SOBOWTÓRY

PC Drama / 24.08.2020

autorka: Olga Maciupa| tłumaczenie: Małgorzata Buchalik | reżyseria: Bartosz Paduch | obsada: Magdalena Boć, Paulina Komenda, Michał Kosela, Diana Zamojska

 

„Sobowtóry” to współczesna sztuka ukraińska. Po centrum handlowym w Kijowie włóczą dwie dziewczyny z prowincji – Tereza i Beata. Oglądają przedmioty, na które ich nie stać, nagabują klientów, kradną ubrania. W końcu spotykają młodego, bogatego kijowianina Iluszę, z którym kontynuują swoją odyseję po kolejnych ekskluzywnych sklepach. Ale czy na pewno bohaterowie są tymi, za kogo się podają?

Sztuka jest dowcipnym, ale jednocześnie niezwykle gorzkim obrazem Ukrainy: kraju rozdartego między Rosją i Unią Europejską, blichtrem stolicy i biedą prowincji, galeriami handlowymi i wiejski bazarami, konserwatywną tradycją i przemianami obyczajowymi, piosenkami ludowymi i amerykańskimi hitami.

- Kto umie czarować, śpiewać pieśni, kto mówi jak my, ten ma rację, bo szybciej niż Paryż pokryliśmy złotem kijowskie cerkwie, a teraz znów trzeba wszystkiego uczyć od początku – narzeka Tereza. Choć „Sobowtóry” opowiadają o naszych wschodnich sąsiadach, to może i my możemy przejrzeć się w tym dramacie? Sztuka zwyciężyła w konkursie” Lubimowka" w Moskwie, jej czytania odbyły się w Moskwie i Kijowie.

Autorka „Sobowtórów” Olga Maciupa jest poetką, dramatopisarką i teatrolożką. Urodziła się we Lwowie. Ukończyła serbistykę na Lwowskim Uniwersytecie Narodowym im. Iwana Franki, obroniła doktorat poświęcony polskiej dramaturgii współczesnej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracowała jako dramaturżka głośnego spektaklu „Lwów nie oddamy” w reż. Katarzyny Szyngiery.

Czytanie reżyseruje Bartosz Paduch, gdańszczanin, twórca przede wszystkim filmowy. Studiował filozofię i wzornictwo przemysłowe, ukończył reżyserię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Dotąd realizował głównie etiudy fabularne i dokumentalne, za które był wielokrotnie nagradzany. We wrześniu tego roku do kin wejdzie jego pełnometrażowy dokument „Skandal”, poświęcony zespołowi Molesta Ewenement i początkom polskiego hip-hopu.

Czytanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Teatr i taniec.

Zasady obowiązujące w Kubie Żak podczas epidemii:

  1. Zakrywanie ust i nosa przez widzów (osoby bez maski nie będą wpuszczone do sali);
  2. Udostępnienie 70 krzeseł w wyznaczonych miejscach (z zachowaniem odległości) lub wyznaczenia znakami na podłodze miejsc stojących
  3. Wyznaczenie odległości od sceny 3 metry / 6 metrów w przypadku spektakli/koncertów z udziałem wokalistów
  4. Wietrzenie sali przed i po każdej prezentacji teatralnej/koncercie
  5. W holu Klubu będą dostępne formularze zbierające podstawowe dane widzów uczestniczących w spektaklach/koncertach, takie jak: imię i nazwisko, data i godzina prezentacji spektaklu/koncertu, data wypełnienia formularza, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie.  Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.
  6. Na podłodze w holu kina (kasa) zostaną wskazane miejsca do zachowania w  kolejce dystansu zgodnego z aktualnym stanem prawnym.
  7. Wejście i wyjście z sali odbywać się będą odrębnymi drzwiami. Wejście do sali będzie się odbywać 15 minut przed spektaklem / koncertem (szatnia do odwołania nie działa) — osoby oczekujące w holu na spektakl / koncert zobowiązane są do zachowania bezpiecznego dystansu.
  8. Szatnia do odwołania nie działa.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

27.07.2020 | g. 19:00

Bilety

Bez zniżek
20,-

Karta do Kultury*
15,-

Karta Dużej Rodziny, studenci, uczniowie, seniorzy*
10,-