Nosowska • 8

To niezwykłe. Katarzyna Nosowska zdobyła na polskim rynku wszystko, co było do zdobycia, ale na jej płytach tego nie słychać. 8 to jej najlepszy dotąd album...

O wydarzeniu

... I znów - podobnie jak cztery lata temu „UniSexBlues” - robi wrażenie takiego, od którego wszystko się dopiero zaczyna. Dostajemy uzależniający zestaw piosenek (napisanych przez wokalistkę wspólnie z Marcinem Macukiem), które płynnie przechodzą jedna w drugą. Śpiewanych z jeszcze większą ekspresją niż dotychczas i z jeszcze bardziej fascynującymi tekstami, gładko przenoszącymi się z osobistych emocji na jakiś kosmologiczny poziom (zaskakująca i odważna „Polska”) bez utraty lirycznego charakteru. Ich świat jest znów pełen miłości i bólu, to - jak śpiewa Nosowska - „monstrum nieokrzesane, co od rana zacznie znów wysysać ze mnie miąższ. (Bartek Chaciński | „Polityka” | 38/2011)

Skład

 • Katarzyna Nosowska

  Wokalistka zespołu Hey, jednej z najpopularniejszych polskich grup rockowych, solowo nagrywa od 1996. Wtedy to pod szyldem Nosowska ukazał się album „puk puk” z muzyką elektroniczną, mocno odbiegającą od dokonań jej rodzimej formacji. Zarówno publiczności, jak i krytykom, nowe wcielenie Nosowskiej zdecydowanie przypadło do gustu. W kolejnych latach, równolegle z działalnością w Hey’u, Nosowska wydała płyty: Milena (1998), Sushi (2000) oraz UniSexBlues (2007), która jest wspólnym projektem Nosowskiej i Marcina Macuka, kompozytora i producenta współpracującego z Hey’em. Album stał się niemal natychmiast Złotą Płytą, a trasa UniSexBlues Show była pasmem szalonych i wielce energetycznych koncertów w prestiżowych polskich klubach. Styczeń 2008 przyniósł Nosowskiej nagrodę „Fenomen Przekroju” za rzadkie wyczucie klasy, ucho do dobrych tekstów, głos do śpiewania i nieprzeciętny nos do współpracowników. Z kolei podczas gali Fryderyk 2008 płyta USB została uznana albumem roku muzyki alternatywnej. Nosowska odebrała też statuetki w kategoriach: autor roku, wokalistka roku i piosenka roku - Era retuszera, do której klip nakręciła Anna Maliszewska, również nagrodzona Fryderykiem.

  15 września 2008 artystka wraz ze swoim zespołem UniSexBlues Band była gościem specjalnym koncertu galowego XI edycji konkursu Pamiętajmy o Osieckiej, podczas którego zaprezentowała piosenki do tekstów Agnieszki Osieckiej. Entuzjastyczna reakcja publiczności, ale przede wszystkim niezwykły klimat, jaki wytworzył się między muzykami zaowocowały nagraniem płyty Osiecka, na której znalazły się takie utwory jak: Na całych jeziorach ty, Uroda, Zielono mi, czy przejmująco zinterpretowana Kto tam u ciebie jest?. Album został bardzo ciepło przyjęty przez słuchaczy i pokrył się podwójną Platyną, otrzymał również Fryderyka w kategorii piosenka poetycka, natomiast Katarzyna Nosowska została uznana wokalistką roku 2009.

  22 sierpnia 2011 miał swoją premierę utwór Nomada, będący zapowiedzią nowej płyty Nosowskiej zatytułowanej 8. Artystka postawiła na sprawdzonych współpracowników. Autorem wszystkich piosenek jest Marcin Macuk, który razem z Marcinem Borsem (między innymi Nosowska Osiecka) jest również producentem płyty. Teksty oczywiście napisała Katarzyna. Premiera albumu zaplanowana jest na 23 września. Wydawcą będzie Supersam Music, firma założona przez management artystki. (materiały prasowe)

  Więcej

Recenzje i komentarze

 • muzyka.wp.pl

  Na ten koncert biletów nie było już od dawna. W gdańskim Klubie Żak wystąpiła Katarzyna Nosowska, grając swoją najnowszą, solową płytę zatytułowaną 8.

  Wokalistka zespołu Hey już od 15 lat nagrywa również solowe płyty, a 8 jest już 6 krążkiem, którym wokalistka po raz kolejny udowadnia, że nie daje się uwięzić schematom. Nic więc dziwnego, że działalność muzyczna Kasi Nosowskiej przyciąga tak wielką uwagę, czy to pod szyldem Hey, czy też w wykonaniu solowym.

  Mamy nadzieję, że płyta 8 co najmniej powtórzy sukces poprzedniego albumu zatytułowanego "Osiecka", który pokrył się podwójną platyną

  Więcej

Inne wydarzenia archiwalne

 • MOTUS ANIMI CONTINUUS

  Gdański Festiwal Tańca 8.12.2019

 • 25.03.2011

  Spięty

  Antyszanty

 • ŚWIETLIKI

  25.01.2020

 • Solo Dance Contest 2019/10.06.2019

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 10.06.2019 /

 • AWATAIR / ALGORHYTHM

  15.03.2019 / 22. Festiwal Jazz Jantar / wiosna

 • Bartosz Kołata

  Momenty

 • Neena / MaJLo

 • HER(T)Z

  11. Gdański Festiwal Tańca / Trójmiejski Punkt Taneczny

 • MaJLo / BRAIDS

  7.04.2018

 • DZIŚ UMARŁ PROKOFIEW

  PC Drama / 25.03.2019 /

 • INNERMEN / NO CHÃO

  11. Gdański Festiwal Tańca

 • POLONKA / PERFECT SON