Słodziak • Honey Boy

Kino Studyjne Żak

Jeden z najwyżej ocenianych filmów ostatniego festiwalu w Sundance

reżyseria: Alma Har’el, produkcja: USA 2019, 93 minut

 

Pamiętacie herszta bandy dzieciaków z American Honey? Albo wspaniałą kreację Johna McEnroe z Borg/McEnroe? Zanim Shia LaBeouf stał się uznanym aktorem z wieloma rolami na koncie (nie można pominąć Transformersów), zaliczył parę odwyków i trudne dzieciństwo pod opieką ojca alkoholika. Nakręcił też kilkaset odcinków programu telewizyjnego, który uczynił go idolem młodych widzów. Zaprzyjaźniona z Shią reżyserka Alma Har’el (zrealizowali już razem dokument „LoveTrue”), przeniosła na ekran wspomnienia aktora, a jego samego obsadziła w roli odstręczającego ojca, który samotnie wychowuje syna i pasożytuje na jego sławie. Słodziak to pierwszorzędna filmowa psychoterapia: czy można wyobrazić sobie lepsze zadanie terapeutyczne niż odtworzenie traumatycznych przeżyć z dzieciństwa przed kamerą? Niektórzy szczęściarze mogą sobie na to pozwolić i jeszcze święcić tryumfy.

[Źródło: Urszula Śniegowska, americanfilmfestival.pl]

 

Długie zaniedbane włosy, okrągłe okulary i dżinsowa kurtka zakładana do jazdy na motocyklu - Shia LaBeouf zmieniając się na potrzeby filmu w swojego ojca, odarł swoją młodość oraz późniejsze życie z aury tajemniczość i odsłonił całego siebie, przez co jeszcze trudniej oderwać kontekst Słodziaka od recepcji przedstawionych wydarzeń. I bardzo dobrze, bo dzięki temu oglądanie skomplikowanej relacji ojca z synem może jeszcze mocniej wybrzmieć i zostawić w nas zupełnie inną wizję aktora (w tym wypadku także scenarzystę) po licznych zakrętach. (…)

Słodziak udowadnia, że kino może leczyć rany, pozwala pokazać wiele perspektyw i odtworzyć życie ludzi, którzy w naszym sercu mają zarezerwowane specjalne miejsce. Jest to też pewnego rodzaju lekarstwo - poprzez zgłębienie przeszłości wywoływany jest pozytywny skutek w przyszłości. Bardziej dla scenarzysty i aktora, bo LaBeoufa pewnie częściej mógł uronić łzę niż widzowie, ale za to oglądający mogą zobaczyć świetne popisy aktorskie oraz jeden z bardziej skomplikowanych portretów ojca w ostatnich latach w kinie.

[Źródło: Michał Kujawiński, naekranie.pl]

Kiedy

13.12.2019 - 15.12.2019 | g. 16:00

13.12.2019 - 15.12.2019 | g. 20:15

16.12.2019 - 19.12.2019 | g. 18:00

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele