Dni Muzyki Nowej

Dni Muzyki Nowej prezentują muzykę najczęściej określaną jako eksperymentalną, awangardową, alternatywną, muzykę „otwartą” w formie i jednocześnie niezawężoną do jednego gatunku. Bez podziału na elektronikę i muzykę akustyczną, improwizowaną, współczesną, a nawet pop, w imię zasady, że każdy gatunek może wychodzić poza utarte szlaki, inspirować i zaskakiwać, każdy gatunek może stanowić zalążek oryginalności prowadząc do awangardy.  Dni Muzyki Nowej nawiązują do wcześniejszych projektów Klubu Żak: Art rhythmic depot (2005), Avant Festival (2006) i Dni Nowej Muzyki (2002). W nowej formule festiwal jest organizowany od 2011 roku. Na DMN dotychczas wystąpili m.in.: Artur Zagajewski – Staloocy, Johannes Kreidler, Małgorzata Walentynowicz, Stefan Wesołowski, Charlotte Hug & Frederic Blondy, Sidsel Enresen & Jan Bang, Neue Vocalsolisten, Cikada Quartet feat. Dominik Bukowski, Stockhausen & Héral, Hilary Hahn & Hauschka, NeoQuartet, Nils Frahm, Pianohooligan, Ólafur Arnalds, Kwartet Śląski, Johann Johannsson with String Quartet, Kronos Quartet, Hildur Gudnadóttir, Resina, Midori Hirano, Jacaszek czy Radical Polish Ansambl.

12. Dni Muzyki Nowej

Tegoroczna edycja festiwalu będzie obfitować w znakomite składy smyczkowe z Polski i zagranicy. W tej linii rodzimą scenę będzie reprezentować gdański NeoQuartet z premierowym wykonaniem materiału „String Theory”. Z Wielkiej Brytanii przyjedzie słynny Arditti Quartet, który nieprzerwanie działa od roku 1974! Koncerty z Nową Brytyjską Muzyką nadal są w Polsce rzadkością, ale  zróżnicowany program w wykonaniu jednego z najbardziej utytułowanych kwartetów z Wysp pozwoli w jeden wieczór zapoznać się z przekrojem ostatnich trzech dekad gatunku w twórczości wybitnych kompozytorów. Kolejna niespodzianka przygotowana na 12. Dni Muzyki Nowej to koncert norweskiego Cikada String Quartet, który od początku liczącej ponad trzy dekady działalności specjalizuje się w wykonywaniu utworów współczesnych kompozytorów, o czym publiczność Dni Muzyki Nowej miała już okazję się przekonać - norweski kwartet wystąpił w Gdańsku w 2014 roku z gościnnym udziałem Dominika Bukowskiego i repertuarem Hansa Abrahamsena, Krzysztofa Pendereckiego oraz Caroli Bauckholt. Po ośmiu latach wracają z muzyką dwóch urodzonych w latach 80. Kompozytorek: Clary Iannotta i Rebeki Sofii Ahvenniemi, a także z kompozycją profesora Grieg Academy w Bergen, Dániela Pétera Biró.

Podczas budzącej się do życia wiosny wystąpi z premierowymi kompozycjami duet Zima Stulecia  stworzony przez członków formacji EABS i Błoto, czyli Marka „Latarnika” Pędziwiatra i Marcina Raka. Ich Zima Stulecia to zaskakujące przemieszanie elementów jazzu z muzyką elektroniczną. Łotewskie Trio z Rygi Pamirt, zaczynające karierę w 2018 roku od muzyki metalowej, przybliży gdańskiej publiczności swoją wizję muzyki eksperymentalnej. 

12. Dni Muzyki Nowej to również różnorodne duety, poza wspomnianą Zimą Stulecia, w Gdańsku zagra Wood Organization (Szymon Pimpon Gąsiorek/Tomo Jacobson), czyli polsko-duński skład poruszający się na styku repetytywnych, akustycznych groove’ów i abstrakcyjnej elektroniki. Czesi Irena & Vojtěch Havlovi tworzą wspólnie muzykę od połowy lat 80., odwołując się zarówno do europejskiej tradycji z ubiegłych stuleci, jak i do współczesnego indie folku czy ambientu.
Program dopełnią nagrania duetu Psychogeografia (Paweł Krzaczkowski / Piotr Łyszkiewicz) stawiającego na nowatorski mariaż brzmienia preparowanego pianina, instrumentów dętych, syntezatorów i różnych nietypowych urządzeń akustycznych.
 

Dni Muzyki Nowej są realizowane ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak. Nasza strona: klubzak.com.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na Facebook.com/DniMuzykiNowej. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z koncertów, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

12. Dni Muzyki Nowej / program

21.04.2022 / G.19.00 / czwartek

NeoQuartet / String Theory - premiera

Karolina Piątkowska-Nowicka - skrzypce elektryczne / Paweł Kapica - skrzypce elektryczne / Michał Markiewicz - altówka elektryczna / Krzysztof Pawłowski - wiolonczela elektryczna / Radosław Deruba – wizualizacje / Marcin Kowalczyk - realizacja dźwięku

Arditti Quartet / Music from the UK

Irvine Arditti – skrzypce / Ashot Sarkissjan – skrzypce / Lucas Fels – wiolonczela / Ralf Ehlers – altówka

22.04.2022 / G.20.00 / piątek

Wood Organization / Drimpro

Tomo Jacobson - guimbri, ribon midi controler, wokal / Szymon Pimpon Gąsiorek - perkusja, OP-Z, wokal

Cikada String Quartet 

Karin Hellqvist – skrzypce / Odd Hannisdal – skrzypce / Bendik Foss – altówka / Inga Byrkjeland– wiolonczela

23.04.2022 / G.20.00 / sobota

Psychogeografia / materiał premierowy

Paweł Krzaczkowski aka Zajwert – syntezatory, sampling / Piotr Łyszkiewicz aka Łycha – saksofony, klarnet kontraltowy, elektronika

Pamirt / pierwszy raz w Polsce

Kristiana Karklina - wokal, fortepian / Edvards Percevs – perkusja / Edgars Gultnieks - gitara elektryczna, gitara basowa

 

24.04.2022 / G.19.00 / niedziela

Zima Stulecia / premiera

Marek „Latarnik" Pędziwiatr - instrumenty klawiszowe / Marcin Rak – perkusja

Irena & Vojtěch Havlovi / Saving One Who Was Dead / Little Crusader

Irena Havlová - głos, viola da gamba / Vojtěch Havel – wiolonczela

Bilety

Bilety na 21.04 i 22.04

40 zł – ulgowe* / 75 zł – zniżka* na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek 

Bilety na 23.04 i 24.04

30 zł – ulgowe* / 55– zniżka* na Kartę do Kultury / 60 zł – bez zniżek

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom.

Serdecznie zapraszamy Ukrainki i Ukraińców na wszystkie koncerty 12. Dni Muzyki Nowej, odbiór bezpłatnych wejściówek (za okazaniem paszportu lub innego dokumentu) w kasie Klubu!


Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak za okazaniem przed zakupem biletu ważnej legitymacji, Karty, Karnetu (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnet). Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Niewykorzystane limity wejść na dany karnet po upływie terminu ważności przepadają. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, filmy należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/ seans filmowy.
Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu faktycznego wykupienia zarezerwowanych biletów.

Warunki uczestnictwa w koncertach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl