NAGROBKI

11.06.2021

  • Nagrobki, Klub Żak 11.10.2019 foto: Maciej Moskwa
  • Nagrobki, Klub Żak 22.04.2017 foto: Paweł Wyszomirski

NAGROBKI

Adam Witkowski – perkusja, wokal / Maciej Salamon – gitara, wokal

 

Nagrobki, muzyczny duet artystów wizualnych Adama Witkowskiego i Macieja Salamona to jedno z najoryginalniejszych zjawisk na polskiej scenie niezależnej ostatnich lat. Zespół jest geograficznie i emocjonalnie związany z gdańskim Wrzeszczem, nie dziwi więc fakt, że czerwcowy, postpandemiczny koncert w Żaku będzie już co najmniej trzecim granym w tym klubie w siedmioletniej historii zespołu.

Tym razem Nagrobki nie będą promować nowego albumu studyjnego, program będzie składać się z wybranych utworów z przekrojowo potraktowanej dyskografii. Jednak na początku maja ukazał się album koncertowy „Na Żywo 2019” i wiele z zamieszczonych na nim utworów z pewnością zostanie zagrana w Żaku. Po zakupie płyty i wysłuchaniu koncertu będzie okazja do porównania wykonań, przecież duet znany jest z ciągłego przearanżowywania wcześniej wydanych kompozycji, a nawet ponownego nagrywania dawnych utworów nie tylko Nagrobków, ale i wcześniejszych przedsięwzięć Witkowskiego (duet Samorządowcy) jak i obu muzyków (zespół Gówno).

Prehistoria Nagrobków sięga kilkanaście lat wstecz od dziś, kiedy Maciej Salamon (rocznik 1984) uczęszczał na zajęcia prowadzone przez Adama Witkowskiego (rocznik 1978) w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Obecnie zresztą obaj są wykładowcami tej uczelni, a Witkowski prowadzi także pracownię w Akademii Sztuki w Szczecinie. Znajomość zaowocowała najpierw stworzeniem aktywnego w latach 2009-2015 zespołu Gówno, który zdobył rozgłos dzięki wyrafinowanym i wieloznacznym przesłaniom napisanych do muzyku czerpiącej głównie z punkowej estetyki i ekspresji. Jeszcze przed rozwiązaniem tego kwartetu, rozpoczęło się istnienie Nagrobków.

Duet napisał nagrał i wydał w przeciągu trzech dni na początku 2014 płytę „Pańskie wersety”, która z założenia była pierwszym albumem wydanym na polskim rynku w tamtym roku. Debiutanckie wydawnictwo jest oparte na dwóch głównych założeniach nurtu nekropolo, którego Nagrobki są pierwszym i zarazem jedynym przedstawicielem: wyłącznym tematem piosenek jest śmierć, a muzyka miała być grana na instrumentach, na których dopiero uczyli się grać. Tak więc Maciek, który wcześniej był głównie wokalistą, stał się także gitarzystą, a Adam, biegły gitarzysta, usiadł za bębnami. Z biegiem lat ta instrumentalna nieporadność zanika, ale obaj zachowali świeżość podejścia do gry. Niemal od samego początku w nagraniach studyjnych wspierają Nagrobki wybitni muzycy z Gdańska, na czele z saksofonistą i klarnecistą Mikołajem Trzaską oraz basistą Olem Walickim, natomiast na koncertach zespół występuje zawsze w rdzennym, dwuosobowym składzie.

Dyskografia Nagrobków jest już bardzo bogata i składa się z czterech albumów studyjnych - „Pańskie wersety” (2014), „Stan prac” (2015), „Granit” (2017) i „Pod ziemią” (2019), trzech płyt z muzyką do spektakli teatralnych oraz wspomnianego już albumu koncertowego.

Śmiertelną powagę Nagrobków, ich wisielczy humor i ironiczny podteksty piosenek zdobyły aplauz publiczności na kilku najważniejszych polskich festiwalach, jak gdyński Open'er, katowickie OFF oraz Tauron Nowa Muzyka, poznański Spring Break i krakowski Unsound, duet wystąpił też przed halowym koncertem Jacka White'a w Poznaniu. Na swoją renomę Nagrobki zapracowały jednak głównie dzięki dziesiątkom udanych koncertów w klubach na terenie całej Polski.

