Iwona Gilarska • Z nieba do ziemi… • Premiera!

Koncept i wykonanie: Iwona Gilarska • Choreografia i reżyseria : Marcel Leemann • Muzyka : Stefan Wesołowski • Wizualizacje: Andrzej Dudziński • Kostiumy: Iwona Gilarska • Światła: Bartosz Cybowski • Premiera: 27 i 28 listopada 2010, Klub Żak • Projekt zrealizowany przy wsparciu Urzędu Miasta Gdańska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Klubu Żak. Pod patronatem Stowarzyszenia Artystycznego Kultywator 3Miejski.

O wydarzeniu

To performatywny akt teatralny opowiedziany współczesnym językiem tańca z muzyką na żywo, gdzie współczesne, smyczkowe brzmienia wprowadzą widza w metafizyczny świat. Przedstawienie Z nieba do ziemi… jest II częścią tryptyku W poszukiwaniu równowagi. Spektakl W pół do godziny (2007) stanowi jego I część. Uważność to odzyskiwanie czasu. Jedni zatrzymują się, by wyrwać zabieganemu życiu siebie, inni zatrzymują się w ostatniej chwili, kilku z nas pewnie zatrzyma się zbyt późno… Dążymy do osiągnięcia pełni ciała i umysłu poprzez „przebudzenie” i samopoznanie. Przekraczamy kolejne granice. Uciekamy się do marzeń i świata iluzji, do sfery umysłu bycia „tu i teraz”, ponad wszelkimi poziomami, do świata transcendentnego. Autorka nie tworzy autonomicznego dzieła a bardziej ślad, niematerialną pozostałość czegoś przenikniętego metafizyką. W tej sferze nie ma granic! Czy uda się oddzielić stan umysłu od fizyczności i poczucia gruntu pod nogami? Jakie transformacje należy przejść? Przekroczenie umownej „rzeki życia” z W pół do godziny zabiera autorkę w inny wymiar. Idzie, upada, podnosi się, idzie dalej… oscyluje gdzieś między stałością a dalszym biegiem czasu. To performatywny akt teatralny opowiedziany współczesnym językiem tańca z muzyką na żywo, gdzie współczesne, smyczkowe brzmienia wprowadzą widza w metafizyczny świat. Dodatkową, ważną rolę w spektaklu odegrają wizualizacje, które wypełnią i wzmocnią dramaturgię przedstawienia. Magna otia coeli z łacińskiego: Wielka jest bezczynność panująca w niebie.

O uczestnikach wydarzenia

 • Andrzej Dudziński

  Dziennikarz, scenarzysta, reżyser; absolwent pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego, laureat kilku prestiżowych konkursów reporterskich, w tym dwukrotnie P.A. Interpress na reportaż zagraniczny i Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Dziennikarskim z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska; ma na koncie 9 filmów dokumentalnych (reżyseria, scenariusz, asystent reżysera); opublikował 9 książek; od 2000 jest scenarzystą serialu Klan - TVP1; od 2006 roku zajmuje sie rejestracją wideo spektakli teatrów ruchu, ze szczególnym uwzględnieniem produkcji artystów Gdańskiej Korporacji Tańca; zrealizował w ten sposób około 100 przedstawień.

  Więcej
 • Iwona Gilarska

  Tancerz, choreograf i nauczyciel tańca; absolwentka AWF-u i Studium Tańca Współczesnego w Poznaniu; posiada dyplom tancerza zawodowego przyznawany przez ZASP; wykładowca techniki tańca współczesnego, improwizacji, jazz contemporary oraz techniki free style; współzałożyciel Artystycznego Stowarzyszenia Kultywator 3Miejski oraz członek zarządu de Ruimte Academie • Belgia. Występowała na scenach polskich (Gdańsk, Warszawa, Poznań, Kraków, Lublin, Łódź, Kalisz) oraz międzynarodowych (Czechy, Litwa, Holandia, Belgia, Niemcy, Islandia, Japonia, Singapur). Współpracowała z teatrami: David Cassel Project (Belgia), Goerlitz Tanz Company (Niemcy), Sopockim Teatrem Tańca, Teatrem Poza Tym i Kino Variatino (Gdańsk), Teatrem Amareya, Polskim Teatrem Tańca, EPP DancevisionTV (Gdańsk), także wieloma artystami niezależnymi w kraju i poza. Wielokrotna Laureatka Stypendium UM i Stypendium Samorządu Województwa Pomorskiego; zdobywczyni nagrody publiczności oraz za najlepszą dramaturgię W czerni i bieli w jej choreografii, Festiwal Tańca Polemiqi (Warszawa, 2005), nominowana za współchoreografię Kwadrat. Wersja6 do nagrody Artysty Roku 2005, zwyciężczyni miesięcznej rezydencji w Szwajcarii ufundowanej przez Fundację Kulturalną Prohelvetia w Warszawie (kwiecień, 2009) oraz rezydencji work in progress w Klubie Żak (Gdańsk) we współpracy z Roberto Olivanem (luty - marzec, 2010).

  Więcej
 • Marcel Leemann

  Reżyser i choreograf projektu, tancerz, nauczyciel tańca; urodzony w 1969 w Zurichu, studiował w Sztudgardzie w Szkole John Cranko oraz w Węgierskiej Państwowej Szkole Baletowej w Budapeszcie; swoją karierę taneczną rozwijał od 18 roku życia tańcząc w Rzymie, Budapeszcie, Dreźnie, Lucernie i Bern. W latach 1992-1996 współpracował z Władimirem Derevienko w Niemczech - Teatr Semperoper, a od 1997 z Richardem Wherlock w Teatrze Luzerner w Szwajcarii. W latach 1999-2003 tańczył pod dyrekcją Felixa Dumerila w Balecie Bern, gdzie również rozpoczął pracę nad własnymi choreografiami. Jako tancerz współpracował z Gilles Jobin (Genewa) w projekcie Double Deux. Aktywnie naucza i tworzy choreografie dla teatrów i uniwersyteckich szkół tańca. Jako performer współpracuje z Kompanią Da Motus we Freiburgu i z Genewskim Teatrem Alias, również z öff öff Productions i Carole Meier w Bern. Od 2004 roku tworzy własny teatr Marcel Physical Dance Theater, z którym występuje w Szwajcarii i w krajach całej Europy. Produkcje Teatru Marcela Leemanna są emocjonalnym i fizycznym wyzwaniem zarówno dla samego artysty-tancerza, jak i widza. Istotną rolę odgrywa humor, pasja i naturalność ruchu. Fundamentem w procesie tworzenia jest improwizacja strukturalna z wyróżniającym się fizycznym językiem tańca i ruchu. Współpracuje z z dj-ami, vj-ami, kompozytorami i pisarzami. Pracuje ze stałym składem tancerzy, a także zaprasza innych do współpracy.

  Więcej
 • Stefan Wesołowski

  Kompozytor, skrzypek, aranżer; realizuje własne przedsięwzięcia oraz jest zapraszany do uczestnictwa w projektach innych twórców; współpracuje z gdańskim klasztorem oo. Dominikanów (zbiór Msza Serafinów śpiewany w ośrodkach dominikańskich w całej Polsce, a także poza jej granicami); jest twórcą aranżacji instrumentów smyczkowych - współpraca z Michałem Jacaszkiem przy albumach Treny i Pentral oraz przy ścieżce dźwiękowej do filmu Golgota wrocławska w reżyserii Jana Komasy; współtwórca spektakularnego widowiska multimedialnego Stany Złożone; autor muzyki do kilku spektakli teatralnych i tanecznych oraz wernisaży; w listopadzie 2008 ukazał się debiutancki album zawierający Kompletę w wersji studyjnej (CD) i koncertowej (DVD); jako skrzypek jest współtwórcą zespołu Fahrenheit Trio (jako jeden z czterech zespołów z całego świata, został zaproszony do uczestnictwa w projekcie Academie Musicale de Villecroze (Francja), wspierającym najzdolniejszych muzyków młodego pokolenia na świecie); współpracował miedzy innymi z Capellą Gedanensis, Hanseatica Chamber Orchestra, Polską Filharmonią Kameralną; ma w swoim dorobku doświadczenia łączące interpretację muzyczną z grą aktorską - wcielał się w tytułową rolę w spektaklu Skrzypek na dachu na deskach Teatru Nowego w Słupsku i Teatru Muzycznego w Łodzi; współpracuje też z Orkiestrą Adama Sztaby (Sopot Festival 2006, Taniec z Gwiazdami, Top Trendy Festival 2008, Fabryka Gwiazd); koncertował w wielu krajach świata, między innymi na prestiżowych festiwalach muzycznych Festival de Música de Canarias, czy Festival de Radio France; współpracował z wieloma wybitnymi artystami: Wojciech Rajski, Enrique Mazzola, Michał Nesterowicz, Mischa Maisky, Wiesław Kwaśny, Maria Kliegel, Jan Stanienda, Florian Prey, Ivo Pogorelich, Grzegorz Turnau, Adam Sztaba, Leszek Możdżer, Sławek Jaskułke; w roku 2007 został uhonorowany Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców.

  Więcej

Recenzje

 • Andrzej Dudziński | graffitipress.com
  Iwona Gilarska w swoim najnowszym przedstawieniu opisuje wewnętrzny świat kobiety w sposób coraz bardziej dojrzały, ze swobodą porusza się po jakże subtelnej linii skomplikowanych relacji kobiety z otaczającą ją, czasem brutalną rzeczywistością.… Z nieba do ziemi... to kipiąca energia na scenie, wspaniała muzyka, znakomite światła i wysmakowana choreografia. A wszystko przyprawione tym znakomitym tańcem, wrażliwym aktorstwem i czułością z jaką odnosi się do widza, jakby każdego traktowała z osobna. Iwona Gilarska swoim najnowszym spektaklem dowodzi, że ma dar rozmawiania z każdym odbiorcą indywidualnie. Nie sposób tego nie odczuć oglądając jej najnowszą produkcję. 
  Więcej

Inne wydarzenia archiwalne

 • The Flash! / BUJAKA W GUMIAKACH

  The Flash! / BUJAKA W GUMIAKACH

  25.07.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / lato / koncerty plenerowe w ogródku Klubu Żak

 • Novika
  15.10.2010

  Novika

  Lovefinder

 • Ochepovsky Project / Krzysztof Herdzin

  Ochepovsky Project / Krzysztof Herdzin

  7.02.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / zima

 • MaJLo / BRAIDS

  MaJLo / BRAIDS

  7.04.2018

 • Król / Wij
  24.04.2015

  Król • Syny

  Wij • Orient

 • HATIS NOIT / RESINA

  HATIS NOIT / RESINA

  2.02.2019 / 9. Dni Muzyki Nowej

 • RITE OF SPRING / Orly Portal Dance Company

  RITE OF SPRING / Orly Portal Dance Company

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 8.06.2019 /

 • Katarzyna Hołdys

  Katarzyna Hołdys

  Zabawy i fanaberie

 • FREESTYLE / Rita Góbi, Ruri Mitoh

  FREESTYLE / Rita Góbi, Ruri Mitoh

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 15.06.2019 /

 • Małgorzata Drohomirecka

  Małgorzata Drohomirecka

  Pająk- Feniks

 • Karolina Pielak

  Karolina Pielak

  Przezrocza

 • MOTUS ANIMI CONTINUUS

  MOTUS ANIMI CONTINUUS

  Gdański Festiwal Tańca 8.12.2019