Dni Muzyki Nowej

Dni Muzyki Nowej prezentują muzykę najczęściej określaną jako eksperymentalną, awangardową, alternatywną, muzykę „otwartą” w formie i jednocześnie niezawężoną do jednego gatunku. Bez podziału na elektronikę i muzykę akustyczną, improwizowaną, współczesną, a nawet pop, w imię zasady, że każdy gatunek może wychodzić poza utarte szlaki, inspirować i zaskakiwać, każdy gatunek może stanowić zalążek oryginalności prowadząc do awangardy.  Dni Muzyki Nowej nawiązują do wcześniejszych projektów Klubu Żak: Art rhythmic depot (2005), Avant Festival (2006) i Dni Nowej Muzyki (2002). W nowej formule festiwal jest organizowany od 2011 roku. Na DMN dotychczas wystąpili m.in.: Artur Zagajewski – Staloocy, Johannes Kreidler, Małgorzata Walentynowicz, Stefan Wesołowski, Charlotte Hug & Frederic Blondy, Sidsel Enresen & Jan Bang, Neue Vocalsolisten, Cikada Quartet feat. Dominik Bukowski, Stockhausen & Héral, Hilary Hahn & Hauschka, NeoQuartet, Nils Frahm, Pianohooligan, Ólafur Arnalds, Kwartet Śląski, Johann Johannsson with String Quartet, Kronos Quartet, Hildur Gudnadóttir, Resina, Midori Hirano, Jacaszek czy Radical Polish Ansambl.

Lucy Humphris & Harry Rylance
14. Dni Muzyki Nowej

Klub Żak zaprasza 9 marca na kolejną, trzecią odsłonę 14. Dni Muzyki Nowej (w tym roku festiwal odbywa się w co drugą sobotę miesiąca od stycznia do kwIetnia). Tym razem będzie to spotkanie przede wszystkim z utworami współczesnych, wciąż żyjących i tworzących kompozytorów oraz kompozytorek przedstawionymi w dwóch bardzo odmiennych formach – jako duet na trąbkę i saksofon oraz jako ośmioosobowa grupa grająca na ponad dziesięciu instrumentach.
 

14. Dni Muzyki Nowej / odsłona trzecia

9.03.2024 / G.20.00 / Klub Żak

Lucy Humphris & Harry Rylance / Obscurus / Wielka Brytania / pierwszy raz w Polsce / Lucy Humphris - trąbka; Harry Rylance - fortepian
Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble / Małgorzata Mikulska – flety, Tomasz Sowa – klarnety, Krzysztof Guńka – saksofony, Barbara Mglej - skrzypce, altówka, Paulina Woś - skrzypce, altówka, Jakub Gucik - wiolonczela, elektronika, Aleksander Wnuk - perkusja/elektronika, Aleksandra Płaczek - fortepian, instrumenty klawiszowe, elektronika
 

Lucy Humphris & Harry Rylance
Opiniotwórcza brytyjska rozgłośnia radiowa Classic FM wytypowała Lucy Humphris na Wschodzącą Gwiazdę 2023 roku, do czego przyczynił się przede wszystkim debiutancki album trębaczki - „Obscurus”, na którym znalazły się wyjątkowe wykonania nietuzinkowych i nieoczywistych utworów na klasyczną trąbkę z XX i XXI wieku. Są wśród nich kompozycje między innymi Petera Maxwella Daviesa, Filippos Raskovic czy Toru Takemitsu – odważny program jak na pierwsze wydawnictwo, ale dla Humphris ryzyko i zaskakiwanie publiczności są ważniejsze od wykonywania niewątpliwie bardziej przystępnej i popularnej muzyki Bacha albo Haydna.

„Od początku wiedziałam, że nie chcę nagrywać typowego debiutu na trąbkę; wiedziałam, że chcę pokazać utwory, o których istnieniu wiele osób nie miało pojęcia. To nie miał być album o mnie, to nie miało być udowadnianie na co mnie stać, tylko wyselekcjonowany zbiór naprawdę interesujących kompozycji dobranych w nieprzypadkowy sposób” – tak brytyjska artystka opowiadała o „Obscurus” w wywiadzie, który znajdzie się w festiwalowym informatorze.

Dodatkowo wykonanie zaaranżowanych na trąbkę utworów wzbogaci podczas występu w Gdańsku rozchwytywany w ostatnich latach pianista Harry Rylance, który obecnie przygotowuje się do występów w operze „Czarodziejki flet” Mozarta w reżyserii słynnego Barbe & Doucet. Koncert duetu na Dniach Muzyki Nowej będzie jego pierwszym występem w Polsce. 

 

 


 

Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble / Polska
O muzyce nowej nierzadko mówi się w odniesieniu do utworów, które powstały nawet wiek temu, ale dla Spółdzielni Muzycznej najważniejsze są te naprawdę współczesne, tworzone przez żyjących kompozytorów i kompozytorki. Na festiwalu Dni Muzyki Nowej krakowski ansambl przedstawi kompozycje Pawła Szymańskiego, Brigitty Muntendorf, Żanety Rydzewskie (utwór napisany dla Spółdzielni Muzycznej we wrześniu 2023 roku), Alexa Minceka (utwór premierowo wykonany podczas festiwalu Warszawska Jesień w 2023 roku) oraz Juga Markovica. Ten godzinny repertuar w rozległy, pełen zaskoczeń sposób pokazuje różnorodne koncepcje dzisiejszej muzyki.

Pomysł na Spółdzielnię Muzyczną narodził się ponad dekadę temu podczas Międzynarodowych Letnich Kursach Muzyki Nowej w Darmstadt. To właśnie tam grupa indywidualistów aktywnie prowadzących działalność solową i działalność w innych projektach odnalazła łączące ją pragnienie eksplorowania muzyki współczesnej wywodzącej się z różnych kultur i okresów, a także potrzebę prezentowania w nowym świetle tego, co już znane i zachęcania do odkrywania najnowszej twórczości młodych kompozytorów i kompozytorek z całego globu.

 

1-dniowe karnety kosztują:

40 zł – ulgowe dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny, obywatele Ukrainy – tylko w kasie Klubu

75 zł – na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu

80 zł – bez zniżek, w sklepie internetowym i w kasie Klubu

Bilety ulgowe i zniżkowe wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ). Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty. Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl.

Festiwal jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak. Nasza strona: klubzak.com.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na Facebook.com/DniMuzykiNowej.

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,

kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117

Informacje

Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom.

Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak za okazaniem przed zakupem biletu ważnej legitymacji, Karty, Karnetu (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnet). Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji. 

Niewykorzystane limity wejść na dany karnet po upływie terminu ważności przepadają. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT.

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, filmy należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/ seans filmowy.
Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu faktycznego wykupienia zarezerwowanych biletów.

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl