Zdrajca • Il traditore

Kino Studyjne Żak

Nowy film jednego z wybitniejszych włoskich reżyserów, twórcy pamiętnych Pięści w kieszeni czy Witaj, nocy

reżyseria: Marco Bellocchio, produkcja: Brazylia, Francja, Niemcy, Włochy 2019, 155 minut

 

Jeśli Il traditore dowodzi czegoś ponad wszelką wątpliwość, to tego, że na obecnym etapie kariery Marco Bellocchio może pozwolić sobie na wszystko – nawet na film, którego nie będziemy wymieniać jednym tchem z „Witaj, nocy” czy „Śpiącą królewną”. Mafijna opowieść o chciwości, władzy i odkupieniu nakręcona jest z pozycji szacownego klasyka, który wie, że niczego nie musi udowadniać. Nie miejcie złudzeń, to komplement. (…)

Bellochio zaczyna swój film niczym nadgorliwy reportażysta. Zasypuje nas tysiącem nazwisk, zaplata intrygę w tak ciasny węzeł, że łatwo pogubić się w jej meandrach. Jednak z czasem, gdy dramat bohatera wybija się na pierwszy plan, bezbłędnie żongluje fabularnymi klockami i bez pudła ustawia emocjonalny rejestr historii. Tytuł jego filmu jest przewrotny, gdyż dla każdego kto inny jest w tej opowieści zdrajcą. Dla cosa nostry to oczywiście Buscetta. Tymczasem według bohatera, prawdziwi zdrajcy mafii wciąż pozostają na wolności. Oszczędny, elegancki formalnie film Belocchio oddaje mu sprawiedliwość. I pokazuje – w szerszym, humanistycznym planie – że człowiek jest przede wszystkim sumą podjętych decyzji.

[Źródło: Michał Walkiewicz, filmweb.pl]

 

Zdrajca wprowadza nową jakość. Jest dla widza ogromnie atrakcyjny: unika morałów, ale i romantyzowania „ojców chrzestnych”. Jest wiarygodny, bo dość wiernie oparty na prawdziwych wydarzeniach, a przy tym sensacyjny, momentami wręcz spektakularny. To najlepszy film Belocchia od lat – przynajmniej od czasu „Witaj, nocy” (2003) – odróżniający się zresztą inscenizacyjnym rozmachem od wyciszonego tonu ostatnich dokonań reżysera. (…)

Bellocchio potwierdza (…) swoją wielkość, którą udało mu się utrzymać przez ponad pół wieku, jakie minęły od debiutanckich „Pięści w kieszeni” (1965), będących, jak pisał Adam Garbicz, „najgwałtowniejszym ekranowym zwiastunem nadciągającej kontestacji, sztychem w sklerotyczny włoski tradycjonalizm”. A także zapowiedzią długiej i zróżnicowanej (również jakościowo) twórczości, która nigdy nie otarła się o błahość. Po osiemdziesiątce zaś zaowocowała jednym z najlepszych dzieł reżysera.

[Źródło: Adam Kruk, „Kino”]

 

Bilety na seanse filmowe można nabywać w przedsprzedaży nie wcześniej niż na tydzień przed wybranym seansem (wyłącznie w kasie Klubu Żak). Przyjmowanie rezerwacji jest ograniczone do 20 miejsc na dany seans. Miejsca nie są numerowane. Rezerwacje wyłącznie na adres poczty elektronicznej kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje przez kasę należy odebrać na 30 minut przed seansem.

Karty Klubowe 2020 zachowują ważność do 31 marca 2021 roku (uwaga: nie będzie sprzedaży Kart Klubowych na 2021 rok).

 

Szanowni Państwo,

 

 • Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu
 • Prosimy o noszenie maseczek (także w sali kinowej)
 • Prosimy o zachowanie dystansu
 • Najbezpieczniej jest płacić kartą
 • Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc
 • Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w seansach kinowych: imię i nazwisko, data i godzina seansu, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

 

Środki bezpieczeństwa:

 1. W strefach dla publiczności:
 1. są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu;
 2. są dostępne pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu;
 3. w toaletach są dostępne podajniki na ręczniki papierowe;
 4. w toaletach i holu są umieszczenie w widocznych miejscach instrukcje mycia rąk według rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego;
 5. toalety są sprzątane i dezynfekowane codziennie;
 1. Pracownicy kina są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej, w tym przyłbice/maski ochronne, środki do dezynfekcji rąk.
 2. Pomieszczenie kasy kina jest oddzielone od holu szybą.
 3. Wejście do i wyjście z kina odbywać się będą odrębnymi drzwiami.
 1. Pomieszczenia będą codziennie wietrzone: rano przed otwarciem oraz w przerwie między blokami seansów przedpołudniowych i popołudniowych.

Kiedy

03.07.2020 - 05.07.2020 | g. 20:30

06.07.2020 - 09.07.2020 | g. 17:30

10.07.2020 - 12.07.2020 | g. 17:30

13.07.2020 - 16.07.2020 | g. 20:00

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Przyjmowanie rezerwacji jest ograniczone do 20 miejsc na dany seans. • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele