POKUSA / MACIEJ OBARA QUARTET

16.03.2018 / 21. Festiwal Jazz Jantar

POKUSA /  Einz / Młoda Polska / premiera

Tymon Bryndal - kontrabas / Natan Kryszk – saksofon barytonowy / Teo Olter - perkusja

MACIEJ OBARA QUARTET / Unloved / Polska Scena Jazzowa

Maciej Obara - saksofon altowy / Dominik Wania – fortepian / Ole Morten Vågan – kontrabas / Gard Nilssen - perkusja
 

Lubimy na Festiwal Jazz Jantar zapraszać artystów szerzej nierozpoznanych bądź takich, którzy stawiają pierwsze kroki na scenie - ale obserwować ich rozwój i prezentować jego efekty naszej publiczności lubimy jeszcze bardziej. Trio POKUSA pierwszy występ w klubie Żak zaliczyło cztery lata temu, później - w 2016 - pojawiło się ponownie z premierą debiutanckiego albumu „Zero”, do którego wydania Festiwal Jazz Jantar przyczynił się jako partner. Natan Kryszk, Tymon Bryndal i Teo Olter nie ustają w działaniu – postępując konsekwentnie, ale i z właściwym sobie luzem i dezynwolturą, zdołali umościć się w środowisku młodej warszawskiej sceny alternatywnej, do niedawna skupionej wokół nieistniejącej już Klubojadalni „Eufemia”. Bez kompleksów rozpychają się także poza stolicą: grają razem i osobno, solo i w zespołach.

Jak sami piszą, często najtrafniejszym określeniem muzyki którą grają jest "mięso". Ciało organiczne, zmienne, surowe, obrzydliwe, śliskie ale też ponętne, atrakcyjne, witalne, miękkie i wilgotne. Koncerty są właśnie takim impulsywnym improwizowanym polowaniem i poszukiwaniem tego cielska, tej polędwicy, skóry z gęsiny. POKUSA pozostaje zawsze niezaspokojona - i dobrze.

 

Odrębny dialekt muzyczny, niepohamowany liryzm i godny zaufania styl gry to bodaj najważniejsze cechy charakteryzujące Macieja Obarę” – takimi słowami rozpoczyna recenzję najnowszego albumu kwartetu polskiego saksofonisty Karl Ackermann w portalu AllAboutJazz.com. Wydawnictwem „Unloved” Obara, bez wątpienia jeden z czołowych alcistów rodzimej sceny, otwiera nowy rozdział działalności swego autorskiego bandu. Choć skład grupy pozostał ten sam, z jej nazwy usunięto słowo „International”, a wykute latami wspólnej pracy brzmienie jest – według słów samego lidera – lepsze niż kiedykolwiek. Właśnie ono - po latach starań ze strony Obary - ostatecznie przekonało legendarnego szefa wytwórni ECM Manfreda Eichera do wydania albumu „Unloved”, sygnowanego przez Maciej Obara Quartet. Tym samym saksofonista stał się trzecim (po Tomaszu Stańce i Marcinie Wasilewskim) polskim artystą, który nagrał autorski album dla tej najbardziej bodaj liczącej się wytwórni jazzowej w Europie.

Udało mi się zebrać w kwartecie takich muzyków, których gra idealnie się ze sobą łączy. Z jednej strony jest świetna pianistyka Dominika, która ma w sobie wirtuozerię i nie całkiem typowy dla jazzu język. Z drugiej – jest skandynawska sekcja, mocno improwizująca, bardzo silne osobowości z wieloma muzycznymi doświadczeniami, spontaniczni i nieprzewidywalni.” – mówił o swoim zespole Obara na łamach jazzarium.pl. Razem tworzą wysokiej próby współczesny jazz, a  wirtuozeria poszczególnych członków niczego nie traci w kolektywnym graniu. Słychać w nim wpływy amerykańskie i europejskie, a także wyraźne echa inspiracji klasyką jazzu polskiego  – utwór tytułowy najnowszego albumu to stosunkowo mało ograna kompozycja Krzysztofa Komedy napisana na potrzeby filmu Janusza Nasfetera „Niekochana”.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

16.03.2018 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny na dni 14-18.03.2018
15 zł - I pula • 25 zł - II pula

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów na dni 14-18.03.2018
20 zł - I pula • 30 zł - II pula

Zniżkowe na Kartę do Kultury na dni 14-18.03.2018
25 zł - I pula • 35 zł - II pula

Normalne na dni 14-18.03.2018
30 zł - I pula • 40 zł - II pula

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Ostatni dzień sprzedaży I puli: 4.03.2018
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.