Wspomnienie lata

Kino Studyjne Żak

Nowy film Adama Guzińskiego, twórcy Chłopca na galopującym koniu

reżyseria: Adam Guziński, produkcja: Polska 2016, 87 minut

 

Guziński jest świetny w sugerowaniu widzowi emocjonalnych stanów bohaterów. Właściwie nic nie zostaje tu wypowiedziane na głos: romans matki, świadomość, że jej syn o wszystkim wie, uczucie Piotrka do przyjezdnej dziewczyny, przemoc seksualna. Wszystko, co najważniejsze wybrzmiewa między słowami: w drobnych gestach, nieoczywistych zbitkach montażowych, rekwizytach („Nie mów nikomu, co się dzieje w domu" - głosi napis na ścierce wiszącej na kuchennej ścianie) czy piosenkach („Tyle słońca w całym mieście" Anny Jantar pełni w filmie rolę lejtmotywu). (…)

Wspomnienie lata trudno nazwać nostalgicznym powrotem do przeszłości. Choć ekranowa rzeczywistość wolna jest od polityki i społecznych niepokojów, nie widać tu także fetyszyzacji minionej epoki. Nawet jeśli na ekranie telewizora pojawia się fragment Kabaretu Starszych Panów, a z głośnika radia płynie legendarna „Polka Dziadek", jest to tło dla poczynań bohaterów, a nie sentymentalne mrugnięcie oka do widzów, którzy zalajkowali na Facebooku profil „Born in PRL". W filmie Guzińskiego więcej niż nostalgii jest bowiem smutku i goryczy. Odtwórca tytułowej roli Max Jastrzębski bezbłędnie wyraża oba te uczucia. W jego na poły dziecięcej, na poły nastoletniej twarzy dostrzec można zarówno niewinność jak i pierwsze objawy burzy hormonów, grzecznego dużego chłopca oraz drzemiącego agresją małego mężczyznę. Po seansie Wspomnienia lata zostaje m.in. wspomnienie świetnego młodego debiutanta. Ciekawe, czy jego talent dostrzegą festiwalowe gremia przyznające nagrody dla aktorskich odkryć?

[Źródło: Łukasz Muszyński, filmweb.pl]

Kiedy

15.03.2019 - 17.03.2019 | g. 18:00

18.03.2019 - 21.03.2019 | g. 20:00

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele