Wysoka dziewczyna • Dylda

Kino Studyjne Żak

MFF w Cannes 2019: Nagroda FIPRESCI w konkursie Un Certain Regard

reżyseria: Katemir Balagov, produkcja: Rosja 2019, 130 minut

 

Bałagow zachwycił swoim debiutem – „Bliskość”. A Wysoką dziewczyną potwierdził swoją klasę i miano złotego dziecka rosyjskiej kinematografii. Choć zupełnie zmienił temat i styl, nadal opowiada o wyjątkowo brutalnej rzeczywistości, gdzie dobro i zło zlało się w jedno, utraciło jakiekolwiek znaczenie. Ze współczesnego wojennego pogranicza przeniósł się do Leningradu pierwszych lat po wojnie. Tam odnalazł ludzi równie pokiereszowanych, wydrenowanych, ogarniętych stuporem, wywołanym krańcową rozpaczą. (…)

Wysoka dziewczyna ma w sobie coś z teatralności – większość scen rozgrywa się w zamkniętych przestrzeniach, przy sztucznym, nieco odrealniającym świetle, wśród mocnych barw, jakby niepasujących do dramatycznych okoliczności. Wydaje się, jakby ten świat nie miał prawa istnieć, był dziwnie nieprawdziwy, sztuczny. Bo w pewnej mierze takim właśnie jest, choć Bałagow nie ograbia go przy tym z realizmu – to rzeczywistość, która nie miała prawa się narodzić, odwrócona na drugą stronę, mająca w sobie coś z antybaśniowości. Bałagow chwyta za gardło i powoli sączy obrazy zła, podłości, moralnego brudu. Robi to tak długo i bezwzględnie, że w pewnym momencie bierzemy to, co pokazuje za ostatnie odruchy człowieczeństwa. Wstrząsające, a przy tym pokrzepiające, że nawet w skrajnych warunkach człowiek instynktownie szuka ostatniego skrawka nadziei.

[Źródło: Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

Kiedy

11.10.2019 - 13.10.2019 | g. 18:10

14.10.2019 - 17.10.2019 | g. 20:20

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele