Festiwal Jazz Jantar

Festiwal Jazz Jantar od lat skupia się na nowych zjawiskach i nurtach polskiego i światowego jazzu. Jest ceniony za wyrazisty program, otwarty na nowości, przez lata z reaktywowanej lokalnej imprezy z tradycjami, wspiął się do piątki najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Nominowany do Fryderyka za 2018, daje silne wsparcie polskim muzykom. Popularyzowanie jazzu poprzez atrakcyjny i bogaty program, prezentujący z jednej strony klasykę, a z drugiej twórców poszukujących to najważniejsze cechy Festiwalu Jazz Jantar. W Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych, ale czytelnicy magazynu „Jazz Forum” to właśnie Jazz Jantar uznali za najlepszy festiwal jazzowy 2021 roku (wcześniej przez kilka lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce). Dodajmy, że Klub Żak zdaniem czytelników magazynu należy do trójki najlepszych Klubów Jazzowych w Polsce.

Krótka historia

Międzynarodowy Festiwal Jazz Jantar jest „okrętem flagowym” działalności muzycznej Klubu. Narodził się w latach 70-tych w Klubie Studentów Wybrzeża Żak i krótkimi przerwami jest realizowany do dziś. W 1976 roku Polskie Stowarzyszenie Jazzowe włączyło go w cykl objazdowych koncertów Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Klub Studentów Wybrzeża Żak reaktywował Festiwal w 1981 roku, a koncerty organizował na katamaranach, w Wielkim Młynie, w Klubie Kwadratowa i w Teatrze Wybrzeże. W tamtych latach częstymi gośćmi Festiwalu byli: Antiquintet, String Connection, Tie Break, Tomasz Stańko grający w różnych składach, Extra Ball, Andrzej Zaucha, Stanisław Sojka, Jan Ptaszyn Wróblewski, Helmut Nadolski, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Novi Singers, Tomasz Szukalski czy Józef Skrzek. 

W 1986 roku gwiazdą festiwalu był saksofonista Phil Woods, w następnym roku na scenie szalała legendarna formacja Young Power. Na początku lat 90-tych Festiwal został zawieszony, ale odbywały się koncerty jazzowe, m.in. w Żaku koncertują Adam Pierończyk, For Dee Krysi Stańko, Jarek Śmietana, Wojciech Staroniewicz, Rama 111, Olo Walicki, Krzysztof Ścierański, Miłość, Niebieski Lotnik, Maciej Sikała, Adam Went, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer. 
Po kolejnej krótkiej przerwie Festiwal został reaktywowany w 1997 roku (na początek w gościnnym Teatrze Wybrzeże). Wystąpili wtedy: Walk Away, Orange Trane (Sławek Jaskułke, Piotr Lemańczyk, Tomek Łosowski), Adam Pierończyk, Sidney Guitar Crusher Selby i Havana Sax, a rok później Tomasz Stańko, Pilich und Funk i Funky Grove Marka Napiórkowskiego. Gwiazdy kolejnych edycji ze zdumieniem oglądały „sale koncertowe”: Bill Evans Audytorium Novum Politechniki, a Gary Thomas kościół świętej Brygidy.

Od 2001 roku koncerty festiwalowe odbywają się w Klubie Żak we Wrzeszczu, a w ciągu ostatnich lat na Festiwalu wystąpili m.in.: Aaron Diehl, Aaron Parks, Amir ElSaffar, Ambrose Akinmusire, Avishai Cohen, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cecile McLorin Salvant, Christian Scott, Craig Taborn,  Dave Douglas, Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson, Gary Peacock, Helen Sung, Jack DeJohnette, Jamie Branch, James Carter, James Brandon Lewis, Jason Moran, Joe Lovano, Joey Calderazzo, John McLaughlin, Joshua Redman, Julian Lage, Mark Ribot, Mark Turner, Mary Halvorson, Miguel Zenon, Nils Petter Molvaer, Ravi Coltrane, Robert Glasper, Ron Carter, Rudresh Mahanthappa, Shabaka Hutchings, Steve Coleman, Steve Lehman, Terence Blanchard, Theo Croker, Tineke Postma, Tomasz Stańko, Vijay Iyer, a także Maciej Obara, Emil Miszk, Marek Napiórkowski, Henryk Miśkiewicz, Leszek Kułakowski, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko, Aga Derlak, Kinga Głyk, Franciszek Pospieszalski, Adam Pierończyk.

26. Festiwal Jazz Jantar

Po raz 26. gdański Klub Żak zaprasza na Festiwal Jazz Jantar. Podobnie jak w latach ubiegłych, Festiwal odbędzie się w trzech blokach koncertowych: wiosennym (w marcu), letnim (w lipcu) i jesiennym (październikowe i listopadowe weekendy).

 

 

Informacje

 26. Festiwal Jazz Jantar 

 

 

Bardzo ważna informacja ! Z powodu obecnej sytuacji w Izraelu zespół Shay Hazana (koncert zaplanowany na 27.10) nie może przyjechać do Polski.

27.10 o g.20.00 – odbędzie się zaplanowany koncert  10-osobowego składu LIUN + The Science Fiction Band - Live Orchestra.

Ceny biletów na ten dzień pozostają bez zmian. Bilety można:

1.     zwrócić do kasy Klubu Żak (uwaga: nie później niż przed rozpoczęciem koncertu 27.10 lub wcześniej i dotyczy to tylko biletów zakupionych PRZED 19.10.2023) – prosimy o kontakt: kasa@klubzak.com.pl

2.     lub wymienić po koncercie 27.10 w kasie Klubu na wejściówkę na jeden z niżej wymienionych koncertów (wymiana jest możliwa tylko 27.10)

8.12.2023 / G.20.00 / Klub Żak / BABADAG / premiera

Ola Bilińska - głos, elektronika, Dominyka Kriščiūnaitė - głos, flet poprzeczny, Raminta Kriščiūnaitė – głos, Lauksmina Kriščiūnaitė-Plikšnienė - głos, kankles, Igor Nikiforow - gitara, klawisze, Sebastian Witkowski - klawisze, bas, Paweł Szpura - perkusja

9.12.2023 / G.20.00 / Klub Żak / sneaky jesus / For Chaching Taphed

Matylda Gerber – saksofon tenorowy i barytonowy, Maciej Forreiter – gitara elektryczna, Beniamin Łasiewicki – gitara basowa, Filip Baczyński – perkusja

Festiwal Jazz Jantar od lat skupia się na świeżych zjawiskach na polskiej i światowej scenie jazzowej. Ceniony jest za wyrazisty program i otwartość na nowości – na przestrzeni lat z reaktywowanej lokalnej imprezy z tradycjami, wspiął się do piątki najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce, a Klub Żak to uznany klub jazzowy.


Festiwal skupia się na popularyzowaniu jazzu poprzez atrakcyjny program pokazujący z jednej strony klasykę, z drugiej twórców poszukujących. W ciągu ostatnich lat wystąpili na nim m.in.: Ambrose Akinmusire, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cécile McLorin Salvant, Christian Scott, Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson Trio, Gary Peacock, Jack DeJohnette, Jamie Branch, James Brandon Lewis, Jason Moran, Joe Lovano, John McLaughlin, Joshua Redman, Marc Ribot, Mary Halvorson, Nils Petter Molvaer, Ravi Coltrane, Robert Glasper, Ron Carter, Shabaka Hutchings, Steve Coleman, Steve Lehman, Vijay Iyer, a także wielokrotnie polscy artyści tacy jak: Tomasz Stańko, Maciej Obara, Emil Miszk, Marek Napiórkowski, Henryk Miskiewicz, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko, Kinga Głyk, Franciszek Pospieszalski czy Adam Pierończyk.

Łukasz Iwasiński po wiosennej edycji Festiwalu w magazynie Jazz Forum napisał: „To jedna z najbardziej progresywnych imprez w kraju. W ostatnich dwóch dekadach z hakiem – od kiedy festiwal został reaktywowany po kilkuletnim zawieszeniu – przez jego scenę przewinęły się dziesiątki czołowych postaci muzyki improwizowanej, zwłaszcza tych, reprezentujących jej bardziej poszukujący nurt.”
 

Z kolei Borys Kossakowski w podsumowaniu ubiegłorocznej edycji zauważył: „Śmiałe odejście od składów gwiazdorskich w kierunku nawiązywania relacji partnerskich z poszczególnymi scenami i ośrodkami kulturalnymi. Śmiałe odejście od idiomu jazzowego na rzecz szeroko rozumianej kreatywności muzycznej. Rozrywka. Odnoszę wrażenie, że kuratorzy premiowali składy preferujące inteligentny żart, taneczne rytmy, przyjemność słuchania. I wreszcie - aspekt nowości. Jazz Jantar (od dawna zresztą) stara się stawiać na zespoły pojawiające się po raz pierwszy w Polsce (lub Trójmieście), premiery płytowe i młodość”.

Nie brakuje w historii jazzu wizjonerów i dokumentujących przebłyski geniuszu albumów, ale żadne z nawet najbardziej przełomowych osiągnięć nie definiuje muzyki raz na zawsze. Jazz to wciąż przeobrażająca się forma, a na Festiwalu Jazz Jantar jesteśmy zainteresowani szczególnie tym, co zwiastuje jego przyszłość. Prezentowaliśmy młodą brytyjską scenę jeszcze zanim przeniknęła na największe europejskie festiwale pokroju Glastonbury czy Primavery; Cécile McLorin Salvant wystąpiła u nas przed zdobyciem pierwszej z trzech statuetek Grammy; pierwsze koncerty w Polsce grali na Jazz Jantar m.in. Ex Eye, Heroes Are Gang Leaders czy Steve Lehman & Sélébéyone. Tej jesieni również nie będziemy oglądać się za siebie i sprawdzimy, co w jazzie piszczy.

Na jesiennej 26. edycji Festiwalu Jazz Jantar dominować będą wykonawcy spod znaku Avant Days, m.in. Norweg Kim Myhr poruszający się swobodnie wśród rozmaitych kultur i gatunków, łączący swobodnie minimalizm, improwizację, muzykę elektroniczną z gitarową psychodelią; szwajcarski Ikarus celebrujący abstrakcję w sposób ekwilibrystyczny, łamiąc wszelakie podziały rytmiczne, jak i stylistyczne.; darkjazzowy The Lovercraft Sextet - najnowszy projekt twórcy nurtu, znanego m.in. z The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble Jasona Köhnena; jeden z bardziej nieprzewidywalnych kolektywów jazzowych - Irreversible Entanglements, który po raz pierwszy w Polsce zagra materiał z albumu „Protect Your Light”, wydanego przez legendarną wytwórnię Impulse!, dla której nagrywał m.in. John Coltrane; francusko-japoński PoiL Ueda, o którym Bartek Chaciński pisał, że wydał najlepszy album w tym roku; legendarne, australijskie trio The Necks, które premierowo wykona materiał z tegorocznego albumu „Travel”; Joanna Duda Trio i na zamknięcie festiwalu kobiecy skład Myra Melford’s Fire And Water Quintet, czyli Myra Melford, Ingrid Laubrock, Mary Halvorson, Tomeka Reid i Lesley Mok.

Po raz pierwszy w Polsce wystąpi duński zespół I Think You’re Awesome, szwajcarski LIUN + The Science Fiction Band - Live Orchestra, czyli dziesięcioosobowa orkiestra dowodzona przez wokalistkę Lucię Cadotsch, łącząca jazz z elementami ambitnego art popu, progresywnego soulu czy muzyki filmowej z lat 70., trio Allexy Navy reprezentujące najnowszą falę brytyjskiego jazzu; Festen, na który szczególną uwagę powinni zwrócić fani „Blade Runnera” - najnowszy album Francuzów to swoisty sequel kultowego filmu Ridleya Scotta.

Nie zabraknie premier trójmiejskich artystów: Krystyna Stańko przedstawi swoją “Eurodykę”, a Dominik Bukowski pod szyldem  Bukowski, Jacaszek, Kisiel, Zemler „Fabulę”.

Polskie remanenty to Jazzpospolita, Ronnie N, Sławek Pezda Quartet i Hoshii.

Więcej informacji o wykonawcach znajdziecie na naszych stronach internetowych, a w katalogu festiwalowym wywiady z wybranymi artystkami i artystami, którzy wystąpią na Festiwalu (katalog będzie dostępny w Klubie Żak w II połowie października 2023 r.).

 

26. Festiwal Jazz Jantar / Program / Klub Żak 

20.10.2023 / G.20.00 / piątek

I Think You're Awesome / Nu Danmark / pierwszy raz w Polsce

Jens Mikkel Madsen – kontrabas, Alex Jønsson – gitara, Morten Kærup – gitara, banjo, Lars Fiil – klawisze, Frej Lesner – perkusjonalia, elektronika, Andreas Skamby - perkusja

Jazzpospolita / Obiekt / Teraz Polska / premiera

Stefan Nowakowski – kontrabas, Michał Milczarek - gitara, elektronika, Miłosz Oleniecki - instrumenty klawiszowe, Wojtek Sobura - perkusja

21.10.2023 / G.20.00 / sobota

Kim Myhr / Sympathetic Magic / Avant Days / polska premiera

Kim Myhr – gitara, syntezatory, Anja Lauvdal – organy, syntezatory, Håvard Volden – gitary, David Stackenäs – gitary, Adrian Myhr – gitary, bas, Hans Hulbækmo – perkusja, Michaela Antalová – perkusja, Ingar Zach – instrumenty perkusyjne

Ronnie N / Avant Days

Jacek Steinbrich - gitara basowa, pianino elektryczne, Tadeusz Cieślak – saksofon tenorowy, flet poprzeczy, Paweł Stryczniewicz – perkusja

27.10.2023 / G.20.00 / piątek

LIUN + The Science Fiction Band - Live Orchestra / Lily of the Nile / All That Jazz / pierwszy raz w Polsce

Lucia Cadotsch - wokal, syntezator, Wanja Slavin - flet, klarnet, syntezator, saksofon, Kati Brien - flet, klarnet, saksofon, Phillip Dornbusch - flet, klarnet, saksofon, Magnus Schriefl - trąbka, Johannes Lauer - puzon, Janning Trumann - puzon, Mark Pringle - fortepian, Matthias Pichler - kontrabas, Fabian Rösch - perkusja

Z powodu obecnej sytuacji w Izraelu zespół Shay Hazana (koncert zaplanowany na 27.10) nie może przyjechać do Polski.

27.10 o g.20.00 – odbędzie się zaplanowany koncert  10-osobowego składu LIUN + The Science Fiction Band - Live Orchestra.

 

Ceny biletów na ten dzień pozostają bez zmian. Bilety można:

1.     zwrócić do kasy Klubu Żak (uwaga: nie później niż przed rozpoczęciem koncertu 27.10 lub wcześniej i dotyczy to tylko biletów zakupionych PRZED 19.10.2023) – prosimy o kontakt: kasa@klubzak.com.pl

2.     lub wymienić po koncercie 27.10 w kasie Klubu na wejściówkę na jeden z niżej wymienionych koncertów (wymiana jest możliwa tylko 27.10)

8.12.2023 / G.20.00 / Klub Żak / BABADAG / premiera

Ola Bilińska - głos, elektronika, Dominyka Kriščiūnaitė - głos, flet poprzeczny, Raminta Kriščiūnaitė – głos, Lauksmina Kriščiūnaitė-Plikšnienė - głos, kankles, Igor Nikiforow - gitara, klawisze, Sebastian Witkowski - klawisze, bas, Paweł Szpura - perkusja

9.12.2023 / G.20.00 / Klub Żak / sneaky jesus / For Chaching Taphed

Matylda Gerber – saksofon tenorowy i barytonowy, Maciej Forreiter – gitara elektryczna, Beniamin Łasiewicki – gitara basowa, Filip Baczyński – perkusja

28.10.2023 / G.20.00 / sobota

Allexa Nava Trio / Young Britain / pierwszy raz w Polsce

Allexa Nava – saksofon, Li Sing Chi - instrumenty klawiszowe, Cassius Cobbson – perkusja

Ikarus / Avant Days / pierwszy raz w Polsce

Ramón Oliveras – perkusja, Anna Hirsch – wokal, Andreas Lareida – wokal, Lucca Fries – fortepian, Moritz Meyer – kontrabas

29.10.2023 / G.19.00 / niedziela

Sławek Pezda Quartet / Tribute to Tenor Legends / Młoda Polska

Sławek Pezda – saksofon tenorowy, Mateusz Gawęda – fortepian, Alan Wykpisz – kontrabas, Grzegorz Pałka – perkusja

The Lovecraft Sextet / The Horror Cosmic / Avant Days / pierwszy raz w Polsce
Jason Köhnen – elektronika, syntezatory, magic box, Balazs Pandi – perkusja, Colin Webster – saksofon, Jean Christophe Bournine - kontrabas

7.11.2023 / G.19.00 / wtorek

Irreversible Entanglements / Protect Your Light / Avant Days / premiera

Camae Ayewa – głos, Keir Neuringer – saksofon, Aquiles Navarro – trąbka, Luke Stewart – kontrabas,  Tcheser Holmes – perkusja

9.11.2023 / G.19.00 / czwartek

PoiL Ueda / Avant Days / pierwszy raz w Polsce
Antoine Arnera – instrumenty klawiszowe, Boris Cassone – gitara, Ben Lecomte – kontrabas i gitara basowa. Guilhem Meier – perkusja, perkusjonalia, Junko Ueda – głos, Satsuma Biwa

The Necks / Travel / Avant Days / polska premiera
Chris Abrahams - fortepian; Tony Buck - perkusja; Lloyd Swanton - kontrabas
 

10.11.2023 / G.20.00 / piątek

Festen / Replicant: Musical Odyssey / Jeune France / pierwszy raz w Polsce
Damien Fleau - saksofon, syntezator, Maxime Fleau – perkusja, Jean Kapsa - fortepian, syntezator; Oliver DeGabriele - gitara basowa

Krystyna Stańko / Eurodyka / Teraz Polska / premiera

Krystyna Stańko – śpiew, Dominik Bukowski – wbrafon, marimba, kalimba, xylosynth, Paul Rutschka – gitara basowa, Michał Bąk – kontrabas, Mikołaj Stańko – perkusja, instrumenty perkusyjne; Goście: Laura Marti – śpiew, Piotr Wojtasik – trąbka, João de Sousa – śpiew

11.11.2023 / G.20.00 / sobota

Kuba Więcek - Hoshii / Młoda Polska

Kuba Więcek - saksofon, syntezatory,  Grzegorz Tarwid – syntezatory, Max Mucha – gitara basowa, Miłosz Berdzik – perkusja, dzwonki

Bukowski, Jacaszek, Kisiel, Zemler / Fabula / Teraz Polska / premiera

Dominik Bukowski – marimba, wibrafon, kalimba, Michał Jacaszek – elektronika, Dominik Kisiel – fortepian, instrumenty klawiszowe, Hubert Zemler – instrumenty perkusyjne

18.11.2023 / G.20.00 / sobota

Joanna Duda Trio / Fumitsuke / Avant Days

Joanna Duda – fortepian, elektronika, Maksymilian Mucha – kontrabas, fx, Michał Bryndal – bębny, Digitakt

Myra Melford’s Fire And Water Quintet / Avant Days / polska premiera

Myra Melford - fortepian, Ingrid Laubrock – saksofon, Mary Halvorson – gitara, Tomeka Reid – wiolonczela, Lesley Mok - perkusja  

Karnety (1-dniowe)

40 zł – ulgowe* / 75 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek

27.10, 18.11

50 zł – ulgowe* /  95 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 100 zł – bez zniżek

9.11

60 zł – ulgowe* / 110 zł – super zniżka* na Kartę do Kultury / 120 zł – bez zniżek

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny oraz obywatelom Ukrainy – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Karnety Festiwalowe 2023 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych w drugiej połowie 2023 roku)  – konieczne rezerwacje - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.plpo potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają). Prosimy o nie odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

 

Zasady rezerwacji
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert.
 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,

kasa@klubzak.com.pl, tel. 58 344 05 73 w.117

 

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na facebook.com/JazzJantar. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z koncertów, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

Festiwal wsparły firmy: GIWK, Ziaja, Toyota Carter Gdańsk i Żywiec. 

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w
soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl