PC Drama • Cięcie • Mark Ravenhill

autor: Mark Ravenhill • tłumaczenie: Anna Wołek • reż.: Sebastian Świerszcz • komentarz naukowy: dr Andrzej C. Leszczyński • tekst przeczytają: Mirosław Baka, Joanna Kreft-Baka, Katarzyna Kaźmierczak, Andrzej Popiel, Jarosław Tyrański

O wydarzeniu

Szóstą współczesną sztuką, która zostanie wyreżyserowana w ramach otwartych prób czytanych będzie dramat Marka Ravenhilla Cięcie. Rozmowę pospektaklową poprowadzi dr Andrzej Leszczyński.

Paul ma szokujący sekret - jego praca polega na wykonywaniu „cięcia”, czyli pozbawiania ludzi wolnej woli, a zarazem odpowiedzialności i zdolności do głębszej refleksji. Mimo, że „cięciu” poddawani są ci, którzy dobrowolnie się zgłaszają, w społeczeństwie narasta bunt przeciwko tej instytucji. Jednym z przeciwników „cięcia” jest także syn Paula, Stephen. Paul, w domu kochający mąż i ojciec, w rzeczywistości nie marzy o niczym innym, jak tylko wyjawić rodzinie, jak naprawdę zarabia na życie. Tymczasem w jego biurze zjawia się John, który z determinacją domaga się poddania go „cięciu”. Sztuka Ravenhilla zmusza do refleksji nad istotą odpowiedzialności i granicami ingerencji w ludzką zdolność dokonywania wyborów. Ten tekst jest szczególnie aktualny w czasie, gdy coraz częściej zastanawiamy się, jak daleko instytucje państwowe mogą się posunąć w ograniczaniu wolności obywateli. Prapremiera światowa odbyła się w Donmar Warehouse w Londynie, 28 lutego 2006, reżyseria Michael Grandage.

O uczestnikach wydarzenia

 • Mirosław Baka

  Absolwent PWST w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. W latach 1987-1988 aktor Teatru im. Cypriana Norwida w Jeleniej Górze. Od 1989 roku aktor Teatru Wybrzeże. Za rolę chłopca w spektaklu Godzina kota w 1994 roku odebrał nagrodę na XXIX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form w Szczecinie i Statuetkę Pegaza. W 1996 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi z okazji 50-lecia Teatru Wybrzeże. Za tytułową kreację w przedstawieniu szekspirowskim Hamlet (1997) zdobył nagrody - wojewody gdańskiego i prezydenta Gdańska. Rola w dramacie sensacyjnym Amok (1998) przyniosła mu nominację do nagrody Orła. W 1998 roku został laureatem nagrody imienia Leona Schillera.

  Więcej
 • Katarzyna Kaźmierczak

  Absolwentka PWST w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Od 2003 roku aktorka Teatru Wybrzeże. W 2006 roku otrzymała wyróżnienie na 31. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Marysi w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Wybrzeże.

  Więcej
 • Joanna Kreft-Baka

  Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Występowała na scenie Teatru Norwida w Jeleniej Górze w Śnie nocy letniej, Balu w operze, Biesach. Potem zaś związała się z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. Na deskach Teatru Wybrzeże występuje w przedstawieniach Bal manekinów, reżyseria Ryszard Major, Szef wszystkich szefów, reżyseria Krzysztof Rekowski. Grała również w filmach: Bez grzechu Wiktora Skrzyneckiego, Kocham kino Piotra Łazarkiewicza, Zero życia Rolanda Rowińskiego, Kogel mogel Romana Załuskiego. 

  Więcej
 • Andrzej C. Leszczyński

  Wykładowca filozofii w Uniwersytecie Gdańskim i Sopockiej Szkole Wyższej. Autor około dwustu rozpraw i tekstów popularnych. Prowadził zajęcia na wydziałach aktorskich, także warsztaty dramowe w kraju i za granicą. Twórca „Gdańskiego Rocznika Teatralnego”. W „Gońcu teatralnym” prowadził dział edukacyjny.

