Deklaracja dostępności

Klub Żak w Gdańsku zobowiązuje się zapewnić dostępność swoich stron internetowych zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2029 roku o dopstępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. 

Deklaracja dostępności dotyczy stron:

www.klubzak.com.pl jazzjantar.plgdanskifestiwaltanca.pl

  • Data ostatniej istotnej aktualizacji 14 marca 2025 roku.

Raport o stanie zapewnienia dostępności:
Pobierz dokument

Warunki techniczne publikacji i struktura dokumentu elektronicznego deklaracji dostępności:
Pobierz dokument

Stan dostępności cyfrowej

Wszystkie wyżej wymienione strony Klubu Żak są częściowo zgodne z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej. Planowany termin zakończenia prac nad dostosowaniem stron – grudzień 2025 roku.

Strony www.jazzjantar.pl i www.gdanskifestiwaltanca.pl dostosowane są do Wytycznych dostępności treści internetowych WCAG 2.0 (poziom AA).

Niedostępne treści 

Niezgodność z załącznikiem

Na stronach internetowych: klubzak.com.pl, jazzjantar.pl i gdanskifestiwaltanca.pl wybrane treści mogą być niezgodne z wytycznymi dla dostępności treści internetowych 2.1, w takim zakresie jak:

  • Postrzegalność (m.in. częściowy brak alternatywy w postaci tekstu dla zdjęć, brak części ułatwień w percepcji treści – nie ma nagrań treści w polskim języku migowym (PMJ) w postaci plików wideo, nie ma informacji w tekście latwym do czytania (ETR),
  • Funkcjonalność (m.in. nie ma tekstów odczytywanych maszynowo).

Treści nieobjęte przepisami

Filmy i multimedia, które zostały opublikowane przed wejściem w życie ustawy. Przygotowanie ich pełnej dostępności wiązałoby się z nadmiernym obciążeniem dla podmiotu publicznego. Mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji: 19 marca 2021 roku.
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji: 14 marca 2025 roku.

Na stronach internetowcyh klubzak.com.pl, jazzjantar.pl i gdanskifestiwaltanca.pl nie ma tekstów odczytywanych maszynowo.

Na stronach internetowcyh klubzak.com.pl, jazzjantar.pl i gdanskifestiwaltanca.pl nie ma nagrań treści w polskim języku migowym (PJM) w postaci plików wideo.

Na stronach internetowcyh klubzak.com.pl, jazzjantar.pl i gdanskifestiwaltanca.pl nie ma informacji w tekście łatwym do czytania (ETR).

(Ostatnia aktualizacja 14.03.2025)

Informacja zwrotna i dane kontaktowe

Koordynator ds. dostępności:
Anna Korzeniewska-Gigiel
e-mail: anna.korzeniewska@klubzak.com.pl
tel.:58 345 15 90 / 58 344 05 73 wew. 156

Obsługa wniosków i skarg

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audio deskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej, lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.

Link do strony internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich Przejdź do strony Rzecznika Praw Obywatelskich 

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Wejścia do budynku
Do Klubu Żak prowadzą trzy wejścia:

Wejście główne od ulicy Braci Lewoniewskich jest na poziomie chodnika. Drzwi są szklane, dwuskrzydłowe, otwierane ręcznie. Szerokość jednego skrzydła wynosi 125 centymetrów i jest wystarczająca dla osób na wózkach.

Wejście boczne od ulicy Braci Lewoniewskich. 

Wejście tylne z parkingu Klubu jest również na poziomie chodnika. Drzwi są szklane, dwuskrzydłowe, otwierane ręcznie. Szerokość jednego skrzydła wynosi 105 centymetrów, co umożliwia wjazd osobom na wózkach.

Szklane drzwi i ściany w budynku nie są oznaczone kontrastową taśmą.

Schody
Schody w sali koncertowo-teatralnej są oznaczone kontrastową taśmą.

Schody prowadzące na pierwsze piętro (do biur i galerii) nie mają oznaczeń kontrastowych.

Wszystkie schody są wyposażone w poręcze.

Winda
Drzwi windy mają szerokość 90 centymetrów.

Przyciski do zamykania drzwi są wypukłe, ale nie mają oznaczeń w alfabecie Braille’a.

W windzie nie ma komunikatów głosowych.

Toalety
Na parterze znajduje się jedna toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Na pierwszym piętrze znajduje się druga toaleta dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.

Parking
Na parkingu Klubu Żak wyznaczone jest jedno miejsce dla osób z niepełnosprawnościami.

Oznakowanie i dostępność informacji
W budynku nie ma tyflomap.

Pomieszczenia nie są oznaczone tabliczkami z wypukłymi cyframi ani napisami w alfabecie Braille’a.

W budynku nie ma dźwiękowego systemu nawigacji dla osób niewidomych.

Wstęp z psem asystującym
W budynku nie ma informacji o zasadach wstępu z psem asystującym ani o ewentualnych ograniczeniach. Psy asystujące mogą wchodzić wszędzie. Pozostałe psy są wpuszczane do kawiarni, galerii i biur. Wstęp z psem do sali kinowej i koncertowo-teatralnej jest możliwy po wcześniejszym uzgodnieniu, z uwagi na ewentualny stres zwierzęcia.

Adres, dojazd do Klubu Żak
Adres: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ulica Grunwaldzka 197

Przystanek: aleja Wojska Polskiego 03 (kierunek do Oliwy)
Autobusy linii: 122, 199
Od przystanku autobusowego Wojska Polskiego 03 do wejścia głównego Klubu Żak jest około 150 metrów. Po wyjściu z autobusu należy skręcić w prawo i iść prosto do przejścia dla pieszych. Po przejściu na drugą stronę ulicy dochodzi się bezpośrednio do budynku Klubu Żak.

Przystanek: aleja Wojska Polskiego 04 (kierunek do Wrzeszcza)
Autobusy linii: 122, 158, 199, 258, N4, N13
Przystanek autobusowy Wojska Polskiego 05 znajduje się około 250 metrów od wejścia głównego Klubu Żak. Po drodze są trzy przejścia dla pieszych.

Przystanki tramwajowe: aleja Wojska Polskiego (w kierunkach do Oliwy i Wrzeszcza)
Tramwaje linii: 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 12
Od przystanku tramwajowego do wejścia do Klubu jest odległość 200 metrów (w tym 3 przejścia dla pieszych).

Budynek Klubu Żak jest widoczny z każdego z wyżej wymienionych przystanków.

Komunikacja wewnątrz Klubu Żak

Stanowisko ochrony, szatnia
Po wejściu do Klubu głównym wejściem, na poziomie chodnika, po prawej stronie, około metr od drzwi, znajduje się stanowisko ochrony. Blat stanowiska ma wysokość 110 centymetrów.

Obok stanowiska ochrony znajduje się miejsce, które w sezonie jesienno-zimowym służy jako szatnia podczas wydarzeń organizowanych w Klubie. (Uwaga: w czasie pandemii działalność szatni została zawieszona).

Kasa biletowa
Na parterze Klubu Żak znajduje się jeden punkt kasowy. Po wejściu do budynku głównym wejściem należy kierować się w prawo.

Droga do kasy jest bez progów i schodów. Okienko kasy znajduje się na wysokości 115 centymetrów.

Pracownicy kasy służą pomocą przy zakupie biletów. Kasa jest wyposażona w pętlę indukcyjną.

Kino
Do kina wchodzi się głównym wejściem do budynku, a następnie należy kierować się w prawo. Kino znajduje się na parterze, w odległości około 1 metra od kasy biletowej.

Drzwi do sali kinowej są drewniane i mają szerokość 120 centymetrów, co umożliwia wygodny wjazd osobom poruszającym się na wózkach.

W sali kinowej nie ma progów ani schodów, dzięki czemu osoby na wózkach mogą wybrać dowolne miejsce.

Sala kinowa nie jest wyposażona w pętlę indukcyjną. Klub nie posiada też systemu odbiorników do tłumaczeń symultanicznych ani do odbioru audiodeskrypcji. Kino nie dysponuje również osobnym pomieszczeniem dla lektora podczas seansów filmowych z audiodeskrypcją.

Sala koncertowo-teatralna (Sala Suwnicowa)
Po lewej stronie, w odległości około 2 metrów od wejścia głównego, znajdują się drzwi prowadzące do sali koncertowo-teatralnej, zwanej Salą Suwnicową. Wejście jest na tym samym poziomie, bez progów i schodów. Drzwi mają szerokość 100 centymetrów, co umożliwia swobodny wjazd osobom poruszającym się na wózkach. Widownia w sali jest płaska – nie ma progów ani schodów. Osoby na wózkach mogą ustawić się w dowolnym miejscu. Wyjątkiem są wydarzenia, podczas których miejsca siedzące są ustawione na podestach. W takich sytuacjach dla osób na wózkach przewidziano miejsca w pierwszym rzędzie. Sala nie jest wyposażona w pętlę indukcyjną. Klub nie posiada też systemu odbiorników do tłumaczeń symultanicznych ani do odbioru audiodeskrypcji. Na sali nie ma również ekranu, na którym można by wyświetlać tekst alternatywny.

Kawiarnia
Kawiarnia Klubu znajduje się na parterze budynku. Prowadzą do niej trzy wejścia:

wejście z parkingu Klubu – drzwi mają szerokość 105 centymetrów, co umożliwia wygodny wjazd osobom poruszającym się na wózkach,

pierwsze wejście wewnętrzne – po wejściu do budynku wejściem głównym, należy iść prosto, mijając stanowisko ochrony oraz windę. W odległości około 6 metrów, po prawej stronie, znajdują się dwuskrzydłowe drzwi do kawiarni o szerokości 100 centymetrów, co jest wystarczające dla osób poruszających się na wózkach,

drugie wejście wewnętrzne – również dostępne z holu. Po wejściu głównym wejściem, należy skręcić mocno w prawo za przeszkloną windą. Wejście znajduje się w głębi, przy schodach prowadzących na pierwsze piętro. Drzwi mają szerokość 100 centymetrów i są dostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Zalecamy korzystanie z wejść wewnętrznych, ponieważ zapewniają większy komfort i w razie potrzeby pomoc pracowników i pracowniczek Klubu. Większość stolików w kawiarni jest dostępna dla osób na wózkach. Lada barowa znajduje się na wysokości 120 centymetrów i jest uznawana za niedostępną dla osób na wózkach, jednak w kawiarni działa obsługa kelnerska. Kawiarnia jest wyposażona w pętlę indukcyjną.

Galeria
Galerię można znaleźć na pierwszym piętrze budynku. Można do niej dotrzeć windą. Galeria znajduje się przy wyjściu z windy.

W Galerii nie ma progów ani schodów – cała przestrzeń jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach. Miejsce jest dobrze oświetlone.

Galeria nie posiada systemu odbiorników do tłumaczeń symultanicznych ani do odbioru audiodeskrypcji. Podczas wystaw nie jest dostępny ekran do wyświetlania tekstu alternatywnego.

Windy
W budynku znajduje się jedna winda. Jest oddalona o około 5 metrów od głównego wejścia, naprzeciwko stanowiska ochrony.

Drzwi windy mają szerokość 90 centymetrów, co umożliwia wjazd osobom poruszającym się na wózkach. Uchwyt w windzie jest na wysokości 90 centymetrów, a przyciski w kabinie na wysokości 130 centymetrów. Przycisk alarmowy znajduje się na wysokości 140 centymetrów i jest oznaczony alfabetem Braille’a.

Winda ma przeszklone ściany na obu poziomach.

Toalety
W Klubie znajdują się dwie toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnością, w tym dla osób poruszających się na wózkach.

Pierwsza toaleta jest na parterze. Jest po prawej stronie, około 4 metry od głównego wejścia do Klubu. Drzwi mają szerokość 90 centymetrów i są oznakowane. Toaleta znajduje się tuż za stanowiskiem ochrony. Umywalka jest na wysokości 87 centymetrów.

Druga toaleta jest na pierwszym piętrze, naprzeciwko wyjścia z windy. Spełnia te same standardy, co toaleta na parterze.