Zwierzęta • Tiere

Kino Studyjne Żak

Nowy film autora Wymyku i Całej zimy bez ognia

reżyseria: Greg Zglinski, produkcja: Austria, Polska, Szwajcaria 2017, 94 minut

 

Twórczość Grega Zglinskiego nie kojarzy się polskim widzom z metafizycznymi horrorami. Jego dotychczasowe filmy – jak chociażby nagrodzona na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji „Cała zima bez ognia" czy doceniony m.in. na festiwalu w Gdyni „Wymyk" – były realistycznymi dramatami, kameralnymi historiami opowiadającymi o dramatach zwyczajnych ludzi. Najnowszy obraz reżysera, prezentowana na Berlinale szwajcarsko-austriacko-polska koprodukcja Tiere to z kolei utrzymana w konwencji sennego koszmaru opowieść o przekraczaniu granic postrzegania świata i popadaniu w szaleństwo. (…)

Tiere to dziwny i intrygujący film, któremu bliżej do „Mulholland Drive" Davida Lyncha niż do poprzednich filmów pełnometrażowych twórcy „Wymyku". Zglinski sprawnie łączy formułę dramatu psychologicznego z elementami horroru i sprytnie igra z przyzwyczajeniami widza. Reżyser wciąż podrzuca nowe zagadki, myli tropy i podaje w wątpliwość wiarygodność opowiadanej historii. Wprowadza do stworzonego przez siebie świata zwierzęta, które potęgują atmosferę niepokoju (kot, z którym w pewnym momencie zaczyna rozmawiać Anna, jest absolutnie przerażający!), bawi się symboliką kolorów, stosuje elipsy i zaburza chronologię zdarzeń. W efekcie im bliżej wywrotowego finału, tym bardziej rozmywa się granica między jawą a snem, prawdą a fikcją, a nawet początkiem i końcem. Mimo dygresyjnego tonu filmu reżyserowi udaje się utrzymać historię i bohaterów w ryzach – to zasługa dobrze poprowadzonej obsady, ale także precyzyjnego scenariusza austriackiego twórcy Jörga Kalta, rozbudowanego później przez samego Zglinskiego.

Tiere jest misternie skonstruowaną kinową łamigłówką, której – jak twierdzi sam reżyser – nie sposób rozwikłać. Mimo to pokusa, by wrócić do tej historii i spróbować ułożyć wszystkie elementy filmowej układanki, jest ogromna. To szalenie ciekawy film, który zostaje w głowie na długo po seansie.

[Źródło: Małgorzata Steciak, kultura.onet.pl]

 

Wszyscy, którzy kojarzą Grega Zglinskiego (vel Grzegorza Zglińskiego) przede wszystkim z nakręconym w Polsce „Wymykiem” (2011), mogą być poważnie zaskoczeni najnowszym filmem polsko-szwajcarskiego reżysera. W Zwierzętach realizm psychologiczny i problematykę moralną zastąpił on lynchowską z ducha grą narracyjną, proponując intrygujący seans pełen zaskakujących przewrotek, czarnego humoru i enigmatycznych zdarzeń.

(…) zarysowana sytuacja staje się zaczynem skomplikowanej metafabularnej gry, która każe sytuować Zwierzęta w popularnym od lat 90. Nurcie „mind-game films”. Zglinski zastosował niemal wszystkie najlepsze sztuczki tego typu dzieł, mnożąc warianty narracji niewiarygodnej i zapośredniczenia (kolejne sny okazują się snami, wspomnieniami, wizjami bądź fikcją literacką), burząc chronologię wydarzeń czy kwestionując spójność logiczną i przestrzenną świata przedstawionego.

[Źródło: Miłosz Stelmach, „Ekrany”]

Kiedy

21.12.2018 - 23.12.2018 | g. 18:00

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele