Radical Polish Ansambl / – transmisja live + retransmisja dostępna do 1.10.2021

17.09.2021 / 11. Dni Muzyki Nowej

  • Radical Polish Ansambl

Radical Polish Ansambl

Maciej Filipczuk – skrzypce / Emilia Bolibrzuch – skrzypce / Łucja Siedlik – skrzypce / Maria Stępień – skrzypce / Mateusz Kowalski – skrzypce / Marcin Lorenc – skrzypce / Piotr Gwadera – dżaz

 

e-bilety na transmisję (i retransmisję) koncertu – sprzedaż tylko w sklepie internetowym

10 zł – sprzedaż kończy się 1 października 2021 r. o g.16.00

Transmisja koncertu rozpocznie się na stronie online.klubzak.com.pl zgodnie z programem (17.09.2021 / g.21.45), koncert potrwa około 1 godziny 15 minut. Po zakończeniu transmisji live koncert będzie dostępny do 1 października 2021 roku do g.20.00.

Sprzedaż e-biletów na stronie https://tickets.klubzak.com.pl/. Na podany adres e-mail zostanie przesłany bilet oraz informacje do transmisji live (link i kod dostępu znajdują się na bilecie). Jeżeli e-mail z biletem (plik pdf) nie dotrze, proszę sprawdzić folder spam, oferty, społeczność itd., w razie trudności prosimy o kontakt z kasą Klubu Żak kasa@klubzak.com.pl (tel. do kasy: 58 344 05 73 w.117) – Kasa Klubu Żak pracuje w g.15.00 – 21.00 (w sb i nd od g.16.00)

Kod jest ważny przez 24 godziny od wprowadzenia kodu dostępu na stronie online.klubzak.com.pl,  w terminie między 17 września 2021 od g.21.45 do 1 października do g.20.00 (kodu można użyć wielokrotnie na jednym urządzeniu lub na różnych w ramach jednego adresu IP / kody wprowadzone 30 września 2021 po g.20.00 będą działać krócej, do g.20.00 1 października 2021 r.).

Radical Polish Ansambl powstał w 2017 roku z inicjatywy skrzypka Macieja Filipczuka, który zaprosił do współpracy pięcioro innych wspaniałych skrzypków: Emilię Bolibrzuch, Łucję Siedlik, Marię Stępień, Mateusza Kowalskiego i Marcina Lorenca, a także perkusistę Piotra Gwaderę grającego na dżazie. To muzycy znani choćby z takich zespołów jak L. Stadt, Lautari, Tęgie Chłopy czy Odpoczno. Ich pierwsze działania pod nazwą Radical Polish Ansambl skupiły się na przygotowaniu utworu „Aus aller Welt stammende" Zygmunta Krauzego, który następnie trafił na album „Zygmunt Krauze: Folk Music" (Bôłt Records).

W 2018 roku RPA zagrali premierowe występy w ramach Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, Slow Festu w Supraślu oraz krakowskiego Sacrum Profanum. Na tym ostatnim festiwalu Radical Polish Ansambl zrealizowali specjalny koncert z okazji 80. urodzin Zygmunta Krauzego.

W grudniu 2019 roku ukazała się ich debiutancka płyta zatytułowana po prostu „Radical Polish Ansambl” (Bôłt Records / Unzipped Fly Records), będąca swoistą rekonstrukcją muzyki - o ewidentnie mazurkowej proweniencji - enigmatycznej postaci Tadeusza Sielanki, czyli wiejskiego muzykanta z okolic Sochaczewa, wcielonego przed wojną do Wojska Polskiego, a odkrytego w 2016 roku przez wybitnego klarnecistę i eksperymentatora Wacława Zimpla w archiwach Biblioteki Publicznej w Delhi.

- Trans to mocno wyeksploatowane słowo, ja wolałbym użyć pojęcia transgresja, przekraczanie. Muzyka obrzędowa w każdej formie jest narzędziem do tego, żeby przekroczyć granice codzienności. Naszym celem nie jest świadome granie z użyciem transu jako gadżetu, dlatego że ludzie to lubią. Mnie interesuje bycie blisko obrzędu, czyli nadanie swojemu wykonaniu takiego ciężaru, który spowoduje, że człowiek, który z nim obcuje, uwolni się od tu i teraz. Nie porównałbym jednak postaci wiejskiego skrzypka 1:1 z szamanem. Jego rola była trochę inna – tłumaczył Maciej Filipczuk w wywiadzie z Michałem Wieczorkiem na łamach Dwutygodnika.pl. 

Wykonanie utworów Tadeusza Sielanki stało się dla członków Radical Polish Ansambl pretekstem do jeszcze głębszego wejścia w meandry archaicznych i pradawnych form muzycznych, opartych nie na zapisie nutowym, lecz wynikających z przekazu ustnego, poczucia rytmu, tonalności czy wrażliwości brzmieniowej. Dzięki nim tradycja polskiej wsi odnaleziona w Indiach nabrała współczesnego wymiaru.

- Najważniejszy jest dla mnie w ich płynących mazurkach aspekt energii, która unosi niczym psychodeliczno-rockowe nagrania sprzed półwiecza, tyle że wypływa z innych tradycji. Acid folk już się jako etykietka pojawiał, więc byłoby ryzykowanie tę muzykę opakowywać takim hasłem. Ale niesie ona w sobie tyle naturalnej wrażliwości, że pisanie o niej przez pryzmat awangardy bardzo ogranicza odbiór – Bartek Chaciński, Polifonia.pl. 

Radical Polish Ansambl mają w swoim repertuarze nie tylko dzieła Tadeusza Sielanki i Zygmunta Krauzego, a także Sławomira Kupczaka, Cezarego Duchnowskiego czy Agnieszki Stulgińskiej.

Gdzie

Transmisja z Sali Suwnicowej Klubu Żak

Kiedy

17.09.2021 | g. 20:00

Bilety

e-bilety na transmisję (i retransmisję) koncertu – sprzedaż tylko w sklepie internetowym
10 zł – sprzedaż kończy się 1 października 2021 r. o g.16.00

Sprzedaż e-biletów na stronie https://tickets.klubzak.com.pl/.

Kup bilet

Zasady rezerwacji

Dziś

..

Joanna Rusinek

Miłość w czasach zarazy

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

Aida / Quo Vadis Aïda

r. Jasmila Žbanić / / Bośnia i Hercegowina / 2020 / / 104 min.

..

A-ha / A-ha. The Movie

r. Thomas Robsahm / dokument / Norwegia / 2021 / 109 min.

..

Jacaszek / Radosław Kurzeja

11. Dni Muzyki Nowej