Novika • Lovefinder

Promocja najnowszej płyty pierwszej damy polskiej muzyki klubowej. „Lovefinder” to deszcz żywych perkusyjnych brzmień, chór dziecięcy, punktowe uderzenia mooga, mariaże hip-hopu z electro, bądź trip-hopu z jungle.

O wydarzeniu

Novika trafiła w punkt, wyraźnie nawiązując do najgorętszych płyt ostatnich miesięcy i lat. Wokalna pieszczota i mnóstwo znakomitej elektroniki. Po spokojnym debiucie Tricks of Life Novika postanowiła się trochę zabawić i wciągnąć do tej zabawy swoich dotychczasowych oraz nowych fanów. Na Lovefinder jest wiele odniesień do różnych gatunków, dużo aranżacyjnego szaleństwa, a z drugiej strony subtelnych, wpadających w ucho melodii. To płyta romantyczna zaśpiewana z pazurem, pełna świeżości, intrygująca i wciągająca.

Novika zawsze z wyczuciem dobiera sobie producentów. Przy nowej płycie Novikę wspierali: Michał Król, znany jako Fox, (Kayah, Maria Peszek), Maximilien Skiba (młody producent muzyki disco, który wydaje swoje produkcje dla zagranicznych wytwórni). Duży wkład do albumu wniósł Bogdan Kondracki, kojarzony głównie z produkcją płyt Ani Dąbrowskiej, ale odpowiedzialny również za brzmienie debiutu pierwszego zespołu Noviki - Futro, a także Emade oraz Wojtek Urbański. Za bardziej stonowane momenty na płycie odpowiedzialni są: Tomek Ziętek oraz Magierski & Mały72 (producenci między innymi albumu Oddycham Smogiem Tymona).

Gdy Kasia Nowicka zapowiedziała, że chce połączyć swoje stonowane studyjne oblicze z żywiołowym charakterem występów z kolektywem Beats Friendly, spodziewałem się rzetelnej, do bólu deep house’owej produkcji. A tutaj orgia pomysłów - deszcz żywych perkusyjnych brzmień, chór dziecięcy, punktowe uderzenia mooga, mariaże hip-hopu z electro bądź trip-hopu z jungle. Wiele płyt nie trafia w swój czas. Nie mogę pozbyć się wrażenia, że Kayah nagrała „Skałę” kilkanaście lat za późno, a Reni Jusis „Elektrenikę” kilka lat za wcześnie. Novika z „Love finderem” trafiła w punkt, wyraźnie nawiązując do najgorętszych płyt ostatnich miesięcy i lat. Wysiłek włożony w zachowanie równowagi między tym, co delikatne, a tym, co wyraziste, nasuwa skojarzenia z Moderat czy Burialem. Muzyka każe jednak o nich zapomnieć - melodie mają popową siłę rażenia, a wszystko, co szorstkie, zostaje wypolerowane. Doskonale pasuje do tego materiału określenie „optymalna kombinacja ludzkiego ciepła i technologicznej wiedzy”, którego wpływowy amerykański serwis muzyczny Pitchfork użył w odniesieniu do Róisín Murphy. (Marcin Flint •„Przekrój”)

 

Skład

 • Kasia Nowicka

  W 1997 roku, wraz z duetem dj-skim Boogie Mafia, Novika stworzyła prekursorki na polskim rynku sound-system, w którym wokalistka podgrzewa imprezę, improwizując do beatów dwóch dj-ów. W 1998 wydała swój pierwszy utwór z zespołem Futro: Where Is The Love. Zanim w 2002 nakładem wytwórni Sissy Records ukazał się debiut Futra oraz składanka Radio Leniwa Niedziela, Novika zaśpiewała w T.Time, singlowym utworze z płyty Smolika, który otrzymał nominację do Fryderyka w kategorii Piosenka Roku. Jej wokal pojawił się też na płytach Fisza, Play, 15 Minut Projekt, Vienio & Pele, w nagraniach Adamusa czy Star of 77, a w 2004 roku ukazała się płyta feat Novika będąca zbiorem utworów z jej udziałem.

  Koncertowała z Futrem (między innymi support przed Morcheebą i Gotan Project) i Smolikiem (support przed Chemical Brothers, Bjork, Paszporty Polityki 2003, zakończenie roku polskiego we Francji, Paryż 2004). W 2004 uczestniczyła w niezwykłym koncercie Abla Korzeniowskiego Metropolis podczas Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty w Cieszynie. W klubach wielokrotnie wspierała wokalnie takich dj-ów jak: Glasse, Boogie Mafia, Adamus oraz serwowała własne sety dj-skie, najczęściej wraz z założonym w 2004 roku kolektywem Beats Friendly. W klubowym wydaniu można było usłyszeć Novikę na najważniejszych krajowych festiwalach (Nokia Trends, Audio-River, Opener, Coke Music). Autorka kultowej już audycji Radio Leniwa Niedziela na antenie Radiostacji. Wędrując po różnych radiach (Jazz, Bis - Euro), obecnie Novika na dobre zadomowiła się w Radiu Roxy, gdzie wraz z Lexusem prowadzi Miastosferę oraz - już sama - Leniwą Niedzielę. Dziennikarka muzyczna (legendarne pismo „Plastik”, „Machina”, „Fluid”, „Po godzinach - Życie Warszawy”), a także prezenterka TV (Co Za Noc TVN, Polski Clubbing w Opolu). Obecnie recenzentka magazynu „Laif”.

  Więcej

Recenzje

 • Tomasz Rozwadowski | „Polska Dziennik Bałtycki”

  Novika zagrała w gdańskim Klubie Żak

  Tegoroczna jesień w trójmiejskich, a przypuszczam także, że we wszystkich polskich klubach jest sezonem szczególnym i to nie tylko z racji muzyki. Już niebawem zacznie obowiązywać całkowity zakaz palenia i niektóre lokale już go wprowadziły. Do tej awangardowej grupy należy gdański klub Żak, w którym w miniony piatek wystąpiła z zespołem Novika, największa gwiazda ambitniejszej odmiany muzyki tanecznej w Polsce. Jak się okazało w trakcie wieczoru, do wielu obowiązków ochrony doszedł także kolejny - obowiązek pokazywania palącym zakazu palenia i wskazywanie im wyznaczonego miejsca dla nikotynistów, które oczywiście znajduje się pod chmurką. A pogoda, nawet jak na połowę października, ciepła nie była.

  To jednak wrażenia pozamuzyczne i w dodatku dotyczące tylko części publiczności, pora przejść do muzyki. W ten sam piątek i o tej samej porze w Hali Gdynia zaczynał się koncert zespołu Kult. Co prawda fani Kazika Staszewskiego i fani Noviki to nie do końca ta sama grupa, ale obawy co do frekwencji w Żaku można było mieć. Jednak na Novikę przyszły ze dwie setki fanów, więc Trójmiasto nie okazało się dla warszawskiej wokalistki niegościnne.

  Publiczności w sumie nie ma co się dziwić, gdyż choć ze sceny popłynęły taneczne rytmy, to mieliśmy do czynienia z prawdziwym koncertem, a nie z mechaniczną potańcówką. Kasia Nowicka przywiozła do Gdańska czteroosobowy zespół z klawiszowcem, gitarzystą basowym i perkusistą oraz z drugą wokalistką, Kasią Piszek. Właśnie drugi głos był najmocniejszym punktem tego wieczoru - Novika zdaje sobie sprawę ze swoich wokalnych ograniczeń i, będąc osobą bez wątpienia inteligentną, potrafi znaleźć odpowiednie wsparcie. Sama śpiewała tylko fragmenty swoich piosenek, druga Kasia śpiewała z nią unisono, dodając melodiom barwy i głębi, a w partiach solowych ujawniała własny głos, o ciekawej barwie, ciepło i miło brzmiący. Jako specjalistka od chórków znana jest już od kilku lat, między innymi ze współpracy z Anią Dąbrowską, Natalią Przybysz (ex Sistars) czy Natalią Kukulską, więc Novika wiele nie ryzykowała, a młoda koleżanka taktownie nie ukradła jej show. Pewnie już niebawem Kasia Piszek wyjdzie z cienia, ponieważ na premierę oczekuje płyta jej własnego zespołu Poke. To może być bardzo miłe zaskoczenie - potencjał ma duży.

  Sama Novika może sobie pozwolić na nieukrywanie śpiewaczych niedostatków - w polskiej muzyce klubowej pełni przecież rolę szczególną, nie tylko wykonawczyni, ale przede wszystkim propagatorki tanecznych brzmień, które nie są bezmyślną dyskotekową sieczką. Należała do pierwszych nad Wisłą, którzy zdali sobie sprawę z elektronicznej rewolucji w muzyce połowy lat 90. - propagowała inteligentne disco, house i drum'n'bass w autorskich audycjach radiowych i jako DJ w klubach. W końcu odważyła się sama komponować i śpiewać, a jej zespół Futro na przełomie wieków wytyczał trendy w krajowej muzyce klubowej. Współpracowała m.in. ze Smolikiem i Fiszem, zespołem Play, a obecnie promuje wydany w tym roku, drugi w solowej dyskografii, album Lovefinder.

  W Żaku niektórzy tańczyli, ale dominowała publiczność słuchająca - muzyka była co prawda do tańca, ale w graniu było dużo miejsca na improwizację, żywe instrumenty brzmiały ciepło i naturalnie, można więc było smakować brzmienie. Na scenie też nie było blichtru i dyskotekowego lansu - Novika potrafi stworzyć muzykę do zabawy w piątkowy wieczór, ale o wyraźnie undergroundowym charakterze. Jest to więc muzyka klubowa dla wtajemniczonych. I bardzo dobrze, w każdej dziedzinie powinno być miejsce dla elit.

  Więcej

Inne wydarzenia archiwalne

 • Dni Muzyki Nowej
  12.04.2013 -13.04.2013

  3. Festiwal Dni Muzyki Nowej

  Edycja Wiosenna

 • Martyna Baranowicz

  Martyna Baranowicz

  Wszystko to będzie częścią wygód mej starości

 • Nosowska • 8
  29.10.2011

  Nosowska

  8

 • HAILEY TUCK / HELEN SUNG

  HAILEY TUCK / HELEN SUNG

  9.02.2019 /22. Festiwal Jazz Jantar / zima

 • Strycharski Kacperczyk Szpura / Immortal Onion

  Strycharski Kacperczyk Szpura / Immortal Onion

  12.03.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / wiosna

 • Wika Krauz

  Wika Krauz

  Kobra

 • Solo na cztery kaski i stracony czas

  Solo na cztery kaski i stracony czas

  14.12.2019

 • 1. Festiwal Dni Nowej Muzyki
  20.01.2011 -23.01.2011

  1. Festiwal Dni Nowej Muzyki

 • PABLOPAVO I LUDZIKI

  PABLOPAVO I LUDZIKI

  Marginal / premiera 26.01.2019

 • The Flash! / BUJAKA W GUMIAKACH

  The Flash! / BUJAKA W GUMIAKACH

  25.07.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / lato / koncerty plenerowe w ogródku Klubu Żak

 • ŁUKASZ OJDANA SOLO / SILBERMAN QUARTET

  ŁUKASZ OJDANA SOLO / SILBERMAN QUARTET

  14.03.2019 / 22. Festiwal Jazz Jantar / wiosna

 • JERRY AND THE PELICAN SYSTEM / HENRYK MIŚKIEWICZ TRIO

  JERRY AND THE PELICAN SYSTEM / HENRYK MIŚKIEWICZ TRIO

  16.03.2019 / 22. Festiwal Jazz Jantar / wiosna