Ania Rusowicz • Mój Big-Bit

Ania Rusowicz - śpiew • Hubert Gasiul - perkusja • Robert Cichy- gitara • Michał Burzymowski - bas • Michał Sek - klawisze

O wydarzeniu

Jedną z najbardziej kolorowych piosenkarek w latach 60. była Ada Rusowicz, wokalistka Niebiesko-Czarnych. 50 lat temu, 24 marca Niebiesko-Czarni zagrali swój pierwszy koncert w Klubie Studentów Wybrzeża Żak. Dzisiaj piosenki Ady śpiewa jej córka, Ania Rusowicz.

Pierwsze wrażenie: Ania ma głos Ady. Na scenie wrażenie jest jeszcze mocniejsze, bo Ania po swojej zmarłej 20 lat temu mamie odziedziczyła również niezwyczajną urodę. Czego więcej trzeba? Debiutancki solowy album Ani Rusowicz już w tytule nie pozostawia niedopowiedzeń: to faktycznie jest precyzyjna rekonstrukcja stylu sprzed ponad czterech dekad, a ducha przywoływanych czasów podkreślają oldskulowe solówki gitary i organów. Na płycie mamy sześć przebojów śpiewanych kiedyś przez Adę Rusowicz z Niebiesko-Czarnymi i sześć autorskich kompozycji Ani utrzymanych w klimatach bigbitowych. To nie tyle rekonstrukcja, co rewitalizacja - dynamiczna, liryczna i niebywale ekscytująca. (Mirosław Pęczak • „Polityka”)

Nie ma sensu ukrywać. Ania Rusowicz to córka tragicznie zmarłej legendy polskiego big bitu - Ady Rusowicz. Głos obydwu pań to istotnie skarb, a czy córka sprostała matce? Trzeba ją usłyszeć.

Układ płyty to sześć piosenek Ady i sześć piosenek córki. „Mój Big-Bit” rozpoczyna się od „Czekałam na Ciebie tysiąc lat”. Wrażenie jest niesamowite. W studiu udało się uzyskać brzmienie niektórych instrumentów jakby żywcem przeniesione z radiowych studiów pierwszej połowy lat 60. wzbogacone o smyczki znane z płyt Lenny Kravitza. Coś pięknego. (…) „Nie pukaj do moich drzwi” to już klasyczny przebój Ady i kolejny świetny cover na tym krążku. Idealnie wpasowuje się w ten klimat „Przyjdź” Ani. Wokalistka ma niezwykły smak do pisania piosenek w stylu mamy. Czyżby wyrósł nam Kravitz w spódnicy? Jej „Stróże świateł” to niezła porcja psychodelii ze stosownymi efektami nałożonymi na gitary i głos. A „Chciałabym” to następny utwór skomponowany i zaśpiewany w manierze Ady. I bardzo dobry.

Ani Rusowicz wierzę bez dwóch zdań. Nie jest bezwolną kopią mamy. Umie pisać piosenki w stylu big-bitu i śpiewać z takim samym przejęciem. I już jestem ciekaw jej w pełni autorskiego materiału. To może być coś bardzo ciekawego. (poranny.pl)

Recenzje

 • Jakub Knera | rozrywka.trojmiasto.pl

  Bigbit ma się dobrze, a pełna publiki sala koncertowa w Żaku pokazuje, że jest spore zapotrzebowanie na ten gatunek. Zarówno starszym i młodszym Ania Rusowicz pokazała, że potrafi wskrzesić muzycznego ducha swojej matki, a big bitowy potencjał energicznie przedstawić na scenie.

  Ania Rusowicz wpadła na pomysł świetny i doskonale udało się go jej zrealizować - odświeżyć piosenki swojej matki, Ady Rusowicz, wokalistki Niebiesko-Czarnych i pokazać, że również dziś, kilka dekad po tym jak powstały, mogą się podobać. Na płycie Mój big bit artystka zamieściła sześć utworów autorstwa matki oraz sześć zupełnie nowych kawałków. Z jednej strony zachwyca to, jak świetnie wykonuje utwory swojej rodzicielki, a z drugiej, jak udało się je połączyć z nowymi kompozycjami, spajając w spójną całość.

  Podobnie było na piątkowym koncercie w Żaku, gdzie ani przez chwilę nie dało się odczuć, że słyszymy nieaktualną muzykę spod strzechy. Wprost przeciwnie - utwory w scenicznej odsłonie nabrały charakteru, zadziorności i pokazały, że brzmią na wskroś aktualnie. Pięcioosobowy zespół potrafił wyciągnąć z nich energię, a także uwypuklić bigbitowe akcenty i pokazać, że to, co w tej muzyce najciekawsze - rytmika i świetne, czasem psychodeliczne melodie - wychodzi rewelacyjnie.

  Najjaśniejszym punktem była sama Rusowicz, która na scenie szalała, tańczyła i zachęcała publiczność do tańca (wierzcie lub nie, ale nasz operator musiał się mocno namęczyć, żeby utrzymać ją w kadrze). Zgromadzeni ludzie ochoczo śpiewali, klaskali i bawili się do upadłego. I nie było w tym ani krzty jarmarkowej cepeliady - rzadko kiedy udaje się zobaczyć koncert, który w taki sposób pobudza publiczność do zabawy.

  Co takiego jest w bigbicie, że zachwyca do dziś? Część osób skonstatuje, że przywołuje on wspomnienia sprzed kilku dekad, z nastoletniego okresu ich życia. Inni powiedzą, że obecnie muzyki w takim stylu się nie robi i ciężko o podobne wrażenia. Mnie w bigbicie podoba się charakterystyczne brzmienie i specyficznie zaaranżowane kompozycje, ale ponad wszystko fakt, że ten gatunek w odświeżonej formule broni się w 2012 roku. Ania Rusowicz z zespołem jest tego najlepszym przykładem.

  Więcej
 • muzyka.wp.pl

  Ania Rusowicz w Gdańsku!

  23 marca w gdańskim Klubie Żak odbył się koncert Ani Rusowicz, córki tragicznie zmarłej Ady Rusowicz, wokalistki zespołu Niebiesko-Czarni. Pierwsza solowa płyta Ani, zatytułowana Mój Big-Bit jest oczywistym nawiązaniem do twórczości jej mamy.

  Niektórym taka koncepcja nie przypadła do gustu, jednak w przeważającej większości muzyka Ani spotyka się z bardzo ciepłym przyjęciem, zarówno ze strony młodszych słuchaczy, jak i tych, którzy wiele lat temu byli fanami Ady Rusowicz i Niebiesko-Czarnych.

  Dość powiedzieć, że podczas jej koncertu Klub Żak był niemal pełen, a publiczność bawiła się znakomicie. To chyba wystarczy, by ten koncert zaliczyć do udanych bez cienia wątpliwości.

  Więcej

Inne wydarzenia archiwalne

 • PONIŻEJ POZIOMU MORZA

  11. Gdański Festiwal Tańca / Trójmiejski Punkt Taneczny

 • Patryk Różycki

  Lubię wracać tam, gdzie byłem

 • BLUSZCZ / ATEM

  4.10.2019 / Jesienna nuda pod nóż

 • 15.01.2015 -18.01.2015

  5. Festiwal Dni Muzyki Nowej

  Edycja Wiosenna

 • P.UNITY

  29.02.2020

 • CECILE MCLORIN SALVANT

  20.11.2019 / Festiwal Jazz Jantar

 • THE SATURDAY TEA / ENCHANTED HUNTERS

  30.11.2019

 • Solo Dance Contest 2019/14.06.2019

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 14.06.2019 /

 • delay_ok / KINGA

  5.10.2019 / Jesienna nuda pod nóż

 • 19.03.2011

  Marcin Wasilewski Trio

  Polska Scena Jazzowa • Festiwal Jazz Jantar

 • Małgorzata Drohomirecka

  Pająk- Feniks

 • ŚWIETLIKI

  25.01.2020