Sweet Country

Kino Studyjne Żak

MFF w Wenecji 2017: Nagroda Specjalna Jury, Camerimage 2017: Nagroda FIPRESCI

reżyseria: Warwick Thornton, produkcja: Australia 2017, 110 minut


Reżyser nie pozwala sobie na szczęście na tani sentymentalizm i naiwność. Sweet Country to nie jest kraj dla dobrych ludzi. Przetrwają w nim tylko ci, którzy będą mieli w sobie dostatecznie dużo okrucieństwa i nieugiętości. Biali nie przestaną traktować czarnych jak taniej siły roboczej, rdzenni mieszkańcy pozostaną nieufni wobec kolonialistów. Cała nadzieja w kolejnych pokoleniach reprezentowanych na ekranie przez siostrzenicę Sama oraz służącego Kennedy'emu młodziutkiego Philomaca. Być może kiedyś uda im się przerwać zamknięty krąg nienawiści. Na razie klincz trwa.

[Źródło: Łukasz Muszyński, Filmweb.pl]

 

Sweet Country, jak sugeruje przewrotnie tytuł, jest marzeniem o lepszym świecie, o kraju, w którym żyje się lepiej i dostatniej. Póki co, bohaterowie zmagać się muszą z surową przyrodą i otaczającymi ich zasadami. Smutny w wymowie, doskonale zrealizowany film, gdzie muzykę zastąpiły dźwięki natury, zostanie na długo w pamięci widzów.

[Źródło: Radek Folta, filmjaksen.pl]

 

Thorntonowi obce są jednoznacznie piętnujące charakteryzacje. Jest gotowy pokazywać złożoność epoki i znajdować w tym prawdę. Kolonizatorzy także mają skomplikowane relacje, a każdy zostaje potraktowany jako odrębna jednostka. Aborygeni porozumiewają się z silnym, charakterystycznym akcentem łamanym angielskim na zmianę z mową Arrernte i często są nierozumiani przez białych. Do tego na przykład nawet kiedy jakaś postać jest ofiarą dyskryminacji, wcale nie oznacza, że nie będzie okazywać innych uprzedzeń popularnych w tamtym okresie.

Na korzyść Sweet Country działa także uwaga poświęcona szczegółom. Jaki reżyser by pomyślał, by skierować kamerę na proces zabezpieczania ludzkich zwłok przed dingo?

Kiedy więc Thornton kończy film gorzkimi słowami, nie czujemy się oszukani - wiemy, że dotarliśmy tam zupełnie fair. Na zasadach tego okropnego, ale autentycznego świata.

[Źródło: Jakub Dębski, demland.pl]

Kiedy

22.06.2018 - 24.06.2018 | g. 20:00

25.06.2018 - 28.06.2018 | g. 18:00

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele