Festiwal Jazz Jantar

Festiwal Jazz Jantar od lat skupia się na nowych zjawiskach i nurtach polskiego i światowego jazzu. Jest ceniony za wyrazisty program, otwarty na nowości, przez lata z reaktywowanej lokalnej imprezy z tradycjami, wspiął się do piątki najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Nominowany do Fryderyka za 2018, daje silne wsparcie polskim muzykom. Popularyzowanie jazzu poprzez atrakcyjny i bogaty program, prezentujący z jednej strony klasykę, a z drugiej twórców poszukujących to najważniejsze cechy Festiwalu Jazz Jantar. W Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych, ale czytelnicy magazynu „Jazz Forum” to właśnie Jazz Jantar uznali za najlepszy festiwal jazzowy 2021 roku (wcześniej przez kilka lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce). Dodajmy, że Klub Żak zdaniem czytelników magazynu należy do trójki najlepszych Klubów Jazzowych w Polsce.

Krótka historia

Międzynarodowy Festiwal Jazz Jantar jest „okrętem flagowym” działalności muzycznej Klubu. Narodził się w latach 70-tych w Klubie Studentów Wybrzeża Żak i krótkimi przerwami jest realizowany do dziś. W 1976 roku Polskie Stowarzyszenie Jazzowe włączyło go w cykl objazdowych koncertów Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Klub Studentów Wybrzeża Żak reaktywował Festiwal w 1981 roku, a koncerty organizował na katamaranach, w Wielkim Młynie, w Klubie Kwadratowa i w Teatrze Wybrzeże. W tamtych latach częstymi gośćmi Festiwalu byli: Antiquintet, String Connection, Tie Break, Tomasz Stańko grający w różnych składach, Extra Ball, Andrzej Zaucha, Stanisław Sojka, Jan Ptaszyn Wróblewski, Helmut Nadolski, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Novi Singers, Tomasz Szukalski czy Józef Skrzek. 

W 1986 roku gwiazdą festiwalu był saksofonista Phil Woods, w następnym roku na scenie szalała legendarna formacja Young Power. Na początku lat 90-tych Festiwal został zawieszony, ale odbywały się koncerty jazzowe, m.in. w Żaku koncertują Adam Pierończyk, For Dee Krysi Stańko, Jarek Śmietana, Wojciech Staroniewicz, Rama 111, Olo Walicki, Krzysztof Ścierański, Miłość, Niebieski Lotnik, Maciej Sikała, Adam Went, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer. 

Po kolejnej krótkiej przerwie Festiwal został reaktywowany w 1997 roku (na początek w gościnnym Teatrze Wybrzeże). Wystąpili wtedy: Walk Away, Orange Trane (Sławek Jaskułke, Piotr Lemańczyk, Tomek Łosowski), Adam Pierończyk, Sidney Guitar Crusher Selby i Havana Sax, a rok później Tomasz Stańko, Pilich und Funk i Funky Grove Marka Napiórkowskiego. Gwiazdy kolejnych edycji ze zdumieniem oglądały „sale koncertowe”: Bill Evans Audytorium Novum Politechniki, a Gary Thomas kościół świętej Brygidy.

Od 2001 roku koncerty festiwalowe odbywają się w Klubie Żak we Wrzeszczu, a w ciągu ostatnich lat na Festiwalu wystąpili m.in.: Aaron Diehl, Aaron Parks, Amir ElSaffar, Ambrose Akinmusire, Avishai Cohen, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cecile McLorin Salvant, Christian Scott, Craig Taborn,  Dave Douglas, Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson, Gary Peacock, Helen Sung, Jack DeJohnette, Jamie Branch, James Carter, James Brandon Lewis, Jason Moran, Joe Lovano, Joey Calderazzo, John McLaughlin, Joshua Redman, Julian Lage, Mark Ribot, Mark Turner, Mary Halvorson, Miguel Zenon, Nils Petter Molvaer, Ravi Coltrane, Robert Glasper, Ron Carter, Rudresh Mahanthappa, Shabaka Hutchings, Steve Coleman, Steve Lehman, Terence Blanchard, Theo Croker, Tineke Postma, Tomasz Stańko, Vijay Iyer, a także Maciej Obara, Emil Miszk, Marek Napiórkowski, Henryk Miśkiewicz, Leszek Kułakowski, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko, Aga Derlak, Kinga Głyk, Franciszek Pospieszalski, Adam Pierończyk.

