obejrzenie materiału.

Cena biletu dla jednego ucznia za dostęp do jednego filmu – 8 zł

Cena biletu dla jednego ucznia za dostęp do jednego filmu w karnecie* – 6,5 zł

 

Działamy pod szyldem Edukacja do Kultury Gdańsk

#edkgdansk #edukacjadokultury

CYKLE EDUKACYJNE REALIZOWANE W KLUBIE ŻAK W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

PRZEDSZKOLE:

Chodzę do kina

Poznajemy emocje 

KLASY I–III:

Filmowi bohaterowie

Filmowe podróże

Filmowe sekrety

KLASY IV–VI:

Kino współczesne

Młodzi w obiektywie

Świat filmu

 

KLASY VII–VIII:

Cykl do czytania - egzamin  ósmoklasisty

 

SZKOŁA PONADPODSTAWOWA:

Ważne tematy 

Świat i my 

Maturalne motywy w filmie i literaturze 

 

 

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl