Jowita Żychniewicz / Pod szklanym niebem

Od 07 Kwi
Do 08 Maj

Otwarcie wystawy: 7.04.2022, godz. 19:00-21:00
Wystawę można oglądać: 7.04-8.05.2022 godz.10-19.00

Miejsce

Galeria Żak (I piętro)
Miejsce

Galeria Żak (I piętro)

Bilety

Jowita Żychniewicz prezentuje obrazy poświęcone wnętrzom szklarń, które obserwowała i fotografowała (Ogród Dendrologiczny, Przelewice, szklarnia w East Park, Wolverhampton; Ogród Botaniczny, Birmingham; Królewski Ogród botaniczny, Londyn). 
Fascynacja tymi charakterystycznymi szklanymi przestrzeniami skłoniła artystkę do namalowania cyklu opartego na kontraście poszczególnych konstrukcji a żyjących w nich mięsistych form roślin.
Szczególną uwagę poświęciła artystka formom opresyjnym, przejawiającym się jako szklane więzienie dla roślin, rodzaj „klatki”. Zarówno formy architektoniczne jak i roślinne przeplatają się tworząc wizualnie piękny mariaż. Tworzą rodzaj symbiozy, przynajmniej pozornej.
Jowita Żychniewicz zadaje pytanie czy roślinność , którą człowiek ujarzmił dla przyjemności, poczucia estetyki nie może egzystować  bez wytyczonej jej sztucznie przestrzeni i czy ma to przełożenie do naszego życia w różnych schematach.


Jowita Żychniewicz ukończyła ASP w Gdańsku dyplomem na Wydziale Malarstwa i Grafiki w pracowniach: malarstwa pod kierunkiem prof. Macieja Świeszewskiego i sitodruku pod kierunkiem ad. II st. Aleksandra Widyńskiego. W 2004 r. znalazła się w gronie 100 finalistów konkursu "Obraz Roku" miesięcznika Art & Business, czemu towarzyszyła wystawa w Królikarni - Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie. W 2005 roku otrzymała  Dyplom Ministra Kultury, za współudział w realizacji projektu „W kolorze mniej boli” w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Gdańsku. Nominowana do nagrody Pomorskiej Nadziei Artystycznej za rok 2008 w Gdańsku w roku 2009. Uczestniczka Ogólnopolskiego Konkursu Malarstwa Współczesnego „ Bielska Jesień 2007” w BWA, w Bielsku-Białej. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych między innymi: „Obraz życia”, Muzeum Początków Państwa Polskiego - Gniezno 2007r.; „Wystawa 100-lecia ZPAP”, Państwowa Galeria Sztuki - Sopot 2011r.; „I Triennale Sztuki Pomorskiej”, w PGS - Sopot 2013r.; „25 Międzynarodowy Wschodni Salon Sztuki”, Centrum Spotkania Kultur, Lublin 2020r.; „Ona Energia”, Stolarska/Krupowicz Galery, Warszawa 2021r.