Jesienna nuda pod nóż!

Gaba Kulka - śpiew • Piotr Zabrodzki - pianino • Kuba Galiński organy • Marian Wróblewski - gitara • Wojciech Traczyk - kontrabas • Manolo Alban Juarez - instrumenty perkusyjne • Jan Młynarski - śpiew i perkusja

O wydarzeniu

Retro-dansing w alternatywnym wydaniu przywołujący lata świetności patrona projektu: Wojciecha Młynarskiego. Największe hity kultowego barda opracowane na nowo przez alteratywną supergrupę pod wodzą syna Wojciecha: Jana. Jesienne, ponure dni… długie deszczowe wieczory i… nowy rok akademicki. Jeśli nie chcecie popaść w depresję, mamy antidotum! W tym sezonie szczególnie zatroszczymy się o sporą dawkę pozytywnej energii! 8 i 9 października 2010 roku w Klubie Żak odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego: Jesienna nuda pod nóż!

Kiedyś piosenki ojca śpiewał Kazik Staszewski, dzisiaj przyszedł czas na Jana Młynarskiego. Syn Wojciecha zebrał doborową ekipę świetnych niezależnych artystów z Gabą Kulką na czele i nagrał płytę, której premiera odbędzie się 10 października. Młynarski plays Młynarski to wyjątkowy projekt koncertowo - płytowy będący owocem rozmów jakie przeprowadził Jan Młynarski ze swoim ojcem - Wojciechem Młynarskim w autorskiej audycji na antenie radia Roxy FM. Jest to pomysł powrotu do brzmienia i stylu, jaki prezentował Wojciech Młynarski w latach 60. i 70., tworząc swoje największe przeboje a więc: retro, dansingowo, tanecznie, nastrojowo, czasami jazzowo. 

Skład

 • Gaba Kulka

  Wokalistka, piosenko-pisarka i pianistkąa której autorski repertuar zalicza się do szerokiego strumienia współczesnej muzyki alternatywnej, w szalony sposób łącząc w sobie elementy jazzu, rocka i popu, z ukłonem w stronę klimatu teatralno-kabaretowego. Pierwszy album Between Miss Scylla and a Hard Place Gaba nagrała w 2003 roku metodą DIY w swoim mieszkaniu w Warszawie. Podobny proces odbył się w 2006 roku przy okazji nagrywania płyty Out, tym razem jednak album został profesjonalnie wytłoczony i wydany, rujnując domowy budżet Gaby. Posunięcie okazało się opłacalne, bo album szybko zyskał uznanie mediów i krytyków. Włączyła się do różnych projektów muzycznych: komponując i wykonując muzykę do spektaklu Rafalala Show - Zabawy Nocą (premiera w Teatrze Polonia w Warszawie), współtworząc wraz z muzykami formacji Baaba grupę Baaba Kulka (hołd złożony na ołtarzu Iron Maiden i dla wielu objawienie roku 2008), koncertując z orkiestrą symfoniczną (z materiałem Out), a nawet gościnnie pojawiając się z zespołem Mitch&Mitch (w roli Olimpii Słodycz przy okazji Festiwalu Niewinni Czarodzieje 2008) oraz pisząc teksty i śpiewając z Reni Jusis na jej albumie Iluzjon cz.1. Od stycznia do maja 2009 roku Gaba nagrywała wokale na cztery różne albumy.

  Przede wszystkim jednak Gaba skupiła się nad grą na żywo przy akompaniamencie zespołu Raalya, zamieniając solową swobodę na grupowe aranżacje i zyskując dzięki temu nowe, mocniejsze brzmienie. Kolejne płyty: Hat, Rabbit, nagrana z udziałem ojca Konstantego Kulki oraz między innymi Czesława Mozila oraz Kucz-Kulka z Kondradem Kuczem zyskały uznanie krytyków i przede wszystkim publiczności, która wypełnia szczelnie koncerty Gaby (jak miedzy innymi w marcu 2010 w Żaku).

  Więcej
 • Jan Młynarski

  Absolwent Prywatnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej i Jazzu w Warszawie, jeszcze w szkole zaczął współpracować z Pilich Und Funk, autorską formacją wybitnego basisty Wojciecha Pilichowskiego, co otworzyło mu drogę do pracy w charakterze sidemana. Współpracował między innymi z Kayah, Natalią Kukulską, Marylą Rodowicz, Grzegorzem Markowskim, Reni Jusis, a także z Cesarią Evorą, Ace of Base, Chrisem De Burgh, Sistars. Jan Młynarski występował również na festiwalach w Opolu, Sopocie i na Festiwalu 4 Kultur. W 2001 założył własny zespół 15 Minut Projekt, a także nagrał i wyprodukował debiutancką płytę z autorską muzyką pod tym samym tytułem. Płyta w 2004 została nominowana do Fryderyka.

  Więcej
 • Wojciech Młynarski

  Kultowy autor tekstów i wykonawca piosenki autorskiej, legendarny satyryk, artysta kabaretowy, autor librett, tłumacz, poeta znany przede wszystkim z autorskich recitali. Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej - tak zwanych felietonów śpiewanych. Teksty autorstwa lub w przekładzie Wojciecha Młynarskiego zostały zamieszczone w książce Moje ulubione drzewo, czyli Młynarski obowiązkowo. W 2000 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Laureat nagrody Grand Prix 45. Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (2008) i Diamentowego Mikrofonu. W październiku 2008 uhonorowany przez Fundację Kultury Polskiej nagrodą Złotego Berła. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. 14 grudnia 2007 z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrał Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

  Więcej

O projekcie

 • ochteatr.com.pl

  Gaba Kulka i Jan Młynarski po niespełna trzech latach przerwy jednoczą siły przy wspólnym projekcie własnych interpretacji piosenek Wojciecha Młynarskiego. W październiku 2010 roku nakładem Mystic Prodution na rynku ukazała się płyta zespołu Młynarski Plays Młynarski Rebeka Nie Zejdzie Dziś Na Kolację. Formacja dała koncerty na scenach całej Polski, uświetniła galę rozdania Paszportów Polityki 2010, była nominowana do Fryderyka w dwóch kategoriach i odebrała bardzo pochlebne recenzje w prasie muzycznej. Po dłuższej przerwie w działalności na polu repertuaru Wojciecha, Jan Młynarski wraz z Gabą Kulką przygotował wyjątkowy program, w którym nie zabraknie słynnych i ważnych tekstów, jako najważniejszego komponent, improwizacji, jazzu, zabawy formą i całkowicie nowego, czasami niepokornego spojrzenia na twórczość mistrza.

  Obok Gaby Kulki i Jana Młynarskiego na perkusji zagrają wybitni przedstawiciele warszawskiej niezależnej sceny improwizowanej, członkowie pierwotnego składu Młynarski Plays Młynarski, Wojciech Traczyk - kontrabas i Piotr Zabrodzki - pianino akustyczne, elektronika. Tak więc artyści wykonają kolejną muzyczną woltę adaptując swoje dotychczasowe interpretacje z sześcioosobowego składu na trio plus wokal.

  Jan Młynarski o projekcie: sięganie po klasykę mas sens tylko wtedy, gdy się ją rozumie, niekoniecznie obiektywnie, i gdy wiadomo co chcemy powiedzieć odbiorcy reinterpretując znane lub bardzo znane utwory. Gaba oprócz tego, że świetnie śpiewa, jest muzykiem dużego formatu, a więc dzięki niej, Wojtkowi i Piotrowi udaje nam się nie tylko odkrywać twórczość Młynarskiego na nowo, ale też uwypuklić walor muzyczny wzbogacając go o improwizację, żonglowanie konwencją i formą. To właśnie sprawia, że projekt Kulka/Młynarski jest godny uwagi i autentyczny, gdyż działa w oparciu o pojęcia, które zawsze były bardzo ważne dla samego autora, nadając im jednocześnie zupełnie nowy kierunek.

  Więcej

Inne wydarzenia archiwalne

 • REAL LOVE

  11. Gdański Festiwal Tańca / Wiosna

 • PO NAS CHOĆBY KOSMOS

  PC Drama / 24.01.2020

 • Solo Dance Contest 2019/12.06.2019

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 12.06.2019 /

 • KARUZEJA / Kon Temporary Project

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 7.06.2019 /

 • MYRA MELFORD SOLO / SONS OF KEMET

  10.11.2019 / Festiwal Jazz Jantar

 • 28.02.2011

  Ekspozycjoniści • Jean-Michel Ribes

  PC Drama

 • 25.02.2011 -26.12.2015

  Compañía Flamenca

  Los Payos

 • 19.02.2011

  Wojtek Mazolewski Quintet

  Premiera nowej płyty • Smell Like Tape Spirit

 • ŁAKNĄĆ

  PC Drama / 28.10.2019

 • Beata Sosnowska

  Moja prowincja

 • Ochepovsky Project / Krzysztof Herdzin

  7.02.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / zima

 • PONIŻEJ POZIOMU MORZA

  11. Gdański Festiwal Tańca / Trójmiejski Punkt Taneczny