Nagrobki są zespołem całkowicie niezależnym, obywającym się bez finansowo-organizacyjnego wsparcia profesjonalnej wytwórni płytowej i nie zatrudniającym menadżera. Ich nagrania wydaje firma thisisnotarecord prowadzona przez Witkowskiego, który odpowiada także za ich realizację i produkcję, natomiast strona wizualna, czyli projekty okładek płyt, wkładek i plakatów oraz niezliczonych gadżetów – T-shirtów, czapek, szalików, a nawet deskorolek – należy do Salamona. Sprzedaż niecodziennych suwenirów jest niebagatelną częścią dochodów zespołu i ma duży udział w budowaniu kultowego statusu Nagrobków.

Pokusiłbym się o stwierdzenie, że w czasach, gdy publicznie pompowany nacjonalizm wpływa trująco na życie codzienne i umysłowe w Polsce, Nagrobki są w prawdziwym tego słowa znaczeniu narodowym zespołem. Trafiają w sedno polskiej kultury opartej na śmierci, żałobie i martyrologii i destyluje z nich charakterystyczną esencję, która pomaga żyć w naszym kraju bez popadania w otchłanie rozpaczy i szaleństwa.

Bez Nagrobków nie ma życia.

Tomasz Rozwadowski  

Na koncertach w Sali Suwnicowej liczba miejsc jest ograniczona zgodnie z aktualnym zarządzeniem Rady Ministrów, a udział w koncertach przy zachowaniu dystansu i w masce. 

Warunki uczestnictwa w koncertach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

 

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

e-bilety na transmisję live koncertu – tylko w sklepie internetowym

12,30 zł – sprzedaż kończy się godzinę przed koncertem 
 

Transmisja koncertu live rozpocznie się na stronie online.klubzak.com.pl zgodnie z programem koncertów, koncerty danego potrwają około 3 godzin (2 koncerty + przerwa). Wydarzenie nie będzie rejestrowane i po zakończeniu transmisji nie będzie możliwości obejrzenia wydarzenia.

 

Co trzeba zrobić? Na stronie https://tickets.klubzak.com.pl/ kup właściwy bilet (pamiętaj – sprzedaż kończy się na godzinę przed transmisją). Na podany adres e-mail dostaniesz bilet oraz informację do transmisji live (link i kod dostępu znajdują się na bilecie). Jeżeli mail z biletem (plik pdf) nie dotrze sprawdź folder spam, oferty, społeczność itd.) w razie trudności skontaktuj się w kasą kasa@klubzak.com.pl. W dniu transmisji będzie czynny telefon do kasy: 58 344 05 73 w.117.

 

Kod jest ważny od godziny rozpoczęcia transmisji do jej zakończenia. Data i godzina wydarzenia podana jest na bilecie.  Kodu można użyć wielokrotnie na jednym urządzeniu lub na różnych w ramach jednego adresu IP.

 

 

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

11.06.2021 | g. 20:00

Bilety

Bez zniżek - w sklepie internetowym i w kasie Klubu
30 zł

Super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu
25 zł

Ulgowe* - tylko w kasie Klubu
20 zł

e-bilety na transmisję live koncertu – tylko w sklepie internetowym, sprzedaż kończy się godzinę przed koncertem
12,30 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje wyłącznie: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, PC Dramę należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert. Zarezerwowane bilety są sprzedawane w cenie obowiązującej w dniu wykupienia biletów. Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00 lub na pół godziny przed I seansem).
Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117 / Płatność za bilety gotówką lub kartą.

Bilety bez zniżek można nabywać w naszym sklepie internetowym: tickets.klubzak.com.pl. Na stronie www.trojmiasto.pl bilety bez zniżek są dostępne online poprzez link „kup bilet” dostępny w wydarzeniu.

Dziś

..

Magdalena Sadłowska

Stare przyzwyczajenia / Old habits

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

Świat, który nadejdzie • The World to Come

r. Mona Fastvold • USA • 2020 • 98'

..

Na rauszu • Druk

r. Thomas Vinterberg • Dania • 2020 • 115'