Sny wędrownych ptaków • Pajaros de verano

Kino Studyjne Żak

Nowy film twórców W objęciach węża

reżyseria: Ciro Guerra, Cristina Gallego, produkcja: Dania, Kolumbia 2018, 125 minut

 

Są filmy, które zabierają widza w podróż odbywającą się na dwóch płaszczyznach: przenoszą siłą do świata ludzi, których nie chcielibyśmy znać, jak i do krain, które wydadzą nam się jeszcze piękniejsze lub brzydsze niż z katalogów podróżniczych. Reżyser Ciro Guerra otwiera przed nami brutalną rzeczywistość karteli narkotykowych w Kolumbii, ale snuje też refleksję na temat zanikającej w Ameryce Łacińskiej wiary w metafizykę. Choć początkowo stary porządek z nowym wydają się współistnieć na równorzędnych warunkach, to Sny wędrownych ptaków są kinem o końcu świata, jaki znali nasi przodkowie. (…)

Ta iście szekspirowska opowieść gra wieloma znanymi nutami, mamy więc człowieka w obliczu deprawującej władzy, bratobójczą walkę, pożądanie, przeklęcie swoich potomków grzechem, a także potęgę, która okupiona została krwią. Z tyloma wykorzystanymi pomysłami inscenizacyjnymi łatwo było wykoleić się w kierunku pretensji oraz przestylizowania, na szczęście Sny wędrownych ptaków ani razu nie przekraczają granicy, która zamazuje dramatyczny wydźwięk tej historii. Wprawdzie kino gangsterskie traktujące o południowoamerykańskich kartelach zostało wielokrotnie zaorane na wielkim oraz małym ekranie, ale pomysł skupienia się na aspekcie umierającej tradycji wraz z „uprzemysłowieniem” narkotyków nie miał okazji, żeby wybrzmieć w ten sposób. Krwawa pustynia, czyli piasek przerywany czerwonym kolorom pięknych, indiańskich strojów, może i wygląda jak oniryczny teledysk zespołu indie, jednak film do końca utrzymuje swoją reportażową wręcz temperaturę. Przy tak solidnym koncepcie nie trzeba było nawet posypywać intrygi śniegiem wszędobylskiej ostatnio na ekranie kokainy – produkcja i dystrybucja marihuany wystarczyły, aby ukazać koniec pewnych porządków w świecie plemiona Wayuu.

[Źródło: Jakub Koisz, film.org.pl]

 

Twórcy koncentrują się na ludowych zwyczajach, które nie tylko konstruują fabułę, ale również stają się źródłem zaburzonej tożsamości bohaterów. Guerra i Gallego w przemyślany i konsekwentny sposób snuje powolną historię końca pewnego świata, przychodzącego wraz z niszczeniem odwiecznego porządku. Źródła przedstawionej tragedii nie należy jednak upatrywać w „dzikim zielu”, lecz w ludzkich sercach, zainfekowanych kapitalistyczną chciwością. W gruncie rzeczy, mimo antropologicznego zacięcia, Sny wędrownych ptaków to film wysoce antykapitalistyczny.

[Źródło: Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

Kiedy

20.01.2019 | g. 17:30

21.01.2019 - 24.01.2019 | g. 20:00

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele