Jazz Jantar po raz drugi Najlepszym Festiwalem Jazowym w Polsce

W Polsce rokrocznie organizuje się ponad 100 festiwali jazzowych, a czytelnicy magazynu Jazz Forum już po raz drugi uznali Festiwal Jazz Jantar za najlepszy z nich, podobnie jak w 2021 roku (od wielu lat Jazz Jantar lokował się w pierwszej piątce, podobnie jak Klub Żak w kategorii Najlepszego Klubu Jazzowego).

To ważne wyróżnienie dowodzące, że program, w którym jest miejsce dla naturalnej dla tej muzyki współpracy ponad pokoleniami, na zapraszanie zarówno uznanych muzyków, jak i tych dopiero debiutujących, wzbudza duże zainteresowanie fanów jazzu.

Kilka lat temu Tomasz Rozwadowski napisał, że zasługą festiwali jazzowych jest otwarcie się na nowe dźwięki i to nie tylko nowe w sensie, że grane przez nowych ludzi, ale także nowe, bo niekoniecznie klinicznie jazzowe. To stało się kołem zamachowym muzyki i tu Jazz Jantar ma potężne zasługi, bowiem jako jeden z pierwszych w Polsce przestawił się na nowe myślenie.

O ubiegłorocznej edycji Festiwalu (już dwudziestej szóstej) Łukasz Iwasiński w magazynie Jazz Forum napisał: To jedna z najbardziej progresywnych imprez w kraju. W ostatnich dwóch dekadach z hakiem – od kiedy festiwal został reaktywowany po kilkuletnim zawieszeniu – przez jego scenę przewinęły się dziesiątki czołowych postaci muzyki improwizowanej, zwłaszcza tych, reprezentujących jej bardziej poszukujący nurt.
 

Z kolei Borys Kossakowski w podsumowaniu edycji z 2022 roku zauważył: Śmiałe odejście od składów gwiazdorskich w kierunku nawiązywania relacji partnerskich z poszczególnymi scenami i ośrodkami kulturalnymi. Śmiałe odejście od idiomu jazzowego na rzecz szeroko rozumianej kreatywności muzycznej. Rozrywka. Odnoszę wrażenie, że kuratorzy premiowali składy preferujące inteligentny żart, taneczne rytmy, przyjemność słuchania. I wreszcie - aspekt nowości. Jazz Jantar (od dawna zresztą) stara się stawiać na zespoły pojawiające się po raz pierwszy w Polsce (lub Trójmieście), premiery płytowe i młodość.


W długiej historii Jazz Jantar gościliśmy artystów i artystki o szczególnym znaczeniu dla rozwoju światowego jazzu, między innymi Dave'a Hollanda (dwukrotnie), Gary'ego Peacocka, Jacka DeJohnette, Jamesa Cartera, Terence'a Blancharda, Joshuę Redmana (dwukrotnie), Rona Cartera, Joe Lovano, Johna McLaughlina, Brada Mehladu'a (dwukrotnie), Branforda Marsalisa (dwukrotnie), Myrę Melford (trzykrotnie), Steve'a Colemana, Vijaya Iyera (ośmiokrotnie), Roberta Glaspera, Ambrose'a Akinmusire'a (trzykrotnie), Cécile McLorin Salvant (dwukrotnie), Christiana Scotta (trzykrotnie), Marca Ribota (trzykrotnie), Ravi'ego Coltrane'a, Nils Petter Molvær (pięciokrotnie), Esbjörna Svenssona, Erika Truffaza, Jamie Branch, Jamesa Brandona Lewisa (trzykrotnie), Jasona Morana, Grega Foxa (dwukrotnie), Petera Brotzmanna, Makaya McCravena, Amirthę Kidambi (trzykrotnie), Mary Halvorson (czterokrotnie), Shabakę Hutchingsa (czterokrotnie) czy Steve'a Lehmana (dwukrotnie).

Premierowo nowe projekty w Sali Suwnicowej Żaka regularnie prezentują przed gdańską publicznością tacy artyści i takie artystki jak Dominik Bukowski, Anna Gadt, Krystyna Stańko, Dominik Wania, Adam Pierończyk, Wojciech Jachna, Teo Olter, Mateusz Gawęda, Kuba Więcek czy Grzegorz Tarwid.


Programując kolejne edycje Festiwalu, przyglądamy się zmianom, jakie zachodzą na światowej scenie jazzowej, skupiamy się na osobach tworzących w specyficznych niszach, z dala od głównego nurtu, na wschodzących gwiazdach i młodej generacji. Cécile McLorin Salvant po raz pierwszy wystąpiła u nas jako początkująca wokalistka, jeszcze bez pierwszej z już trzech statuetek Grammy na koncie; młodą scenę brytyjską prezentujemy od 11 lat, w tym jej najciekawsze postacie, poczynając od tria Laury Jurd i duetu Binker & Moses przez Kamaala Williamsa po Sons of Kemet; jako jedni z nielicznych uwzględniamy w naszych programach darkjazz - nurt, którego twórca (Jason Köhnen) właśnie u nas postanowił po raz pierwszy wystąpić ze swoim najnowszym projektem - The Lovecraft Sextet; odważnie sięgamy po wszystkie oblicza jazzu - od free po straight ahead, od bebopu po awangardę, od łączenia go z muzyką etniczną z różnych zakątków świata po zestawianie go z rapem czy nawet metalem.

 

Systematycznie prezentujemy europejskie i światowe sceny jazzowe - w 2023 roku na Jazz Jantar wystąpiły osoby pochodzące z Danii, Norwegii, Szwajcarii, Niemiec, Anglii, Holandii, Węgier, Francji, Ukrainy, a także z Peru, Hongkongu, Stanów Zjednoczonych, Australii oraz  Japonii.
 

W przyszłych latach Festiwal Jazz Jantar nadal będzie dążył do ukazywania współczesnego oblicza tej muzyki, wielowątkowej, międzynarodowej, multikulturowej i ponadczasowej. Cieszymy się z docenienia naszej działalności przez czytelników magazynu Jazz Forum i dołożymy wszelkich starań, by w kolejnych latach publiczność mogła liczyć na równie niezapomniane wrażenia.
 

Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar jest Klub Żak w Gdańsku, miejska instytucja kultury. W 2023 roku w ramach Festiwalu odbyło się 31 koncertów (16 polskich zespołów, 15 zagranicznych),  w których uczestniczyło ponad 5300 osób.