Koncerty z okazji 65. urodzin Żaka

Na urodzinowe koncerty Klubu Żak zapraszamy w dniach 9 – 10.12.2022. Wystąpią artyści i artystki od wielu lat prezentujący swoją muzykę pod szyldem Żaka: saksofonista Adam Pierończyk i dwa zespoły dowodzone przez wokalistki Joannę Knitter i Krystynę Stańko. Swoją obecność potwierdził Przemek Dyakowski.

Klub Żak jest jednym z najstarszych ośrodków kultury w Polsce. Powstał w 1957 roku jako Klub Studentów Wybrzeża Żak. Do 1991 roku KSW Żak był klubem studenckim działającym pod szyldem Zrzeszenia Studentów Polskich, od kwietnia 1991 Klub Żak funkcjonuje jako samorządowa instytucja kultury, powołana do życia Uchwałą Rady Miasta Gdańska.

Na początku Stary Żak miał adres: Wały Jagiellońskie 1 (dzisiaj mieści się tam siedziba Rady Miasta), potem przez 10 lat działał na ulicy Długiej, zajmując 2 piętra nad wejściem do kina Leningrad/Neptun (na I piętrze kawiarnia Kameralna, na II piętrze biura i kino Żak-Kameralne), w 1988 był powrót do Starego Żaka, w latach 1999-2001 z okien mini Żaka w kamienicy na ul. Straganiarskiej mieliśmy piękne widoki na dachy starego Gdańska i kościół św. Jana, który był naszą sala koncertową, teatralna i kinową. 11 listopada 2001 Klub Żak zaczął nowe życie we Wrzeszczu, w adaptowanej na potrzeby Klubu starej zajezdni tramwajowej.

Klub Studentów Wybrzeża w latach 50 i 60-tych był tym miejscem, któremu  Zbyszek Cybulski i Bogumił Kobiela wraz z gronem wspaniałych przyjaciół działających w studenckich teatrzykach dali swój talent, inwencję i sławę. Ale Klub Żak działa od  65 lat i każde kolejne pokolenie Gdańszczanek i Gdańszczan ma swojego Żaka, swoją muzykę, filmy, teatry, autorytety.

W naszym Żaku przez ostatnie 21 lat króluje jazz, teatry tańca współczesnego, szeroko pojęta muzyka alternatywna, kino europejskie, nowe horyzonty edukacji filmowej oraz młodzi twórcy sztuki wizualnej. Rocznie w Żaku odbywa się ponad tysiąc wydarzeń (seansów filmowych, koncertów, prezentacji teatralnych, wystaw i innych imprez), a przez kino, Salę Suwnicową, galerię, kawiarnię i nasze enklawy zieleni przewija się średnio do 100.000 osób rocznie (w latach 2020-2021 - 50.000).

Czytelnicy magazynu „Jazz Forum” uznali Jazz Jantar uznali za najlepszy festiwal jazzowy 2021 roku (wcześniej przez kilka lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce). Dodajmy, że Klub Żak zdaniem czytelników magazynu należy do trójki najlepszych Klubów Jazzowych w Polsce.

Zdaniem Anny Czekanowicz „Klub Żak wnosi do gdańskiej kultury szeroki oddech i mocny program.”

Na urodzinowe koncerty Klubu Żak zapraszamy w dniach 9 – 10.12.2022. Wystąpią artyści i artystki od wielu lat prezentujący swoją muzykę pod szyldem Żaka: saksofonista Adam Pierończyk i dwa zespoły dowodzone przez wokalistki Joannę Knitter i Krystynę Stańko. Swoją obecność potwierdził Przemek Dyakowski. Bilety na koncerty kosztują 20 zł. Można je kupować w naszym sklepie internetowym TUTAJ  lub w kasie Klubu Żak.