Undine

  • foto: materiały prasowe

Kino Studyjne Żak

Proste sceny przesycone są emocjami, a główna bohaterka jest jednocześnie ludzka i eteryczna. Śledząc losy kochanków – historyczki i zawodowego nurka – Petzold wyprowadza ekwilibrystyczne paralele pomiędzy ich postaciami, akwatyczną symboliką i miastem zbudowanym na bagnie, czyli Berlinem. Obszernie opisywana przez Undine metropolia, a konkretnie jej najstarsza, zlokalizowana nad Sprewą część, zostaje powiązana z protagonistką. Właściwie to miasto staje się tu niemal trzecim bohaterem.

 

Undine / r. Christian Petzold / Niemcy, Francja / 2020 / 90 min.

Tytułową bohaterką filmu jest Undine Wibeau (…), młoda i atrakcyjna historyczka pracująca w berlińskim muzeum, gdzie regularnie przedstawia turystom i zagranicznym gościom historię urbanistyczną Berlina. Pozornie tylko niecodzienne imię wskazuje na jej konotacje z mitycznymi istotami, jednak dostrzec można, że na tym się one nie kończą – jej uwodzicielski urok ma w sobie coś na wpół nadnaturalnego, a równocześnie zdaje się emocjonalnie uzależniona od uczuciowej relacji z mężczyzną. Tę w pierwszej scenie filmu zrywa jej chłopak Johann, pozostawiając Undine w emocjonalnej rozsypce. Jednak nie na długo, bo jakby na zawołanie tego samego dnia w życiu dziewczyny pojawia się zauroczony jej wykładem Christoph, z którym w niezwykłych okolicznościach Undine nawiązuje romans.

W gruncie rzeczy banalna historia romansu Undine i Christopha, przypadkowego spotkania, rozkwitu uczucia i zakłócenia przez echa przeszłości, u Petzolda przybiera finezyjną formę na pograniczu melodramatu i realizmu magicznego. Undine czaruje nieco odrealnionym klimatem i intryguje zostawianymi mimochodem niedopowiedzeniami. Proste sceny przesycone są emocjami, a główna bohaterka jest jednocześnie ludzka i eteryczna. Śledząc losy kochanków – historyczki i zawodowego nurka – Petzold wyprowadza ekwilibrystyczne paralele pomiędzy ich postaciami, akwatyczną symboliką i miastem zbudowanym na bagnie, czyli Berlinem. Obszernie opisywana przez Undine metropolia, a konkretnie jej najstarsza, zlokalizowana nad Sprewą część, zostaje powiązana z protagonistką. Właściwie to miasto staje się tu niemal trzecim bohaterem, nie tylko służąc jako wehikuł sugerujący związaną z wodą tożsamość bohaterki i wprowadzający zamaszyste metafory (nie)możliwości zmiany rekreowanej nieustannie rzeczywistości, ale swoją pogmatwaną historią tworząc plastyczną przestrzeń dla głównego wątku opowieści. (…)

Fenomenalnie w tej poruszającej opowieści wypada Paula Beer, tworząca swoją być może najdojrzalszą kreację w dotychczasowej karierze. Młoda aktorka łączy zmysłową eteryczność, naturalność gestów i skrzącą się w oczach pasję, pozwalając nam wierzyć, że faktycznie jest zamieszkującą XXI-wieczną metropolię ondyną. Równocześnie Beer sugestywnie oddaje na wskroś ludzkie uczucia swojej bohaterki, począwszy od miłosnej euforii, przez nostalgiczny niepokój, aż po żal i zagubienie. Za pomocą subtelnych zmian ekspresji aktorka wyraża też dyskretnie sugerowany w scenariuszu dramat zmagań z własnym charakterem, który stopniowo zaczyna jawić się jako egzystencjalna pułapka wrażliwej kobiety – jej uzależnienie od uczuć kochanka wybrzmiewa wręcz tragicznymi nutami, a próby jego przełamania wybrzmiewają z mocą, która nadaje całemu filmowi poruszającą głębię.

Tomasz Raczkowski / film.org.pl

Seanse w Kinie Żak są realizowane zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami pandemicznymi.

Karty Klubowe 2020 zachowują ważność do 31 grudnia 2021 roku.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa na terenie klubu jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. 

Środki bezpieczeństwa: w strefach dla publiczności są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu oraz pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu.

Kiedy

24.09.2021 - 26.09.2021 | g. 18:45

27.09.2021 - 30.09.2021 | g. 20:15

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na wydarzenie należy opłacić i odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dane wydarzenie. Liczba biletów w danej puli limitowana. Zakupione bilety i karnety nie podlegają zwrotom. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT. Na wydarzeniach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane.

Dziś

..

Joanna Rusinek

Miłość w czasach zarazy

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

Aida / Quo Vadis Aïda

r. Jasmila Žbanić / / Bośnia i Hercegowina / 2020 / / 104 min.

..

A-ha / A-ha. The Movie

r. Thomas Robsahm / dokument / Norwegia / 2021 / 109 min.

..

Jacaszek / Radosław Kurzeja

11. Dni Muzyki Nowej

Przyjaciele

  • logo
  • logo
  • logo
  • logo