27. Festiwal Jazz Jantar

Klub Żak zaprasza na 27. edycję Festiwalu Jazz Jantar, który – podobnie jak w ubiegłych latach – odbędzie w kilku odsłonach: w marcu, maju, lipcu i jesienią.

Informacje

W  Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych. Z dumą informujemy, że czytelnicy magazynu Jazz Forum już po raz drugi uznali Festiwal Jazz Jantar za najlepszy w 2023 roku, podobnie jak dwa lata temu (od wielu lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce najlepszych festiwali, podobnie jak Klub Żak w kategorii Najlepszego Klubu Jazzowego).

Za nami już piętnaście koncertów spod szyldu 27. Festiwalu Jazz Jantar, które odbyły się w lutym, marcu i maju. Gościliśmy przede wszystkim artystki i artystów z Polski, ale także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec, Holandii i Stanów Zjednoczonych. Latem będziemy kontynuować wątek brytyjski i niemiecki, ale w Sali Suwnicowej pojawią się także muzycy z Serbii i nie zabraknie oczywiście młodych twórców z Polski.

 

Brytyjska fala

Prezentowanie nowych oblicz młodej sceny jazzowej z Wielkiej Brytanii to mniej więcej od dekady stały punkt w programie Jazz Jantar. Występowali już u nas Sons of Kemet, Shabaka & The Ancestors, Binker & Moses, Binker Golding Band, Kamaal Williams, Alabaster DePlume, Yazz Ahmed, Emma-Jean Thackray, Dinosaur, Polar Bear, Emma Rawicz, Slowly Rolling Camera, Roller Trio, Snowpoet, Yazmin Lacey, Chelsea Carmichael, Run Logan Run czy Kinkajous, ale wciąż wiele się na Wyspach dzieje, więc i tym razem zaprosiliśmy utalentowanych muzyków o świeżym spojrzeniu na to, czym jazz jest i czym jeszcze może się stać.
 

Cassius Cobbson po raz pierwszy wystąpił na Jazz Jantar ubiegłej jesieni, jako perkusista tria pochodzącej z Peru, rezydującej w Londynie Allexy Navy. Intensywną, żywiołową grą oczarował nas do tego stopnia, że od razu umówiliśmy się na rychły powrót, tym bardziej, że w solowej twórczości dwudziestodwuletni muzyk prezentuje znacznie obszerniejszy wachlarz możliwości – gra także na fortepianie i syntezatorach, a do tego śpiewa i odnosi się do inspiracji sięgających od jazzowych tradycji przez muzykę klubową i rockową po etniczne brzmienia Ghany, kraju jego przodków.
W 2023 roku wydał pierwszy album pod własnym nazwiskiem – „Sankofa” –  a w lipcu zadebiutuje z autorskim programem przed polską publicznością.
 

Kulturowy miszmasz jest wyraźnie podkreślony również w twórczości Sultana Stevensona, którego z jednej strony inspirują wielcy jazzowi pianiści – McCoy Tyner, Geri Allen czy Herbie Hancock – a z drugiej sięga po funk, hip-hop i muzykę karaibską czyli po swoje korzenie. Stevenson to – podobnie jak Cassius Cobbson – jedna z najciekawszych postaci kolejnej fali młodych brytyjskich muzyków jazzowych. Prywatnie są przyjaciółmi i nalegali na występ tego samego wieczoru, zapewniając, że będzie to przeżycie, jakiego publiczność Festiwalu Jazz Jantar długo nie zapomni.

Zafascynowany brytyjską sceną od wielu lat pozostaje również Wojtek Mazolewski, który dostrzega, jak bardzo jej energia i zapał tamtejszych muzyków przypominają to, co działo się niegdyś w yassie. Tryp Tych Trio przekształca skojarzenie w żywą materię. Mazolewski – jedna z kluczowych postaci yassu – założył go wraz z saksofonistką Tamar Osborn i perkusistą Natcyetem Wakilim, znanymi z ze współpracy z takimi zespołami/artystkami, jak Nok Cultural Ensemble, Sons of Kemet, Collocutor czy Rosa Brunello. Skład tria ma jednak nieustannie ewoluować, o czym będzie się można przekonać już podczas koncertu na Festiwalu Jazz Jantar, gdzie za perkusją zasiądzie Sarathy Korwar – uznany muzyk urodzony w Stanach Zjednoczonych, pochodzący z Indii, od lat mieszkający w Londynie i odważnie łączący jazz z wpływami zaczerpniętymi z hip-hopu, muzyki elektronicznej i południowoazjatyckiej tradycji.

 

Jazz z Europy – różne oblicza

 

Serbski pianista, kompozytor oraz autor muzyki filmowej i teatralnej Aleksandar Jovanović (tworzący pod pseudonimem Shljuka) zajmuje się jazzem od 1999 roku, a Shljuka Quintet to jego najświeższy, założony w 2023 roku projekt. Napisał o nim: „Jesteśmy ambasadorami wyjątkowej muzycznej fuzji, łączącej bogate tradycje muzyki bałkańskiej z improwizowanym językiem jazzu. Nasz ostatni album – zatytułowany „Octave Up” – symbolicznie oznacza nowy rozdział w naszych twórczych przedsięwzięciach, oferując świeże spojrzenie na bałkański jazz. Eksplorujemy poprzez tę płytę skrzyżowanie dwóch tradycji muzycznych, zagłębiając się w podobieństwa i różnice pomiędzy jazzem i muzyką bałkańską. Czerpiąc inspiracje z naszego dziedzictwa kulturowego, melodyczne frazy, harmoniczne progresje i charakterystyczne dla Bałkanów rytmy napełniamy językiem współczesnego jazzu”.

 

Intrygująca nazwa Abacaxi w języku portugalskim oznacza „ananasa”, a kryjące się pod nią trio tworzą Francuzi Julien Desprez i Jean François Riffaud oraz Włoch Francesco Pastacaldi. Ich muzykę można usytuować pomiędzy rockiem z lat 60., noisem, improwizacją, funkiem a sound artem podsycanym eksperymentami ze światłem. Desprez – lider zespołu, a także kolektywu Coax zrzeszającego artystów wszelakich dyscyplin – lubi rzucać wyzwania skostniałym konwencją i w oparciu o utarte schematy kreować zupełnie nowe brzmienie.

 

Blink 6 to najnowszy projekt Marcusa Klosska, berlińskiego kompozytora i gitarzysty (ulubiona gitara – Fender Telecaster), który przez ostatnie dziesięć lat koncertował i nagrywał ze swoim Electric Trio. Muzykę sekstetu Blink 6 on sam określa jako mieszankę  współczesnego jazzu, rocka eksperymentalnego i nowej muzyki, a skład dopełniają instrumentaliście z berlińskiej sceny – puzonistka Anke Lucks (Insomnia Brass Band – na koncercie w Żaku zastąpi ją Gerhard Gschlössl), trębacz Nikolausem Neuserem (Potsa Lotsa), saksofonistą tenorowym Ignazem Dinné, basista Carsten Hein oraz perkusista Derek Scherzer. „Zacząłem komponować dla sekstetu, nie wiedząc, kto będzie w nim grał – twierdził Klosska. – Po tym, jak w ciągu sześciu miesięcy skomponowałem osiem utworów, potrzebowałem muzyków, którzy potrafiliby dobrze czytać nuty i którzy potrafiliby improwizować”. Tak powstał album „Blink 6”, który ukazał się we wrześniu 2023 roku.  


I jak zawsze polska scena jazzowa


Lipcowy blok koncertów Festiwalu otworzy solowy koncert trójmiejskiego pianisty Dominika Kisiela. O swoim nowy albumie Dominik Kisiel powiedział: „»Pieśni« łączą w sobie elementy muzyki fortepianowej z wielu obszarów: muzyki jazzowej, improwizowanej, neoromantycznej, folkowej oraz współczesnej”.

 

Minimits tworzy trzech młodych muzyków doskonale znanych naszej publiczności – niemalże co roku, czasami kilkukrotnie, w Sali Suwnicowej Klubu Żak pojawiają się kontrabasista Franciszek Pospieszalski, pianista Franciszek Raczkowski i perkusista Bartek Szablowski. Wszyscy są absolwentami katowickiej Akademii Muzycznej, a także laureatami wielu ważnych środowiskowych nagród, Pospieszalski otrzymał m.in. nagrodę Złotego Kontrabasu im. Andrzeja Cudzicha (Jazz Junior 2019), Raczkowski Grand Prix Międzynarodowego Konkursu na Kompozycję Jazzową w Katowicach (2018), Szablowski nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych „Złoty Krokus” (2017). W Żaku zaprezentują zupełnie nowy materiał.

 

Festiwal zamknie koncert duetu występującego pod nazwą amad stare, gdzie również występuje Szablowski. Jerzy Mączyński opowiadał o tym projekcie: „Duet z Bartkiem Szablowskim powstał podczas trasy koncertowej w Pakistanie w listopadzie 2023 roku. Zagraliśmy wspólnie osiem koncertów (m.in. na Islamabad International Jazz Festival, gdzie wspólnie z przedstawicielami sześciu krajów Europejskich - Szwajcarii, Austrii, Niemiec, Hiszpanii, Francji - reprezentowaliśmy Europejski Jazz)”. Obydwaj muzycy studiowali w Syddansk Musikkonservatorium w mieście Odense w Danii, Mączyński ukończył także studia w filii bostońskiej szkoły Berklee College of Music w Walencji na kierunku contemporary music performance i jest drugim Polakiem, po Piotrze Orzechowskim, który zdobył dyplom tej prestiżowej uczelni. Publiczności Festiwalu Jazz Jantar jest doskonale znany chociażby z solowego koncertu pod nazwą Jerry & The Pelican System w 2021 roku.


Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyka, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na facebook.com/JazzJantar.

 

27. Festiwal Jazz Jantar / lato / program

 

12.07.2024 / G.20.00

Dominik Kisiel Solo / Pieśni / Młoda Polska / premiera

Dominik Kisiel - fortepian

Shljuka Quintet / Octave Up / Jazz from Serbia

Aleksandar Jovanović Shljuka – fortepian, Rastko Obradović – saksofon, Ivan Radivojević – trąbka, Milan Pavković – kontrabas, Aleksandar Cvetković - perkusja

 

13.07.2024 / G.20.00

Cassius Cobbson / Sankofa / Britain.Now / pierwszy raz w Polsce

Cassius Cobbson - instrumenty klawiszowe/perkusja, Nathaniel Ricketts - perkusja, Basile Petite - gitara basowa, Solomon Kola - gitara elektryczna, Sam Tunnicliffe - saksofon
Sultan Stevenson / Faithful One / Britain.Now / pierwszy raz w Polsce 

Sultan Stevenson - fortepian, syntezator, Jacob Gryn - gitara basowa, Joel Waters - perkusja, Josh Short - trąbka

 

14.07.2024 / G.19.00

Tryp Trycho Trio: Wojtek Mazolewski, Tamar Osborn, Sarathy Korwar / Warsaw Conjunction

Wojtek Mazolewski - kontrabas elektryczny i akustyczny, Tamar Osborn - flet, saksofon barytonowy i samplery, Sarathy Korwar - perkusja

 

19.07.2024 / G.20.00

Minimits / Młoda Polska / nowy materiał

Franciszek Raczkowski – fortepian, Franciszek Pospieszalski – kontrabas, Bartosz Szabłowski – perkusja

Abacaxi / Avant Days / pierwszy raz w Polsce

Julien Desprez – gitara, Jean-François Riffaud – bas, Francesco Pastacaldi – perkusja, syntezator

 

20.07.2024 / G.20.00

Markus Klossek Blink 6 / Blink 6 / Jazz from Germany

Nikolaus Neuser – trąbka, Ignaz Dinné – saksofon tenorowy, Gerhard Gschlössl – puzon, Marcus Klossek – gitara, Carsten Hein – bass, Kay Lübke - perkusja

amad stare / Teraz Polska

Jerzy Mączyński – saksofon, Bartosz Szablowski - perkusja

 

Karnety (1-dniowe): 40 zł – ulgowe / 75 zł – na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek

Bilety na 14.07: 30 zł – ulgowe / 55 zł – na Kartę do Kultury / 60 zł – bez zniżek

 

Zakupione Karnety Festiwalowe 2024 (na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych, sprzedaż zakończona) – konieczne są rezerwacje wejściówek - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 – w.117.

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl

 

Relacje z koncertów: facebook.com/JazzJantar

Festiwal wsparły firmy: GIWK, Ziaja, Toyota Carter Gdańsk i Żywiec. 

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w
soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl