Festiwal Jazz Jantar

Festiwal Jazz Jantar od lat skupia się na nowych zjawiskach i nurtach polskiego i światowego jazzu. Jest ceniony za wyrazisty program, otwarty na nowości, przez lata z reaktywowanej lokalnej imprezy z tradycjami, wspiął się do piątki najważniejszych festiwali jazzowych w Polsce. Nominowany do Fryderyka za 2018, daje silne wsparcie polskim muzykom. Popularyzowanie jazzu poprzez atrakcyjny i bogaty program, prezentujący z jednej strony klasykę, a z drugiej twórców poszukujących to najważniejsze cechy Festiwalu Jazz Jantar. W Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych, ale czytelnicy magazynu „Jazz Forum” to właśnie Jazz Jantar uznali za najlepszy festiwal jazzowy 2021 roku (wcześniej przez kilka lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce). Dodajmy, że Klub Żak zdaniem czytelników magazynu należy do trójki najlepszych Klubów Jazzowych w Polsce.

Krótka historia

Międzynarodowy Festiwal Jazz Jantar jest „okrętem flagowym” działalności muzycznej Klubu. Narodził się w latach 70-tych w Klubie Studentów Wybrzeża Żak i krótkimi przerwami jest realizowany do dziś. W 1976 roku Polskie Stowarzyszenie Jazzowe włączyło go w cykl objazdowych koncertów Pomorskiej Jesieni Jazzowej. Klub Studentów Wybrzeża Żak reaktywował Festiwal w 1981 roku, a koncerty organizował na katamaranach, w Wielkim Młynie, w Klubie Kwadratowa i w Teatrze Wybrzeże. W tamtych latach częstymi gośćmi Festiwalu byli: Antiquintet, String Connection, Tie Break, Tomasz Stańko grający w różnych składach, Extra Ball, Andrzej Zaucha, Stanisław Sojka, Jan Ptaszyn Wróblewski, Helmut Nadolski, Ewa Bem, Wojciech Karolak, Novi Singers, Tomasz Szukalski czy Józef Skrzek. 

W 1986 roku gwiazdą festiwalu był saksofonista Phil Woods, w następnym roku na scenie szalała legendarna formacja Young Power. Na początku lat 90-tych Festiwal został zawieszony, ale odbywały się koncerty jazzowe, m.in. w Żaku koncertują Adam Pierończyk, For Dee Krysi Stańko, Jarek Śmietana, Wojciech Staroniewicz, Rama 111, Olo Walicki, Krzysztof Ścierański, Miłość, Niebieski Lotnik, Maciej Sikała, Adam Went, Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer. 

Po kolejnej krótkiej przerwie Festiwal został reaktywowany w 1997 roku (na początek w gościnnym Teatrze Wybrzeże). Wystąpili wtedy: Walk Away, Orange Trane (Sławek Jaskułke, Piotr Lemańczyk, Tomek Łosowski), Adam Pierończyk, Sidney Guitar Crusher Selby i Havana Sax, a rok później Tomasz Stańko, Pilich und Funk i Funky Grove Marka Napiórkowskiego. Gwiazdy kolejnych edycji ze zdumieniem oglądały „sale koncertowe”: Bill Evans Audytorium Novum Politechniki, a Gary Thomas kościół świętej Brygidy.

Od 2001 roku koncerty festiwalowe odbywają się w Klubie Żak we Wrzeszczu, a w ciągu ostatnich lat na Festiwalu wystąpili m.in.: Aaron Diehl, Aaron Parks, Amir ElSaffar, Ambrose Akinmusire, Avishai Cohen, Brad Mehldau, Branford Marsalis, Cecile McLorin Salvant, Christian Scott, Craig Taborn,  Dave Douglas, Dave Holland, Erik Truffaz, Esbjorn Svensson, Gary Peacock, Helen Sung, Jack DeJohnette, Jamie Branch, James Carter, James Brandon Lewis, Jason Moran, Joe Lovano, Joey Calderazzo, John McLaughlin, Joshua Redman, Julian Lage, Mark Ribot, Mark Turner, Mary Halvorson, Miguel Zenon, Nils Petter Molvaer, Ravi Coltrane, Robert Glasper, Ron Carter, Rudresh Mahanthappa, Shabaka Hutchings, Steve Coleman, Steve Lehman, Terence Blanchard, Theo Croker, Tineke Postma, Tomasz Stańko, Vijay Iyer, a także Maciej Obara, Emil Miszk, Marek Napiórkowski, Henryk Miśkiewicz, Leszek Kułakowski, Maciej Sikała, Dominik Bukowski, Krystyna Stańko, Aga Derlak, Kinga Głyk, Franciszek Pospieszalski, Adam Pierończyk.

27. Festiwal Jazz Jantar

Klub Żak zaprasza na 27. edycję Festiwalu Jazz Jantar, który – podobnie jak w ubiegłych latach – odbędzie w kilku odsłonach: w marcu, maju, lipcu i jesienią.

Informacje

W  Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych. Z dumą informujemy, że czytelnicy magazynu Jazz Forum już po raz drugi uznali Festiwal Jazz Jantar za najlepszy w 2023 roku, podobnie jak dwa lata temu (od wielu lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce najlepszych festiwali, podobnie jak Klub Żak w kategorii Najlepszego Klubu Jazzowego).

 

Majowa odsłona 27. edycji Festiwalu Jazz Jantar

Za nami pierwszy marcowy blok koncertów spod szyldu 27. Festiwalu Jazz Jantar, w którym skupiliśmy się przede wszystkim na polskich zespołach, a także na scenie brytyjskiej, teraz czas na majową odsłonę zaplanowaną na od 8 do 12 maja. Będzie to prezentacja sceny europejskiej (w tym polskiej, niemieckiej i norweskiej), a także nowojorskiej. W ciągu pięciu dni odbędzie się osiem koncertów, które - jak w pigułce - pokażą osiem odmiennych spojrzeń na to, czym jest dzisiaj jazz i udowodnią, że warto chodzić na jazzowe koncerty.

 

Scena nowojorska

Na początek ceniony amerykański saksofonista David Murray z nowym zespołem - przedstawiciel nurtu New Black Music, który wypłynął na fali awangardy freejazzowej lat 70., a w swojej twórczości sięgał także po blues czy gospel. Publiczności Festiwalu Jazz Jantar Murray znany jest z koncertu legendarnego World Saxophone Quartet w 2012 roku, a nowy kwartet współtworzy z hiszpańską pianistką i kompozytorką Martą Sanchez (znaczącą artystką na nowojorskiej scenie jazzowej), Lukiem Stewartem (basistą, który wielokrotnie występował w Żaku, m.in. z Irreversible Entanglements i Blacks' Myths) oraz Russellem Carterem.
Zupełnie inne oblicze jazzowej sceny tego samego miasta przedstawi sekstet Nu Jazz, którego nazwa nie ma nic wspólnego ze skandynawskim, elektronicznym obliczem jazzu - jest przekornym odniesieniem do popularnego na przełomie XX i XXI wieku nu metalu. W ponad stuletniej historii jazz wchodził w relacje z niezliczonymi, zaskakującymi nurtami, ale mimo swojej otwartości, niezwykle rzadko można usłyszeć w tej muzyce krzyk. Stojący za mikrofonem zespołu Danny Orlowski (znany również z Deli Girls) postanowił to zmienić, z jednej strony czerpiąc z Charliego Parkera, z drugiej z Johna Zorna, a z jeszcze innej z muzyki emo.
 

Młoda Polska / premiery

Tercet Kamili Drabek oraz zespół Kosmonauci tworzą absolwenci i absolwentki Akademii Muzycznych w Krakowie i Bielsku-Białej, a ich wcześniejsze koncerty w Żaku (w różnych składach, m.in. Szamanie i USO 9001) pokazały, jak wiele dzieje się dzisiaj na rodzimej scenie jazzowej z południa i jak duża jest jej różnorodność. Tercet Kamili Drabek to klasyczne jazzowe trio z sekcją rytmiczną i kontrabasem, ale poszukujące własnego, oryginalnego języka ekspresji; Kosmonauci sami siebie opisują z kolei jako "boysband wywodzący się z tradycji jazzowych, który w swoim języku muzycznym czerpie z hip-hopu, drum&basu i improwizacji".

Warszawskie trio Tytus & The Left-Handers to jeszcze inne oblicze jazzu - oscylujące pomiędzy free a rockiem psychodelicznym. Zespół właśnie wydał debiutancki album, nagrany na bazie międzygatunkowego eksperymentu, w ramach którego każdy z muzyków miał skomponować dwa utwory i bazować na odmiennych, indywidualnych inspiracjach.

Jazz Punk Psychedelia

Nazwa Kuhn Fu odnosi się nie tylko do sztuki, ale również do walki, bo ten międzynarodowy, rezydujący w Niemczech septet - w składzie którego znajdują się artyści i artystki pochodzący z Niemiec, Polski, Argentyny, Izraela, Turcji oraz Holandii - konfrontuje ze sobą wszystko od free jazzu przez metalowe riffy i kabaret po inspiracje Frankiem Zappą, Bertoltem Brechtem oraz Montym Pythonem. Grupa występuje w kilku konfiguracjach osobowych, na Festiwalu Jazz Jantar przedstawi się w najobszerniejszej, która pozwoli w pełni doświadczyć ten wyjątkowy jazzowy spektakl.

Znowu Norwegia

W majowym programie mamy również dwa skandynawskie powroty - duetu Bishop, Breistein oraz Nilsa Pettera Molværa z materiałem z dzisiaj kultowego albumu "Khmer". Improwizatorzy John Derek Bishop (na koncie ma współpracę z Eivindem Aarset i Janem Bang) i Inge Weatherhead Breistein pierwszy raz w Sali Suwnicowej wystąpili w 2018 roku, a zespół Nilsa Pettera Molværa w 2001 roku. Pierwsi za pomocą saksofonu i przeprowadzanego w rzeczywistym czasie samplingu łączą jazz o charakterystycznym dla miejsca, z którego pochodzą chłodnym brzmieniu z subtelną elektroniką; Molvær wystąpi z kolei w Żaku po raz szósty, prezentując materiał z albumu, z jakim debiutował na scenie Jazz Jantar.

 

Program

8.05.2024 / G.19.00

David Murray Quartet / All That Jazz

David Murray - saksofon tenorowy i basowy, klarnet, Marta Sanchez - fortepian, Luke Stewart – kontrabas, Chris Beck – perkusja

 

9.05.2024 / G.19.00

Tercet Kamili Drabek / Tak bym chciała kochać już / Młoda Polska / premiera  

Marcin Konieczkowicz – saksofon, Kamila Drabek – kontrabas, Kacper Kaźmierski - perkusja

Kosmonauci / Młoda Polska / premiera

Miłosz Pieczonka – saksofon, Tymon Kosma – wibrafon, Bartłomiej Lucjan – bass, Jan Pieniążek - perkusja

 

10.05.2024 / G.20.00

Bishop, Breistein / Norway.Now

Joe Derek Bishop – elektronika, Inge Weatherhead Breistein - saksofon

Kuhn Fu / Jazz Punk Psychedelia / polska premiera
Christian Achim Kühn - gitara elektryczna, Frank Gratkowski - saksofon altowy, klarnet, flet, Mateusz Rybicki - saksofon tenorowy, klarnet, Sofia Salvo - saksofon barytonowy, Ziv Taubenfeld - klarnet basowy, Esat Ekincioglu - gitara basowa, George Hadow - perkusja
 

11.05.2024 / G.20.00
Nils Petter Molvær - Khmer
/ Norway.Now

Nils Petter Molvær – trąbka, Eivind Aarset – gitara, Rune Arnesen – perkusja, Audun Erlien – bas, DJ Strangefruit – gramofony, Darknorse – efekty specjalne
 

12.05.2024 / G.19.00

Tytus & The Left-Handers / Młoda Polska

Tytus Długołęcki – gitara basowa, Jan Okoński – gitara elektryczna, Wojciech Dramiński - perkusja

Nu Jazz / Vol. I / new fusion / pierwszy raz w Polsce

Danny Orlowski – wokal, John Bemis – perkusja, Kevin Eichenburger – kontrabas, Ben Shirken – elektronika, Ryan Easter – trąbka, Adam Turay - gitara elektryczna
 

 

Festiwal Jazz Jantar jest realizowany ze środków Miasta Gdańska i Klubu Żak, miejskiej instytucji kultury. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Festiwal wsparły filmy GIWK, Ziaja, Toyota Carter i Żywiec. Nasza strona: jazzjantar.pl, aktualności i relacje z koncertów  publikujemy na Facebook.com/JazzJantar.

Karnety (1-dniowe) i bilety na 8.05: 40 zł – ulgowe / 75 zł – na Kartę do Kultury / 80 zł – bez zniżek

Bilety na 11.05: 70 zł – ulgowe / 120 zł – na Kartę do Kultury / 140 zł – bez zniżek

Karnety festiwalowe 2024 ( na 5 dowolnie wybranych dni festiwalowych – konieczne rezerwacje - tylko mailem na adres kasa@klubzak.com.plpo potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy prosimy o odbiór wejściówki najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają). Prosimy o nie odkładanie rezerwacji na ostatnią chwilę.

 

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

 

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, kasa@klubzak.com.pl

 

 

 

 

 

 

Ulgowe bilety przysługują studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom, na Kartę Dużej Rodziny za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Bilety/karnety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Regulaminy sprzedaży znajdują się na stronie Klubu Żak klubzak.com.pl

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane).

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197,

 

Relacje z koncertów: facebook.com/JazzJantar

Festiwal wsparły firmy: GIWK, Ziaja, Toyota Carter Gdańsk i Żywiec. 

Kasa biletowa

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w
soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl