Rzeka • Ozen

Kino Studyjne Żak

MFF w Wenecji 2018: Najlepszy reżyser (konkurs „Horyzonty”)

reżyseria: Emir Baigazin, produkcja: Norwegia, Polska, Kazachstan 2018, 108 minut

 

Rzeka to trzeci film Baigazina, kończący tryptyk poświęcony wkraczaniu w dorosłość. Gdyby nie wybitnie niekorzystne usytuowanie geograficzne twórczości Kazacha, można byłoby śmiało stwierdzić, że trylogia ta, a w szczególności jej finałowa część, zapewni mu mistrzowski status w świecie kina artystycznego. Nagrodzony w Konkursie Horyzonty w Wenecji film wychodzi od minimalistycznej obserwacji, by stworzyć momentami bliską realizmowi magicznemu, poetycką wizję życia jako niespokojnego dryfu z silnym prądem, pośród wirów i zdradliwych mielizn. Ani razu Baigazin nie uderza przy tym w fałszywy ton, nie pozwala sobie także na zgubne przejaskrawienie czy przedramatyzowanie. Każdy moment zadumy, emocji czy intensywnego doświadczenia pozostaje tak samo mocno osadzony w etnograficznym realizmie jak cała reszta. Nieuchwytne sensy opowieści wyłaniają się mimochodem ze skupionej i niespiesznej narracji, nastawionej przede wszystkim na oddanie szorstkiej faktury życia Aslana i jego braci.

[Źródło: Tomasz Raczkowski, film.org.pl]

 

Utwór Baigazina można czytać jako alegoryczną opowieść o konflikcie między naturą a cywilizacją, tradycją a nowoczesnością. To również medytacja nad ludzkim zachowaniem zmieniającym się pod wpływem technologii, a także film o buncie przeciwko opresyjnemu systemowi, w którym narzędziami kontroli są przemoc i szantaż. Widzowie szukający w kinie kontemplacji zamiast akcji trafili pod właściwy adres. Reżyser lubi, gdy ekranowa atmosfera bierze górę nad zapisaną na kartach scenariusza historią, a zamiast bohaterów przemawiają starannie skomponowane, urzekające urodą kadry. Autorską powściągliwość słychać również w warstwie dźwiękowej. Poza króciutkim chóralnym motywem napisanym przez Justynę Banaszczyk soundtrack wypełniają głównie odgłosy otoczenia: podmuchy wiatru, brzęczenie owadów, szum wody płynącej w tytułowej rzece. Ta ostatnia wyrasta w filmie na symbol przyrody: majestatycznej, istniejącej poza czasem, równie urokliwej co okrutnej.

[Źródło: Łukasz Muszyński, filmweb.pl]

Kiedy

08.11.2019 - 10.11.2019 | g. 19:45

11.11.2019 - 14.11.2019 | g. 17:30

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele