Festiwal Jazz Jantar

Festiwal Jazz Jantar od lat skupia się na nowych zjawiskach i nurtach polskiego i światowego jazzu. Jest ceniony za wyrazisty program, otwarty na nowości, przez lata z reaktywowanej lokalnej imprezy z tradycjami, wspiął się do piątki najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Nominowany do Fryderyka za 2018, daje silne wsparcie polskim muzykom. Popularyzowanie jazzu poprzez atrakcyjny i bogaty program, prezentujący z jednej strony klasykę, a z drugiej twórców poszukujących to najważniejsze cechy Festiwalu Jazz Jantar. W Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych, ale czytelnicy magazynu „Jazz Forum” to właśnie Jazz Jantar uznali za najlepszy festiwal jazzowy 2021 roku (wcześniej przez kilka lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce). Dodajmy, że Klub Żak zdaniem czytelników magazynu należy do trójki najlepszych Klubów Jazzowych w Polsce.

Krótka historia

Międzynarodowy Festiwal Jazz Jantar jest „okrętem flagowym” działalności muzycznej Klubu. Narodził się w latach 70-tych w Klubie Studentów Wybrzeża Żak i krótkimi przerwami jest realizowany do dziś. W 1976 roku Polskie Stowarzyszenie Jazzowe włączyło go w cykl objazdowych koncertów Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Klub Studentów Wybrzeża Żak reaktywował Festiwal w 1981 roku, a koncerty organizował na katamaranach, w Wielkim Młynie, w Klubie Kwadratowa i w Teatrze Wybrzeże. W tamtych latach częstymi gośćmi Festiwalu byli: Antiquintet, String Connection, Tie Break, Tomasz Stańko grający w różnych składach, Extra Ball, Andrzej Zaucha, Stanisław Sojka, Jan Ptaszyn Wróblewski, Helmut Nadolski, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Novi Singers, Tomasz Szukalski czy Józef Skrzek. 

W 1986 roku gwiazdą festiwalu był saksofonista Phil Woods, w następnym roku na scenie szalała legendarna formacja Young Power. Na początku lat 90-tych Festiwal został zawieszony, ale odbywały się koncerty jazzowe, m.in. w Żaku koncertują Adam Pierończyk, For Dee Krysi Stańko, Jarek Śmietana, Wojciech Staroniewicz, Rama 111, Olo Walicki, Krzysztof Ścierański, Miłość, Niebieski Lotnik, Maciej Sikała, Adam Went, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer. 

Po kolejnej krótkiej przerwie Festiwal został reaktywowany w 1997 roku (na początek w gościnnym Teatrze Wybrzeże). Wystąpili wtedy: Walk Away, Orange Trane (Sławek Jaskułke, Piotr Lemańczyk, Tomek Łosowski), Adam Pierończyk, Sidney Guitar Crusher Selby i Havana Sax, a rok później Tomasz Stańko, Pilich und Funk i Funky Grove Marka Napiórkowskiego. Gwiazdy kolejnych edycji ze zdumieniem oglądały „sale koncertowe”: Bill Evans Audytorium Novum Politechniki, a Gary Thomas kościół świętej Brygidy.

Od 2001 roku koncerty festiwalowe odbywają się w Klubie Żak we Wrzeszczu, a w ciągu ostatnich lat na Festiwalu wystąpili m.in.: Aaron Diehl, Aaron Parks, Amir ElSaffar, Ambrose Akinmusire, Avishai Cohen, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cecile McLorin Salvant, Christian Scott, Craig Taborn,  Dave Douglas, Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson, Gary Peacock, Helen Sung, Jack DeJohnette, Jamie Branch, James Carter, James Brandon Lewis, Jason Moran, Joe Lovano, Joey Calderazzo, John McLaughlin, Joshua Redman, Julian Lage, Mark Ribot, Mark Turner, Mary Halvorson, Miguel Zenon, Nils Petter Molvaer, Ravi Coltrane, Robert Glasper, Ron Carter, Rudresh Mahanthappa, Shabaka Hutchings, Steve Coleman, Steve Lehman, Terence Blanchard, Theo Croker, Tineke Postma, Tomasz Stańko, Vijay Iyer, a także Maciej Obara, Emil Miszk, Marek Napiórkowski, Henryk Miśkiewicz, Leszek Kułakowski, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko, Aga Derlak, Kinga Głyk, Franciszek Pospieszalski, Adam Pierończyk.

27. Festiwal Jazz Jantar

Klub Żak zaprasza na 27. edycję Festiwalu Jazz Jantar, który – podobnie jak w ubiegłych latach – odbędzie w kilku odsłonach: w marcu, maju, lipcu i jesienią.

Informacje

W  Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych. Z dumą informujemy, że czytelnicy magazynu Jazz Forum już po raz drugi uznali Festiwal Jazz Jantar za najlepszy w 2023 roku, podobnie jak dwa lata temu (od wielu lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce najlepszych festiwali, podobnie jak Klub Żak w kategorii Najlepszego Klubu Jazzowego).

Marcowa odsłona Festiwalu, zaplanowana na 14-17 marca 2024, to okazja, by poznać premierowe  projekty artystek i artystów z Polski o bardzo różnorodnych zainteresowaniach i spojrzeniach na muzykę, dodajmy – dobrze znanych trójmiejskim fanom i fankom jazzu. W Sali Suwnicowej Żaka wystąpi także  dwoje młodych, charyzmatycznych liderów z Wielkiej Brytanii, których zeszłoroczne albumy pojawiły się w wielu jazzowych podsumowaniach najlepszych wydawnictw 2023 roku - Alabaster DePlume (wcześniej grał między innymi na Off Festivalu) oraz Emma Rawicz (saksofonistka o polskich korzeniach, która po raz pierwszy zagra dla polskiej publiczności). Cztery dni, siedem koncertów i siedem odmiennych perspektyw na to, czym może być jazz.

 

Teraz Polska

Malina Midera Quartet z projektem MIDI 4 to połączenie muzyki improwizowanej, kreatywnej, jazzowej, filmowej, beatowej i łagodnych, subtelnych melodii. To połączenie jazzowej tradycji z klasyczną wrażliwością oraz z dużym wpływem muzyki improwizowanej. Zespół nawiązuje do twórczości między innymi Miłości, Emila Miszka, Irka Wojtczaka, Sławka Jaskułke, Wojtka Mazolewskiego czy Joanny Dudy.

Warszawski skład Teo Olter Quintet powstał w 2022 roku podczas komponowania i nagrywania utworów na płytę Portrety 2 projektu U Know Me Records, do którego Marcin Groszkiewicz (Groch) zaprosił ośmioro najwszechstronniejszych perkusistów na polskiej scenie. Muzyka kwintetu to połączenie kompozycji inspirowanych klasycznym i awangardowym jazzem, hip-hopem lat 90. i surowym post punkiem z nieokiełznaną energią improwizacji. Debiutancki album zespołu – In Pursuit of Happines – ukaże się wiosna 2024 roku.

S. E. A. Trio (Sonorism, Expression, Ascenticism) to zespół muzycznych indywidualności wykonujący autorskie kompozycje trzech muzyków doskonale znanych publiczności jazzjantarowej. Trio nawiązuje zarówno do klasycznych form i harmonii występujących w muzyce jazzowej, jak i do muzyki współczesnej. Niemałą inspirację stanowi także muzyka ludowa, której wpływów można się doszukać w kilku wykonywanych przez zespół kompozycjach. 

"Nieślubne dziecko pandemii, social mediów i wszechogarniającej nudy" - tak opisuje siebie trio Ninja Episkopat. Zespół faktycznie powstał w trakcie pandemii i przez chwilę szukał najodpowiedniejszej formy wyrazu dla trzech osób o bardzo różnorodnych doświadczeniach. Na debiutanckim albumie (wydanym pod koniec 2023 roku All Thoughts Are Bad Thoughts) obok wpływów jazzowych, wyraźnie słychać elektronikę, a także rock pod przeróżnymi postaciami – od bardziej agresywnego po nastrojowy.

Na zamknięcie marcowej części Festiwalu zapraszamy na solowy koncert Sławka Jaskułke. Album Sławek Jaskułke at Inryo-ji Temple Japan jest rejestracją koncertu, który odbył się w świątyni buddyjskiej Inryo-ji Temple w mieście Okayama w maju 2023 roku podczas trasy koncertowej w Japonii.

Britain Now

Angus Fairbairn nie jest wirtuozem saksofonu, ale odznacza się inną, istotniejszą cechą – ma własny, wyjątkowy głos i nie waha się przemawiać nim głośno i wyraźnie. Ten fenomen spostrzegł Bartek Chaciński, który w recenzji albumu Come with Fierce Grace z 2023 roku o występującym pod pseudonimem Alabasterze DePlume napisał: "Nie zapina wszystkiego na ostatni guzik, nie cyzelując całości, ale pozwalając pięknu wyzierać z relatywnego bałaganu. Podobnie jak na innych płytach, i tu znajdziemy szkice, sowizdrzalskie pomysły rzucone z nonszalancją i nierozwinięte - ale też znajdziemy świetne i nieoczywiste efekty improwizacji, a nawet formy na pograniczu geniuszu [...]". W Polsce Alabaster DePlume występował w 2022 roku na wyprzedanym koncercie organizowanym w ramach rozgrzewki przed katowickim Off Festivalem. Do Gdańska przyjedzie po raz pierwszy i odegra improwizowany set w oparciu o materiał z Come with Fierce Grace.

Od pierwszy polskich koncertów Shabaki Hutchingsa, Binkera Goldinga czy Kamaala Williamsa po najnowsze projekty kolejnego pokolenia – na Jazz Jantar brytyjską scenę jazzową śledzimy bardzo uważnie i regularnie prezentujemy kolejne stadia jej ewolucji. Jedną z najciekawszych postaci ostatnich lat jest saksofonistka z polskimi korzeniami – Emma Rawicz. W wieku zaledwie dwudziestu dwóch lat brytyjska saksofonistka, kompozytorka i aranżerka dała się poznać jako wyjątkowy talent, czego dowodami są liczne nagrody, między innymi Drake Yolanda Award 2021; tytuł Najlepszej Debiutantki na Parliamentary Jazz Awards 2022 czy awans do finału konkursu BBC Young Jazz Musicians. W marcu Rawicz po raz pierwszy wystąpi w Gdańsku, prezentując materiał z najnowszego albumu – Chroma.

Program:

14.03.2024 / G.19.00

MIDI 4 / Młoda Polska / premiera // Malina Midera - fortepian, Szymon Kowalik - saksofon tenorowy, Szymon Zalewski – kontrabas, Alan Kapołka – perkusja

Teo Olter Quintet / In Pursuit of Happiness / Młoda Polska / premiera // Teo Olter – perkusja, Kamila Drabek – kontrabas, Tymek Bryndal – gitara basowa, Alesander Żurowski – klawisze, Tadeusz Cieślak – saksofon tenorowy

 

15.03.2024 / G.20.00

S.E.A. Trio / Teraz Polska / premiera // Dominik Bukowski – wibrafon, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Krzysztof Gradziuk – perkusja, zabawki

Alabaster DePlume / Come with Fierce Grace / Britain.Now / polska premiera // Alabaster DePlume - saksofon, gitara, wokal, Momoko Gill - perkusja, wokal, Ruth Goller - gitara basowa, wokal, Mikey Kenney - skrzypce, wokal

 

16.03.2024 / G.20.00

Ninja Episkopat / All Thoughts Are Bad Thoughts / Teraz Polska // Patrycja Wybrańczyk – perkusja, Alex Clov – saksofon, Igor Wiśniewski - gitara elektryczna
Emma Rawicz / Chroma / Britain.Now / polska premiera // Emma Rawicz – saksofon, Ivo Neame – fortepian, Freddie Jensen - gitara basowa, Asaf Sirkis - perkusja
 

17.03.2024 / G.19.00

Sławek Jaskułke at Inryo-ji Temple Japan / Teraz Polska // Sławek Jaskułke - fortepian

 

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów pisane przez dziennikarzy muzycznych publikujemy na facebook.com/JazzJantar. Także w naszych mediach społecznościowych publikujemy fotorelacje z koncertów, które dokumentuje ekipa fotografów z kolektywu Testigo Documentary.

 

Karnety (1-dniowe): 40 zł – ulgowe / 75 zł – na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek

Bilety na 17.02.2024: 25 zł – ulgowe / 45 zł – na Kartę do Kultury / 50 zł – bez zniżek

 

Ulgowe bilety przysługują studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Bilety/karnety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane).

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,

 

Relacje z koncertów: facebook.com/JazzJantar

Festiwal wsparły firmy: GIWK, Ziaja, Toyota Carter Gdańsk i Żywiec. 

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w
soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl