Medal Św. Wojciecha dla Magdaleny Renk-Grabowskiej !

2 czerwca w Dworze Artusa wręczono Medale św. Wojciecha i Medale Księcia Mściwoja II. Medale są ze srebra, stanowią wyraz najwyższego uznania Rady Miasta Gdańska dla osiągnięć mieszkańców.

W 2005 roku Medal Księcia Mściwoja II otrzymał Lucjan Bokiniec, założyciel i wieloletni szef DKF Żak im. Zbyszka Cybulskiego. Doceniono go za popularyzację wiedzy o filmie, a także propagowanie i promowanie sztuki filmowej m.in. poprzez inicjatywę powołania Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. W tym roku w gronie siedmiu Laureatów znalazła się Magdalena Renk-Grabowska, dyrektor Klubu Żak.

Medal (nagroda honorowa) przyznano za zasługi w dziedzinie kultury m.in. za organizowanie wydarzeń artystycznych rozsławiających Gdańsk, jak również reaktywowanie Festiwalu Jazz Jantar oraz podniesienie jego rangi w skali kraju.

Anna Czekanowicz w laudacji napisała: „Kiedy przez lata budowała (z ekipą Klubu) program Żaka, wiedziała że kieruje go głównie do wielkomiejskiej publiczności zainteresowanej nowymi trendami w szeroko rozumianej muzyce improwizowanej, w pielęgnowanie i rozwijanie gdańskiej sceny tańca, choć nie zapominała jednocześnie o innych formach teatralnych. Z tego myślenia wyrósł Żakowski program PC Drama, czyli performatywne czytania dramatu współczesnego, gdy twórcy/aktorzy i publiczność spotykają się nad jednym tekstem i odkrywają go przez wielorakie środki wyrazu, także multimedia i muzykę, by zmierzać ku źródłom teatru rozumianego jako przestrzeń spotkania. Od początku też kontynuowała (zapoczątkowany przez legendarnego Lucjana Bokińca) program kina studyjnego i rozbudowywała go o pasma tematyczne poświęcane filmografiom jednego kraju lub wręcz jednego reżysera i, co szczególnie ważne, o wątki edukacyjne, co zaowocowało związkiem i programem realizowanym wspólnie z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej. Na pewno nikogo wśród nas nie zdziwi stwierdzenie, że wybrać się do Kina Żak to znaczy z pewnością nie doznać zawodu.  I to…bez popcornu! A trzeba wspomnieć jeszcze o niewielkiej, skromnej galerii Klubu Żak, która od lat realizuje program prezentacji i promocji lokalnej sceny artystycznej. Niewielka i skromna, nie znaczy mało ważna, o czym świadczą sukcesy prezentowanych w niej twórców.

Klub Żak wnosi do gdańskiej kultury szeroki oddech i mocny program. Klub Żak bez lęku, ale też z rozwagą niesie swój mit zrodzony w latach pięćdziesiątych, w czasach polskiej odwilży. (…) Rocznie w Klubie Żak odbywa się ponad tysiąc seansów filmowych, koncertów, przedstawień, wystaw i innych wydarzeń. Jeden z „flagowych okrętów” Żaka, (…) Festiwal Jazz Jantar gości największe sławy światowych scen, od lat jest wysoko sytuowany w rankingach, a w roku 2021 zdobył top topów – został uznany, przez czytelników „Jazz Forum”, za najlepszy polski festiwal jazzowy (a mamy ich w Polsce ponad sto).”

Medal Św. Wojciecha otrzymali także: prof. dr hab. Krystyna Bieńkowska-Szewczyk i Stowarzyszenie Arbuz, a Medale Księcia Mściwoja II otrzymali: dr Anna Strzałkowska, Andrzej Szydłowski, prof. Janusz Czerwiński, inż. arch. Aleksander Ślusarz.

Na zdjęciu wręczenie medali św. Wojciecha i Księcia Mściwoja II w Dworze Artusa, autor foto: Paweł Wyszomirski