Zimna wojna

Kino Studyjne Żak

MFF w Cannes 2018: Najlepszy reżyser

reżyseria: Paweł Pawlikowski, produkcja: Francja, Polska, W.Brytania 2018, 85 minut


Zimna wojna zaczyna się paradokumentalną sekwencją przesłuchań do zespołu ludowego Mazurek (skojarzenia z Mazowszem na miejscu), lecz już wkrótce wybucha siłą klasycznej filmowej epiki. Odbijają się w tym dziele echa czeskiej nowej fali, polskiej szkoły filmowej oraz filmu noir. Przede wszystkim jednak – klasycznego melodramatu. Opowieść o niemożliwym uczuciu dyrygenta (Tomasz Kot) i wyłowionej z konkursu talentów dziewczyny (Joanna Kulig) to efektowna metafora miłości jako placu bitwy. Za sprawą elips i fabularnych skrótów widzimy bohaterów tylko w trakcie życiowych punktów węzłowych, wyłaniają się z zadymionych barów i zatęchłych chat, kiedy historia rzuca im kłody pod nogi. Stalinizm i odwilż, emigracja i powrót do kraju, rozkwitające i gasnące uczucie – wszystko splecione lekką ręką, formalnie wycyzelowane. Chociaż jako mistrzowie przedwczesnej ekscytacji oczekiwaliśmy Złotej Palmy, cieszę się, że Zimnej wojnie przypadła nagroda właśnie za reżyserię. To fenomenalnie zainscenizowana i trwająca jedynie 84 minuty miłosna odyseja.

[Źródło: Michał Walkiewicz, dwutygodnik.com]

 

Czytam w zagranicznej i krajowej prasie, że Zimną wojną Paweł Pawlikowski udowadnia, że zasłużył na Oscara; że jest artystą totalnym, twórcą na poziomie światowym. Nieprawda. Zimną wojną Paweł Pawlikowski niczego nie udowadnia. Bo nic już udowadniać nie musi. (…)

Każdy element filmowej gramatyki tak działa. Jak w zegarku - wszystko jest po coś. Nie ma miejsca na przypadek ani na samopas. Muzyka wypełnia ekran, ale każdy z utworów wnosi coś innego - ludowe pieśni, jazz, rock’n’roll rozbudzają emocje, a jednocześnie mają swoje osobne funkcje. Muzyka staje się formą buntu, opisem ekranowej rzeczywistości, etnograficzną ciekawostką, ucieczką przed rzeczywistością, komentarzem. Kapitalnie wypadają sceny, kiedy tęskne utwory mienią się całą gamą emocji, piękna, życia, ale obraz pozostaje czarno-biały. Ta feeria pozostanie już na zawsze przykryta szarością, tak samo jak uczucie głównych bohaterów.

[Źródło: Artur Zaborski, film.interia.pl]

Kiedy

17.08.2018 - 19.08.2018 | g. 18:30

20.08.2018 - 23.08.2018 | g. 20:45

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele