Jury Solo Dance Contest 2024 !

Znamy już skład Jury tegorocznej edycji Solo Dance Contest! Występy uczestników będą oceniać Agnija Šeiko, Uri Ivgi oraz Artur Grabarczyk!

Konkurs odbędzie się w ramach 16. Gdańskiego Festiwalu Tańca w dniach 26 – 30.08.2024 w Klubie Żak i będzie to jego 13 edycja (do 2011 realizowany był pod nazwą Baltic Movement Contest).

Biogramy jurorów:

Agnija Šeiko

Wielokrotnie nagradzana litewska choreografka tańca współczesnego. Jej znakiem rozpoznawczym jest  interdyscyplinarne podejścia, wyjątkowa estetyka, traktowania drażliwych tematów społecznych i stosowania szerokiego spektrum form. Jest autorką ponad 30 dzieł choreograficznych, które są i były wykonywane na różnych festiwalach i scenach tanecznych zarówno na Litwie, jak i za granicą.

Agnija Šeiko tworzy choreografię do spektakli operowych, muzycznych i teatralnych, współpracuje z większością najważniejszych teatrów państwowych i narodowych, jest profesorem nadzwyczajnym Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru na Wydziale Tańca w Kłajpedzie oraz gościnnym wykładowcą w innych szkołach tańca .

Uri Ivgi

Swoją karierę zawodową rozpoczął w latach 90. od współpracy z Kibbutz Contemporary Dance Company.  W 1998 roku Ivgi został nagrodzony tytułem choreograficznego talentu przez Ministerstwo Kultury Izraela. Od 2003 roku współpracuje z choreografem Johanem Grebenem. Pierwsze prace duetu Ivgo&Greben to m.in. nowa wersja spektaklu „Carmen”,  z udziałem węgierskiego Szeged Contemporary Ballet. Prace duetu Ivgi&Greben często są opisywane jako namiętne, prawdziwie teatralne czy bardzo fizyczne. Obrazy, które tworzą zawsze sprawiają na widzu mocne, trwałe wrażenie. Ivgi&Greben stworzyło nowe utwory dla Ballet am Rhein, DE; Szeged Contemporary Dance Company, HU; Dansgroep Amsterdam, Introdans i Scapino Ballet, NL; It dansa, ES; Korea National Contemporary Dance Company, KR; Modern Dance Turkey; National Theatre Ballet, CZ; Provincial Dances Theatre Theatre Theatre Theatre, RU; Scottish Dance Theatre, UK; Gallen, CH. 

Artur Grabarczyk 

Tancerz, choreograf, pedagog, producent. Lider h.art company. Założyciel i prezes Grab Art Foundation. Absolwent Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Janiny Jarzynówny-Sobczak w Gdańsku oraz uczelni wyższej Northern School of Contemporary Dance w Leeds (UK), którą ukończył z wyróżnieniem (First Class Degree). Tańczył w Scottish Dance Theatre (UK), Operze Bałtyckiej oraz w wielu mniejszych zespołach i niezależnych produkcjach w Polsce i zagranicą. Współpracował z najwybitniejszymi choreografami współczesnej sceny repertuarowej, takimi jak: Sharon Eyal, Damien Jalet, Anton Lachky, Jo Strømgren, Fleur Darkin, Douglas Thorpe i i wielu innych. Tworzył choreografie dla wokalistki Bovska, Scottish Contemporary Dance School w Dundee (Wielka Brytania), Kieleckiego Teatru Tańca, Teatru Tańca Zawirowania, Warszawskiego Muzeum Tańca i Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku - w której pracuje jako pedagog tańca współczesnego.