Dni Muzyki Nowej

Dni Muzyki Nowej prezentują muzykę najczęściej określaną jako eksperymentalną, awangardową, alternatywną, muzykę „otwartą” w formie i jednocześnie niezawężoną do jednego gatunku. Bez podziału na elektronikę i muzykę akustyczną, improwizowaną, współczesną, a nawet pop, w imię zasady, że każdy gatunek może wychodzić poza utarte szlaki, inspirować i zaskakiwać, każdy gatunek może stanowić zalążek oryginalności prowadząc do awangardy.  Dni Muzyki Nowej nawiązują do wcześniejszych projektów Klubu Żak: Art rhythmic depot (2005), Avant Festival (2006) i Dni Nowej Muzyki (2002). W nowej formule festiwal jest organizowany od 2011 roku. Na DMN dotychczas wystąpili m.in.: Artur Zagajewski – Staloocy, Johannes Kreidler, Małgorzata Walentynowicz, Stefan Wesołowski, Charlotte Hug & Frederic Blondy, Sidsel Enresen & Jan Bang, Neue Vocalsolisten, Cikada Quartet feat. Dominik Bukowski, Stockhausen & Héral, Hilary Hahn & Hauschka, NeoQuartet, Nils Frahm, Pianohooligan, Ólafur Arnalds, Kwartet Śląski, Johann Johannsson with String Quartet, Kronos Quartet, Hildur Gudnadóttir, Resina, Midori Hirano, Jacaszek czy Radical Polish Ansambl.

14. Dni Muzyki Nowej

Klub Żak zaprasza na ostatnią w tym roku, kwietniową odsłonę 14. Dni Muzyki Nowej.

Finał tegorocznej edycji Dni Muzyki Nowej to aż trzy koncerty rozłożone na dwa weekendy, podczas których nowa muzyka przybierze odmienne formy i brzmienia. Polskie trio złożone z Olgi Mysłowskiej, Michała Pepola i Patryka Zakrockiego przedstawi autorski materiał na instrumenty strunowe, wokal i elektronikę; Brytyjczyk Wayne Phoenix połączy łagodny wokal z ambientowymi pejzażami; a holenderski Dudok Quartet wykona kompozycje Steve'a Reicha, Holly Harrison i Joeya Roukensa.
 

14. Dni Muzyki Nowej / kwiecień / program

 

12.04.2024 / G.20.00

Olga Mysłowska, Michał Pepol, Patryk Zakrocki / Leggerezza

Olga Mysłowska – śpiew, Organelle, Michał Pepol – wiolonczela, looper, efekty, fortepian preparowany, głos, Patryk Zakrocki – gitara akustyczna preparowana, efekty, lap-steel, Moog

13.04.2024 / G.20.00

Wayne Phoenix / Soaring wayne phoenix story the earth and sky / Wielka Brytania / polska premiera

Wayne Phoenix – fortepian, Mariona De Lamo – wiolonczela, Noami Burrell – skrzypce, Tom Wheatley – kontrabas

20.04.2024 / G.20.00

Dudok Quartet / What Remains / Holandia / polska premiera
Judith van Driel – skrzypce, Marleen Wester – skrzypce, Marie-Louise de Jong – altówka, David Faber - wiolonczela

„Słuchać trzeba tego głośno” – przekonywał Bartek Chaciński z Polityki w recenzji albumu „Leggerezza”. O wyjątkowości perspektywy obranej przez trio świadczy już sam dobór środków ekspresji – barokowe wokalizy, charakterystyczne brzmienie preparowanej gitary akustycznej, elektronika i nieortodoksyjne podejście do gry na wiolonczeli. W bezpośrednim spotkaniu z publicznością wszystkie te elementy uderzają ze zdwojoną siłą, o czym będzie się można przekonać podczas pierwszego kwietniowego koncertu Dni Muzyki Nowej.
  

 

 


 

Wayne Phoenix to brytyjski pianista, kompozytor, producent i wokalista. Jego debiutancki album „Soaring Wayne Phoenix Story the Earth and Sky” zebrał szereg entuzjastycznych recenzji, w tym opublikowaną w serwisie Pitchfork, gdzie napisano: „To trochę jak znalezienie starego albumu ze zdjęciami, z którego większość stron została wyrwana”. Jednym z impulsów prowadzących do powstania albumu było sprawowanie opieki nad osobą dotkniętą autyzmem, która pewnego dnia nieoczekiwanie zaczęła wypowiadać proste zdania, podczas gdy Phoenix grał na fortepianie. Przejmujące monologi artysty zostały zestawione z mroczną muzyką elektroniczną; gęstą, o różnych konturach, zniekształceniach, przypominającą ścieżkę dźwiękową do filmu, którego kadry migoczą w oddali.

Amsterdamski Dudok Quartet w ostatnich latach wykazał się jako jeden z najbardziej aktywnych koncertowo i studyjnie europejskich kwartetów smyczkowych z repertuarem sięgającym od Haydna przez Ligetiego po Grażynę Bacewicz i Iannisa Xenakisa. Podczas Dni Muzyki Nowej będzie można natomiast usłyszeć przede wszystkim niektóre z utworów z albumu „What Remains” z 2023 roku, o którym w The Guardian napisano: „Wykroczenie poza mainstreamowy repertuar wymaga od kwartetu smyczkowego przemyślanego działania i odwagi. Dudok Quartet Amsterdam ma jedno i drugie”.

 

Bilety: 20 zł – ulgowe, 35 zł – na Kartę do Kultury, 40 zł – bez zniżek

 

Bilety ulgowe i zniżkowe można kupić tylko w kasie Klubu Żak wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak. Nasza strona: klubzak.com.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na Facebook.com/DniMuzykiNowej.

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 197,

kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117

Informacje

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom.

Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak za okazaniem przed zakupem biletu ważnej legitymacji, Karty, Karnetu (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnet). Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji. 

Niewykorzystane limity wejść na dany karnet po upływie terminu ważności przepadają. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, filmy należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/ seans filmowy.
Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu faktycznego wykupienia zarezerwowanych biletów.

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl