Weronika Michalska

Lękajcie się!

8.01-26.01.2020

Malarstwo Weroniki Michalskiej opiera się na poszukiwaniu nowych form figuracji. Obrazy, które wykonuje, oscylują między figuracją a abstrakcją, narracja jest szczególnie ważna. Artystka odchodzi od typowego realizmu. Maluje części ciała, naturę, fragmenty krajobrazu- wszystkie te elementy  tworzą coś zupełnie nowego. Dążenie do czystości form malarskich pozwala jej badać nowe sposoby oddzielania formy od koloru. Stonowane powierzchnie  tworzą autonomiczny język form- splecionych ciał , nawiązujących do realnych kształtów   przy użyciu przez artystkę różnorodnych cieni.

Odwaga społeczna wymaga stawienia czoła dwóm rodzajom lęku. Pięknie opisał to jeden z pierwszych psychoanalityków, Otto Rank. Pierwszy rodzaj lęku nazwał << lękiem przed życiem >>. Jest to obawa przed samodzielnym życiem, przed porzuceniem, potrzeba zależności od kogoś innego. Ujawnia się w potrzebie tak całkowitego oddania swojego << ja >> związkowi, że już nic z tego << ja >> nie pozostaje. W rezultacie ktoś taki staje się odbiciem osoby, którą kocha, co prędzej czy później staje się dla partnera trudne. Rank opisał to jako lęk przed samorealizacją. Rank żyjąc mniej więcej 40 lat przed narodzinami ruchu wyzwolenia kobiet, stwierdził, że ten rodzaj lęku jest najbardziej typowy dla kobiet.

Lęk o przeciwnym charakterze Rank nazwał << lękiem przed śmiercią >>. Jest to lęk przed całkowitym pochłonięciem przez drugą osobę, lęk przed utratą niezależności. Jest to - mówi Rank - lęk najbliższy mężczyznom. Jako że starają się oni zawsze zostawiać otwartą furtkę, by móc pospiesznie się wycofać, gdy związek staje się zbyt intymny.

Gdyby Rank żył w naszych czasach z pewnością zgodziłby się, że obu rodzajom lęku muszą stawiać czoło zarówno mężczyźni, jak i kobiety, choć na pewno w różnych proporcjach. Całe życie spędzamy między tymi dwoma lękami. Są to w rzeczywistości dwie różne postaci lęku, który przyczajony czeka na każdego, kogo obchodzi drugi człowiek. Próba pokonania tych dwóch lęków oraz świadomość, że wzrastamy nie tylko rozwijając własne << ja >>, ale też uczestnicząc w << ja >> innych, są niezbędne, jeśli mamy zmierzać do samorealizacji.

 - Rollo May, "Odwaga tworzenia"

Weronika Michalska (1994) - ur. w Gdańsku, absolwentka malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku w pracowni prof. Jarosława Baucia. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem i tworzeniem obiektów przestrzennych . Odbyła dwuletnią rezydencję w Kolonii Artystów na Dolnym Mieście w Gdańsku. Finalistka konkursu o Nagrodę Eibischa w 2018 roku. Uczestniczyła w wielu zbiorowych i indywidualnych wystawach. Obecnie mieszka w Warszawie.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

08.01.2020 - 26.01.2020 | g. 19:00 - 21:00

Wernisaż: 8.01.2020,godz. 19:00
Wystawa : 8.01-26.01.2020
Wstęp wolny