Prawda • La vérité

Kino Studyjne Żak

Nowy film twórcy nagradzanych Złodziejaszków

reżyseria: Hirokazu Koreeda, produkcja: Francja, Japonia 2019, 106 minut

 

Niech Was nie zwiodą nowe dekoracje. Choć w The Truth Hirokazu Koreeda zamienił Tokio na Paryż, a obiektyw kamery skierował na wolną od trosk materialnych burżuazję, jego przepis na kino pozostał taki sam. Japończyk wciąż jest czujnym, a przy tym niezwykle czułym portrecistą skomplikowanych rodzinnych więzi. Nawet, gdy zdarza mu się rozdrapywać niezabliźnione rany na sercach bohaterów, nigdy nie zapomina założyć na nie kojącego opatrunku. Idąc na jego film, nie musicie się obawiać, że wyjdziecie z seansu z popsutym humorem. (…)

The Truth to kino prawdziwie kobiece. Panowie zostają w nim sprowadzeni do roli służących: gotują, bawią się z dziećmi, zadowalają bohaterki w sypialni. Jedyny mężczyzna, która teoretycznie sprawuje tu jakąkolwiek władzę, żali się, że żaden ze współpracowników go nie rozpoznaje. Przywództwo dzierżą bowiem panie. To one kształtują rzeczywistość: podejmują kluczowe decyzje, wynagradzają, karzą i udzielają łaski. Na ich czele stoi Catherine Deneuve, która w tak wybornej formie nie była bodajże od czasów „8 kobiet”. Królewska w każdym słowie, czynie i geście aktorka tworzy pełną odcieni kreację diwy, która nie wylewa za kołnierz, pali jak smok i zawsze ma na podorędziu ostrą jak brzytwa ripostę. Obserwować ją to – jak mawiał pewien gangster-filozof – jest sama przyjemność.

[Źródło: Łukasz Muszyński, filmweb.pl]

 

W The Truth Koreeda wzorem swoich wcześniejszych opowieści przygląda się najmniejszej komórce społecznej. Chociaż tym razem bierze pod lupę rodzinę z wyższych sfer (a w każdym razie uprzywilejowaną) i do niej można by zastosować płynące ze „Złodziejaszków” przesłanie, że więzy krwi nie gwarantują bliskości ani wzajemnego oddania. W tej paryskiej historii dominują kobiety. (…)

Przyznam, że poprzednie filmy Hirokazu Koreedy (nie licząc wspomnianych „Złodziejaszków”, których cenię za trafną społeczną diagnozę) nie przemawiały do mnie ze specjalną siłą, wydawały mi się dość schematyczne i chłodne. Dopiero The Truth pozwoliła mi docenić jego kunszt jako obserwatora relacji interpersonalnych, mistrza niuansu, kolekcjonera ludzkich przejawów słabości i szlachetnych odruchów. Reżysera, który kocha swoje postacie i nie krzywdzi ich jednostronnym spojrzeniem. Twórcę, który, mimo że opowiada o uczuciach, nie popada w sentymentalizm, znajdując równowagę dla patosu w opisie codzienności (…).

[Źródło: Ewa Szponar, kultura.onet.pl]

Kiedy

13.03.2020 - 15.03.2020 | g. 18:10

16.03.2020 - 19.03.2020 | g. 20:10

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele