Agnieszka Ledóchowska / Holografie

Od 31 Sie
Do 01 Paź

Wernisaż: 31.08.2023, godz.19:00
Wystawę można oglądać: 31.08 – 1.10.2023, godz.10-19.00

Miejsce

Galeria Żak (I piętro)
Miejsce

Galeria Żak (I piętro)

Bilety

Wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników sztuki współczesnej na oprowadzanie kuratorskie z udziałem artystki Agnieszki Ledóchowskiej i kuratorki Agaty Nowosielskiej po  Holografie w dniu 16 września o godz. 13:00. Wstęp wolny.

 

Tytułowe Holografie Agnieszki Ledóchowskiej nawiązują do definicji malarstwa oraz stanowią próbę dorównania holografii oraz wciągnięcia widza w grę iluzji osiągniętej za pomocą rąk ludzkich.

Malarstwo Agnieszki Ledóchowskiej stanowi podprogowy sygnał skierowany do intuicji odbiorców, gdzie użyte światło, głębia i przestrzeń kreują poczucie czasu. Wybrana przez artystkę uniwersalna forma okręgu nawiązuje do cykliczności i powtarzalności, potęguje wrażenie, że obraz bardziej stanowi wycinek sennych narracji niż rzeczywistość. Ostatnie prace artystki zmieniły się z form płaskich i ciężkich w kierunku lekkości i przenikań przestrzennych, gdzie abstrakcja i ekspresja gestu, ruch, dynamika przedstawień malarskich dominują. Obrazy Agnieszki Ledóchowskiej pozostają w sferze impersonalnej i chłodnej analizy natomiast artystka stanowi główny przekaźnik informacji.

Malarstwo przed kataklizmem.
 Kilka słów o wystawie Holografie Agnieszki Ledóchowskiej 

 

Wielkoformatowe tonda Agnieszki Ledóchowskiej wprowadzają odbiorcę do świata natury - nieskażonej cywilizacyjnymi zapędami , betonozą i toksynami.
To świat, który ukazał się Krzysztofowi Kolumbowi kilka wieków temu, zanim dokonano eksterminacji ludności tubylczej w dziewiczych terenach przez konkwistadorów. Malarskie impresje dotyczą raf koralowych, ich piękna niezmąconego ropą naftową. Girlandy koralowców nieprzetworzonych jeszcze na koraliki i kiczowaty przemysł pamiątek dla masowej turystyki zakotwiczone są w dalekich oceanach. W tym podwodnym sennym świecie dryfują ukwiały, meduzy i inne żyjątka. Jest to obszar wielkich muszli, stworzeń morskich, roślin podwodnych- które żyją w harmonii i spokoju. To wizja świata podwodnych czeluści z ich fauna i florą, nie penetrowany przez perwersyjne obiektywy aparatów fotograficznych.

Agnieszka Ledóchowska stworzyła cykl obrazów olejnych nawiązujących do faz księżyca, odpływów i przypływów mórz, wschodów i zachodów słońca, znaczenia planet, jest to cykl matki natury, która ospale toczy swój żywot.

Tytułowe Holografie Agnieszki Ledóchowskiej nawiązują do definicji malarstwa oraz stanowią próbę dorównania holografii oraz wciągnięcia widza w grę iluzji osiągniętej za pomocą rąk ludzkich.

Iluzja przestrzeni uzyskana przez artystkę potęguje odczucie obcowania z naturą - taką, jaką wyobrażamy sobie w snach – tych dotyczących raf koralowych. Psychodeliczny trójwymiarowy obszar rezonuje jakby z dźwiękami elektronicznej, ambientowej muzyki, która zapętla się i snuje co jakiś czas nowe muzyczne wątki.

Świat, który wykreowała Agnieszka Ledóchowska żyje cyklicznością, obcowanie z tymi obrazami wprowadza widza w mantrę, ukazane  rośliny - raz w wariantach jasnych - raz w ciemnych tworzą przestrzeń medytacji, ukojenia i eskapizmu od niestabilnej cywilizacji.

Malarska mantra kołysze zmysły, przynosi ulgę i uspokojenie- z dala od zgiełku i przemocy, daleko od pornograficznej w swoim przesycie kultury masowej, świat malarski odpływa daleko ku ciszy- też tej przed burzą zmian powodowanych przez niszczycielska siłę człowieka.

Kuratorka Agata Nowosielska

 

 

Agnieszka Ledóchowska jest absolwentką  Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafiki, gdzie zrealizowała dyplom z Malarstwa w pracowni Prof. Hugona Laseckiego.

W 2002 roku artystka otrzymała  nagrodę „Artystyczna Podróż Hestii”, co zaowocowało miesięcznym stypendium w Nowym Jorku. Wyróżniona została również w konkursie Cyberfoto za prace "Destruction", "Hedonizm II", "Arrogance", "Native" w 2007 roku.

W 2023 roku artystka pokazuje swoje prace w ramach Pomorskiego Inkubatora  Kultury pod patronatem Samorządu Województwa Pomorskiego; ma na swoim koncie wystawę indywidualną w przestrzeni artystycznej WL4 – Projekt współfinansowany  przez Stypendium  Miasta Sopot , pokazywała prace w Garnizonie Kultury (2020 -  Olivia Art: 12 obrazów. Gross/ Ledóchowska/ cz.5 -wystawa malarstwa z Anną Gross, 2020 - „Impossible objects, possible states” wystawa malarstwa z Anną Gross  - Republika Marzeń), brała udział w międzynarodowej wystawie grupowej "Rosetta Stone "w Jenie w Niemczech. Brała udział w Międzynarodowym Triennale Grafiki w Krakowie, w XXII-tym Międzynarodowym Biennale Grafiki i Rysunku Taipei na Taiwanie czy w Old French Chocolade Factory w Londynie.