Tomasz Chyła Quintet / Franciszek Pospieszalski Sextet

30.10.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / jesień

  • Tomasz Chyła Festiwal Jazz Jantar 2020 foto Maciej Moskwa
  • Franciszek Pospieszalski Sextet foto Aleksandra Mleczko

Tomasz Chyła Quintet / Da Vinci / Młoda Polska / premiera

Franciszek Pospieszalski Sextet / 2nd Step / Młoda Polska / premiera

Tomasz Chyła Quintet / Da Vinci / Młoda Polska / premiera

Tomasz Chyła – skrzypce  / Emil Miszk – trąbka / Krzysztof Hadrych. – gitara, elektronika /  Konrad Żołnierek – kontrabas / Sławek Koryzno – perkusja

"Da Vinci”, to czwarty album kwintetu Tomasza Chyły. Bodźcem do powstania nowej płyty jest osoba Leonarda da Vinci. Da Vinci, jako człowiek renesansu, utalentowany wszechstronnie, znany powszechnie jako artysta wizualny, był także muzykiem. Jako erudyta i osoba niezliczonych talentów jest z jednej strony inspiracją, z drugiej – wyzwaniem. Muzyka na „Da Vinci” stanowi połączenie muzyki chóralnej, jazzu, rocka oraz muzyki współczesnej.

Do udziału w projekcie zaproszono Emila Miszka (trąbka) oraz Krzysztofa Handrycha (gitara) a także chóry, z którymi Tomasz Chyła na co dzień współpracuje jako dyrygent: Cantores Veiherovienses (chór mieszany), a także Żeński Chór Kameralny przy I Liceum Ogólnokształcącym w Kościerzynie. W całość projektu zaangażowano ok. 50 osób.

 

Franciszek Pospieszalski Sextet / 2nd Step / Młoda Polska / premiera

Marek Pospieszalski – saksofon altowy / Jędrzej Łagodziński – saksofon tenorowy / Grzegorz Tarwid – fortepian, nord / Wiktoria Jakubowska – perkusja, media elektroniczne / Albert Karch – perkusja / Franciszek Pospieszalski – kontrabas

Zespół Franciszka Pospieszalskiego tworzą muzycy młodego pokolenia, dobrze znani gdańskiej publiczności z wcześniejszych edycji Festiwalu Jazz Jantar, którzy w poszukiwaniu nowych inspiracji, oraz w celu poszerzania horyzontów sztuki wyjechali na studia do Rhythmic Music Conservatory w Kopenhadze.
Inspiruje ich muzyka klasyczna, rock, jazz czy muzyka improwizowana. W 2017 roku ukazał się pierwszy album zespołu „1st level”, o którym Bartek Chaciński pisał: „1st level” wydaje się określeniem swobodnej pozycji tej grupy muzyków, którzy potrafią iść właściwie w każdym jazzowym kierunku. Jak to bywa u Polaków, ładnie nawiązują do muzyki filmowej (…), ale czują też rocka i – co rzadkie, a dla mnie zawsze bardzo ważne – potrafią się wpisać także w ekscentryczne, nie do końca wyeksploatowane pomysły jazz-rockowej sceny europejskiej czy nawet francuskiego nurtu zeuhl. (…) „1st Level” to płyta krótka, mocna i dobitnie potwierdzająca (…), że nowa kapitalna polska generacja jazzowa narodziła nam się w państwie duńskim. (…) Słychać tu, że członkowie sekstetu dużo się w Kopenhadze nauczyli. Potężną – po skandynawsku grającą – sekcję rytmiczną konfrontują z dość finezyjnymi i lekkimi partiami fortepianu czy pianina elektrycznego. Wymykają się ze skandynawskiej formuły mocnego grania, prąc w kierunku ludowych zawijasów (…). A najlepsi są, gdy pianino elektryczne mija się w funkcji głównego głosu z saksofonami.” (polifonia.blog.polityka.pl)

W Żaku sekstet przedstawi nowi materiał pod tytułem – jakżeby inaczej – „2nd step”.

 

Ważne informacje:

  1. Koncert w Sali Suwnicowej – liczba miejsc ograniczona do 50 (w tym 5 antresola boczna); udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce.
  2. Karnety Festiwalowe – należy zrobić rezerwację na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy należy odebrać wejściówkę najpóźniej 30 minut w dniu koncertu.
3. Bilety na marcowe koncerty nie będą honorowane na koncertach Festiwalu, które planujemy w październiku, listopadzie i grudniu (terminy: 23 – 25.10, 30-31.10 i 6 – 8.11.2020, 12.12.2020).

Przypominamy, że wszystkie bilety zakupione na marcowe koncerty można zwracać do 30 października 2020 (niżej informacja). Koncert Joshua Redman Quartet z 13.03.2020 jest wstępnie przełożony na 17.03.2021. Koncert Mary Halvorson’s Code Girl jest odwołany.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa na terenie klubu jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w seansach kinowych: imię i nazwisko, data i godzina seansu, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

Środki bezpieczeństwa: w strefach dla publiczności są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu oraz pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

30.10.2020 | g. 20:00

Bilety

Bez zniżek
50 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
40 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
30 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Dziś

..

My dwie • Deux

r. Filippo Meneghetti • Francja, Belgia, Luksemburg • 2019 • 95'

..

Sekret bogini Fortuny • La dea fortuna

r. Ferzan Özpetek • Włochy • 2019 • 118'

..

SCROLLING

PC Drama

..

Kwiat szczęścia • Little Joe

r. Jessica Hausner • Austria, Niemcy, Wielka Brytania • 2019 • 100'