  Więcej
 • Andrzej Popiel

  Absolwent PWST Kraków. Pierwsze kroki na zawodowej scenie stawiał już w wieku pięciu lat. Za sprawą jego pracy magisterskiej Etyka w zawodzie aktora, po przeszło pięćdziesięciu latach przerwy, wznowiono wydanie Etyki Konstantego Stanisławskiego, która wraca do kanonu lektur obowiązkowych we wszystkich szkołach teatralnych w Polsce. Od 2008 roku jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich. Współpracował z Narodowym Teatrem Starym im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Teatrem Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrem Ludowym w Krakowie, Tarnowskim Teatrem Ludwika Solskiego, Teatrem Powszechnym Jana Kochanowskiego w Radomiu. Zagrał wiele ról, współpracując z takimi reżyserami jak: Jerzy Goliński, Mikołaj Grabowski, Magdalena Łazarkiewicz, Paweł Miśkiewicz, Krzysztof Orzechowski czy Maciej Wojtyszko. Ponadto udziela się jako aktor radiowy, aktor dubbingu oraz lektor. Współpracował między innymi z Romaną Bobrowską, Wojciechem Markiewiczem. Jest współlaureatem nagrody zespołowej za najlepszy dyplom na XXVI Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, przyznanej spektaklowi Dobry człowiek z Seczuanu w reżyserii Pawła Miśkiewicza. Został również uhonorowany przez ZASP nagrodą Loża 2010 za rolę Bogdana w spektaklu mady-baby.edu w Tarnowskim Teatrze.

  Więcej
 • Sebastian Świerszcz

  Urodzony 1980 w Gdańsku. W szkole średniej statystował w Hamlecie Krzysztofa Nazara w Teatrze Wybrzeże. Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza. W Przerwanej Pieśni w reżyserii Komasy zagrał rolę Barona, za którą otrzymał wyróżnienie na Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi w 2005 roku. Tematem pracy magisterskiej był: Teatr Narodowy Jerzego Grzegorzewskiego. Jeszcze na IV roku studiów dyrektor Teatru Współczesnego Maciej Englert zaproponował mu rolę w realizowanym spektaklu Transfer Maksyma Kuroczkina, Tuż po szkole w 2004 roku został zaangażowany do Teatru Polskiego we Wrocławiu. Tu zagrał w słynnym przedstawieniu Marka Fiedora Wszystkim Zygmuntom między oczy... W tym czasie zagrał także gościnnie w jeleniogórskim Teatrze Norwida rolę Parysa w Romeo i Julii Krzysztofa Rekowskiego. Obecnie aktor Teatru Współczesnego. Zagrał w spektaklach: Wasza Ekscelencja Izabeli Cywińskiej, Wagon Krzysztofa Zaleskiego, Proces i To idzie Młodość - obydwa spektakle w reżyserii Macieja Englerta. Współpracował z Robertem Wilsonem Symptoms/Akropolis.

  Więcej
 • Jarosław Tyrański

  Absolwent PWST w Krakowie. Od 1984 roku aktor Teatru Wybrzeże. W 1984 roku otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę Baszmaczkina w Płaszczu. Na deskach Teatru Wybrzeże występuje w przedstawieniach Nasi Najdrożsi, reżyseria Rudolf Zioło, Wiele hałasu o nic, reżyseria Adam Orzechowski.

  Więcej

Inne wydarzenia archiwalne

 • HER(T)Z

  11. Gdański Festiwal Tańca / Trójmiejski Punkt Taneczny

 • ŚWIETLIKI

  25.01.2020

 • THE ENTRANCE

  12. Gdański Festiwal Tańca / zima

 • WOJCIECH JACHNA & ZBIGNIEW CHOJNACKI / RAFAŁ GORZYCKI

  13.03.2019 / 22. Festiwal Jazz Jantar / wiosna

 • YAZMIN LACEY / KAMAAL WILLIAMS

  9.11.2019 / Festiwal Jazz Jantar

 • CHRISTIAN SCOTT aTUNDE ADJUAH / PEEDU KASS MOMENTUM

  14.11.2019 / Festiwal Jazz Jantar

 • 28.03.2011

  Błękit doskonały • Nis-Momme Stockmann

  PC Drama

 • POLONKA / PERFECT SON

 • HUBBUB / MARTIN KOHLSTEDT

  3.02.2019. Dni Muzyki Nowej

 • Solo Dance Contest 2019/12.06.2019

  11.GDAŃSKI FESTIWAL TAŃCA/ 12.06.2019 /

 • 19.03.2011

  Marcin Wasilewski Trio

  Polska Scena Jazzowa • Festiwal Jazz Jantar

 • 03.02.2014

  Glasvegas

  Later… When The TV Turns To Static