Compañía Flamenca • Los Payos

Irene Alvarez - taniec, kastaniety i śpiew • Arturo Muszyński „El Polaco” - gitara • Marta Dębska - taniec

O wydarzeniu

Sztuka flamenco narodziła się przed wiekami jako folklor Cyganów zamieszkujących południową prowincję Hiszpanii - Andaluzję.

Dziś flamenco prezentowane jest przez profesjonalnych artystów w najbardziej prestiżowych teatrach świata. Znani twórcy filmowi i telewizyjni poświęcają flamenco swoje dzieła a wielkie miasta europejskie organizują własne festiwale flamenco. W ten sposób początkowo prymitywna sztuka ludowa wkroczyła na stałe do sfery kultury wyższej, stając się uniwersalnym językiem jednoczącym ludzi różnych narodowości. Flamenco coraz częściej - taką mamy nadzieję - będzie gościć w Sali Suwnicowej Żaka.

Grupa Los Payos obecna na rynku od 15 lat, z racji swojej pozycji i kunsztu reprezentuje Polskę na zagranicznych festiwalach flamenco (Bratysława, Berlin, Freiburg, Andaluzja itd.), prezentując muzykę opartą o najlepsze współczesne wzorce tej sztuki. W chwili obecnej Los Payos jest bezsprzecznie najlepszym zespołem grającym tego typu muzykę na polskim rynku, a o jego kunszcie niech świadczy fakt, iż jako pierwsi i jedyni w historii Polacy wystąpili na jednym z największych festiwali flamenco w Hiszpanii (lipiec 2006 - Jimena de la Frotera). W chwili obecnej jest jedyną polską grupą posiadającą w swoim składzie artystów z Hiszpanii (nie zamieszkujących w Polsce), a są nimi autentyczni cygańscy cantaores (śpiewacy flamenco): Rubín de la Ana oraz Carmen Fernández. Wystarczy dodać, że w hierarchii flamenco prawdziwy śpiew jest niepodrabialny i aby naprawdę śpiewać, trzeba się urodzić i wychować w kulturze andaluzyjskiej.

Skład

 • Irene Álvarez

  Źródłem jej wspaniałego i pełnego kunsztu stylu są bez wątpienia rodzinne korzenie | a uściślając dwa miasta, z których pochodzą rodzice Irene. Kadyks, położony na cyplu, otoczony z trzech stron oceanem, port słynący z pięknej architektury, znakomitych owoców morza oraz niezwykłego poczucia humoru i witalności swych mieszkańców. Toteż flamenco z Kadyksu jest radosne, rytmiczne i żartobliwe, a najczystszym jego przejawem są style alegrías oraz tanguillos. Drugim miejscem jest Sewilla, stolica słonecznej Andaluzji, gdzie Irene wychowała się, a jej styl taneczny można uznać za kwintesencję tamtejszej szkoły, czyli sewilska elegancja i finezja tańca wyniesiona z wielu lat nauki w Akademii Tańca Flamenco Matilde Cora. Oprócz kariery tancerki Irene Alvarez jest także znanym i poważanym pedagogiem, jak również znawcą historii flamenco.

  Więcej
 • Arturo Muszyński

  Absolwent Wydziału Orientalistyki UW; od 1990 roku gra na gitarze flamenco; wybitny instrumentalista i specjalista w dziedzinie rytmu, żywa encyklopedia wiedzy o flamenco. Podczas swoich długotrwałych pobytów w Hiszpanii (Sewilla, Granada, Madryt) uczył się u najlepszych mistrzów gitary takich jak: Antonio Amadór, Antón Jiménez, czy Paco Javier Jimeno. Akompaniował także tancerzom z najwyższej półki światowego flamenco, wśród których byli miedzy innymi Andrés Marín, Adela Campallo, Andrés Peña czy El Torombo. Ma na swoim koncie liczne występy z Carmen Fernández, znakomitą śpiewaczką pochodzącą z Utrery, jak również recitale cante flamenco ze znanymi śpiewakami takimi jak: Alberto García, Rubín de la Ana czy Melchor Campos. W Polsce współpracował przy tworzeniu oprawy muzycznej do wielu filmów, programów telewizyjnych i spektakli teatralnych (między innymi: Warszawa - film w reżserii Dariusza Gajewskiego, zdobywca Złotych Lwów na festiwalu w Gdyni w 2003 roku, Teatr Dramatyczny - Człowiek z La Manczy, reżyseria Jerzy Gruza, Teatr Telewizji - Don Kiszot, reżyseria Andrzej Domalik, Teatr Narodowy - Saragossa, reżyseria Andrzej Bradecki, współpraca z Mistrzowską Szkołą Reżyserii Andrzeja Wajdy). Jest dyrektorem artystycznym Los Payos - najlepszej w naszym kraju grupy grającej muzykę flamenco i współtworzy międzynarodowy projekt Arte Flamenco.

  Więcej
 • Marta Dębska

  Pseudonim artystyczny Marta Robles - tancerka, choreograf i doświadczona instruktorka tańca. Flamenco zajmuje się od 1991 roku. Uczennica najznakomitszych tancerzy flamenco, takich jak El Torombo, Alicia Marquez, Adela Campallo, Manolo Marin i Andres Marin. Solistka i jedna z założycielek grupy Los Payos. O jej wybitnych uzdolnieniach i świetnym warsztacie technicznym świadczy udział w licznych występach na prestiżowych imprezach, takich jak koncert Gipsy Kings podczas gali telewizyjnej Vena’99 czy w 2002 roku z zespołem Antonio Perujo, z którym odbyła tournee po Francji i Szwajcarii. W tym samym roku koncertowała w Polsce z cenioną andaluzyjską grupą Agustina de la Fuente u boku tancerza Edwardo Clavijo. Zagrała niezapomnianą rolę tancerki w nagrodzonym Złotymi Lwami filmie Dariusza Gajewskiego Warszawa. W roku 2004 wystąpiła w Berlinie u boku swojego mistrza El Torombo jako solistka w spektaklu La Fragua. Cuatro Elementos, a także z grupą nominowanego do nagrody Grammy Juana Carmony podczas gali Doskonałość Roku, organizowanej przez miesięcznik „Twój Styl”. Stale współpracuje z licznymi szkołami flamenco w różnych miastach Polski oraz w Berlinie, prowadząc warsztaty i kursy intensywne.

  Więcej

Inne wydarzenia archiwalne

 • 29.11.2010

  Trup • Barbara Świąder

  PC Drama

 • Solo Dance Contest 2019/13.06.2019

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 13.06.2019 /

 • TRYP / NAGROBKI

  11.10.2019

 • 08.10.2010

  Kim Nowak

  Jesienna nuda pod nóż!

 • Patryk Różycki

  Lubię wracać tam, gdzie byłem

 • RITE OF SPRING / Orly Portal Dance Company

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 8.06.2019 /

 • JAKI NARKOTYK DLA MNIE?

  PC Drama / 25.02.2019 /

 • Wika Krauz

  Kobra

 • BAJKOWE ŻYCIE ROSYJSKICH DZIEWCZĄT

  PC Drama / 27.05.2019 /

 • Beata Sosnowska

  Moja prowincja

 • 28.02.2011

  Ekspozycjoniści • Jean-Michel Ribes

  PC Drama

 • JERRY AND THE PELICAN SYSTEM / HENRYK MIŚKIEWICZ TRIO

  16.03.2019 / 22. Festiwal Jazz Jantar / wiosna