Pavel Zlámal & PQ / KONCERT ODWOŁANY !

31.10.2020 / 23. Festiwal Jazz Jantar / jesień

  • Pavel Zlámal & PQ
  • Pavel Zlámal & PQ

Pavel  Zlámal & PQ (Czechy)

Pavel Zlámal - saksofon / Martin Konvička – fortepian / Juraj Valenćik – kontrabas / Vaclav Pálka - perkusja

 

Jesteśmy zmuszeni odwołać koncert ze względu na sytuację pandemiczną na Słowenii — jeden z muzyków jest Słowakiem! Rząd Słowacji zdecydował, że w kraju zostanie wprowadzony częściowy zakaz wychodzenia z domów. 

Kwartet Pavel Zlámal & PQ jest jednym z licznych projektów doświadczonego na polu jazzowych eksperymentów muzyka, kompozytora, improwizatora i pedagoga Pavla Zlámala. Zlámal, aktywny i stale rozwijający swą paletę stylistyczną twórca, przewodził już m. in. awangardowym składem Next Phase, dwoma różnymi jedenastoosobowymi free jazzowymi ensemble’ami: Brno Improvising Unit i Divergent Connection Orchestra, grał eksperymentalny fusion w ZKKP a także klasycznego rock n’ rolla jako członek The 6 Fireballs. W Pavel Zlámal & PQ grający na saksofonach i klarnetach lider koncentruje się na poszerzaniu idiomu jazzu współczesnego. Do wspólnej gry zaprosił trójkę znakomitych młodych muzyków wywodzących się z dynamicznego środowiska skupionego wokół Akademii Muzyki i Sztuki im. Leoša Janáčka w Brnie oraz Akademii Jazzcampus z Bazylei: perkusistę Václava Pálkę, kontrabasistę Juraja Valenčíka oraz pianistę Martina Konvičkę.  

Cechująca się bezpośredniością przekazu i otwartością interpretacji scenicznej muzyka zespołu Pavel Zlámal & PQ nawiązuje m.in. do wczesnych form free jazzu spod znaku Ornette’a Colemana oraz otwartości dokonań Charlesa Mingusa. „Nie dążę do szczególnego rozłamu w formule tego, co nazywamy współczesnym jazzem. Chodzi raczej o poddanie się fali.” – mówi sam lider i autor materiału. Tytuł debiutanckiego albumu grupy Tyče nevyhnutelné (Nieuniknione przeszkody) jest wedle niego metaforą stabilności i porządku, których nie da się uniknąć w pracy kompozytora. Płyta znalazła się na trzecim miejscu podsumowania najlepszych albumów jazzowych 2018 czeskiego radia publicznego Český rozhlas. Na łamach portalu jazzport.cz Jan Hocek pisze:  „Występ Pavla Zlámala i jego młodego kwartetu jeszcze bardziej wzmógł mój entuzjazm w kierunku znakomitego zeszłorocznego albumu (…) Lider przypomina Franka Zappę, który podobnie jak on silną ręką kontrolował wydarzenia na scenie – dynamikę, ekspresję jak i kierunek, w którym podążają część improwizowana i skomponowana. To autentyczna przygoda, nie ma tu nic pseudo- czy quasi-… Pod autorskim przewodnictwem Zlámala muzycy wypuszczali się w różne ścieżki, eksplorowali nieodkryte szlaki, nigdy jednak nie błądząc ani też nie brnąc w ślepe zaułki. Operowali na wszystkich obszarach jazzowej materii. (…)”

Obecnie zespół przygotowuje nowy materiał, który być może będzie można usłyszeć podczas koncertu w Klubie Żak już 31 października 2020 roku.

Ważne informacje:

  1. Koncert w Sali Suwnicowej – liczba miejsc ograniczona do 50 (w tym 5 antresola boczna); udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce.
  2. Karnety Festiwalowe – należy zrobić rezerwację na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy należy odebrać wejściówkę najpóźniej 30 minut w dniu koncertu.

Bilety na marcowe koncerty nie będą honorowane na koncertach Festiwalu, które planujemy w październiku, listopadzie i grudniu (terminy: 23 – 25.10, 30-31.10 i 6 – 8.11.2020, 12.12.2020).. Koncert Joshua Redman Quartet z 13.03.2020 jest wstępnie przełożony na 17.03.2021. Koncert Mary Halvorson’s Code Girl jest odwołany.

Zasady sanitarne: Prosimy o dezynfekcję rąk po wejściu do Klubu. Noszenie maseczek lub zasłanianie ust i nosa na terenie klubu jest obowiązkowe. Prosimy o zachowanie dystansu. Prosimy o zajmowanie oznaczonych miejsc. Prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego dostępnego w holu kina (podstawowe dane widzów uczestniczących w seansach kinowych: imię i nazwisko, data i godzina seansu, kontakt do widza (nr telefonu), zgoda na przekazanie tych danych służbom sanitarnym w przypadku potwierdzenia obecności osoby z SARS-CoV-2 na danym seansie. Wypełnienie formularza będzie dobrowolne. Dane będą zbierane w celu poinformowania widzów o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną. Formularze będą przechowywane przez 14 dni, a następnie niszczone.

Środki bezpieczeństwa: w strefach dla publiczności są dostępne środki do mycia i dezynfekcji rąk w toaletach, przy wejściach do kina i do Klubu oraz pojemniki na zużyte środki ochrony osobistej przy wszystkich wyjściach z Klubu.

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

31.10.2020 | g. 19:00

Bilety

Bez zniżek
30 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
25 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny
20 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Dziś

..

My dwie • Deux

r. Filippo Meneghetti • Francja, Belgia, Luksemburg • 2019 • 95'

..

Sekret bogini Fortuny • La dea fortuna

r. Ferzan Özpetek • Włochy • 2019 • 118'

..

SCROLLING

PC Drama

..

Kwiat szczęścia • Little Joe

r. Jessica Hausner • Austria, Niemcy, Wielka Brytania • 2019 • 100'