Parasite • Gi-saeng-chung

Kino Studyjne Żak

MFF w Cannes 2019: Złota Palma

reżyseria: Joon-ho Bong, produkcja: Korea Południowa 2019, 132 minut

 

W to, co dzieje się w Parasite, filmie Bong Joon-ho, który właśnie otrzymał Złotą Palmę, trudno uwierzyć. Jakoś trudno mi też uwierzyć, że jury wyszło naprzeciw oczekiwaniom publiczności, która przez sześć minut oklaskiwała film, a którego definicja mogłaby brzmieć: „czarny-koreański-komedio-dramat-społeczny-rodzinny-kryminał-gore-i-Bóg-wie-jeszcze-co”. To najodważniejszy i najbardziej ambitny, po prostu najlepszy film, jaki widziałem w tym roku w Cannes. (…)

Jakiekolwiek przyłożymy do Parasite kategorie, błyskawicznie legną one w gruzach pod wpływem bogactwa stylów, konwencji i kulturowych skojarzeń. Reżyser wymyka się z każdej szufladki. Przedstawia ciąg sekwencji, który wiedzie przez obłąkane gatunkowe przewrotki – porusza się płynnie pomiędzy karykaturą życia w rzeczywistości slumsu, gęstym kryminałem i hołdem składanym horrorom klasy B. Ja się zachwyciłem.

[Źródło: Mateusz Demski, czaskultury.pl]

 

Bong Joon-ho ma niezwykły zmysł obserwacji. Jego postaci utkane są z cząstek prawdy, ludzkich historii. Filmowy pejzaż komponuje z fragmentów realnych zmagań południowokoreańskich obywateli. Wykluczenie ekonomiczne i kosmiczne nierówności między grupami społecznymi; napięcia między Koreami Północną i Południową; parcie na zamerykanizowany tryb życia. Konsumpcjonizm, egoizm, zatarcie wartości. Można sobie z łatwością wyobrazić tę opowieść w interpretacji Ulricha Seidla, z inaczej rozłożonymi akcentami, bardziej apatyczną, wycofaną kamerą, bez tych kolorów i faktur. To, co łączyłoby te opowieści, to umiejętność znajdowania humoru w najmroczniejszych zakamarkach filmowego tworzywa. Bong Jon-hoo prowadzi narrację pewną ręką, pozwalając swojemu wyczuciu mainstreamu nieść całość w atrakcyjny, rozumiejący, jak zaczarować widza, realizacyjnie nieskazitelny sposób. I tu Seidl nie dotrzymałby mu tempa. Parasite to – obok filmów Sciammy i Pedro Almodóvara – zdecydowanie najmocniejszy tegoroczny tytuł w konkursie. Jest w filmowym pisarstwie pewien zbiór określeń wyświechtanych niczym para spodni po pradziadku, ale niekiedy trzeba je wyciągnąć do światła. Zatem: Parasite to niewiarygodny filmowy rollercoaster, który z każdą minutą rozpędza się coraz bardziej. Gdzie prowadzą te tory, nie wiadomo. Podobnie, jak nie wiadomo, czy przypadkiem trasa nie urwie się nagle, dekapitując przy okazji wszystkich bohaterów intrygi.

[Źródło: Anna Tatarska, kultura.onet.pl]

Kiedy

20.09.2019 - 22.09.2019 | g. 20:10

23.09.2019 - 26.09.2019 | g. 17:30

27.09.2019 - 29.09.2019 | g. 17:45

30.09.2019 - 03.10.2019 | g. 20:00

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele