Mowa ptaków

Kino Studyjne Żak

Nowy film twórcy Wojny polsko-ruskiej na podstawie scenariusza Andrzeja Żuławskiego

reżyseria: Xawery Żuławski, produkcja: Polska 2019, 138 minut

 

Film Żuławskiego jest jak kolorowe, rozwrzeszczane ptactwo, w którego świergocie da się usłyszeć rozmowę: z literaturą, kinem, historią i współczesnością Polski, w końcu: ojca z synem. Mieszają się głosy: niski, bezczelnie sięgający do popkultury, z wysokim, pełnym erudycyjnych zapożyczeń z kanonu. Jest i proza, i poezja.  Jest głośno i donośnie, ale bywa również cicho i melancholijnie. Jest i śmieszno, i straszno, kak tigra jebat. Oto Polska właśnie. (…)

Oglądając Mowę ptaków nie da się przestać myśleć o tym, co dzieje się teraz w kraju. To szalenie aktualny film, a raczej strasznie aktualny – dialogi co chwilę trafnie komentują coraz mroczniejsze wydarzenia w kraju. Cytat z pani pedagog wydaje się idealnym odwzorowaniem słów komentatorów politycznych, którzy mówili, że Marsz Równości z Białegostoku „prowokował” narodowców. Żuławski opowiada o kraju postawionym na głowie, absurdalnym, plączącym się w narracjach i dyskursach, gęstym jak zupa, do której wrzucono polską historię, literaturę, kino, kompleksy, uprzedzenia, nienawiść i gniew. (…)

Żuławscy – bo to jest film dwóch pokoleń tej rodziny – stworzyli ten film, by jeszcze bardziej pogmatwać nam w głowach, zmuszając do myślenia. Dzięki temu pozwalają nam wyjść poza nasz lokalny, polski kontekst, spojrzeć szerzej i z dystansu, by marzyć o zmianie. Mowa ptaków to filmowy krzyk, pełen gniewu, beznadziei i rozpaczy. Pełen zawodu Polską, naszą narodową indolencją i ignorancją, w czym, paradoksalnie, dostrzega jakieś światełko nadziei. Jak już się wykrzyczymy, być może zaczniemy marzyć – o nowej arkadii, o sztuce, o kulturze, które znowu zaczną się liczyć, będą ponownie potrafiły zapładniać umysły i wstrząsać nami wszystkimi. To już się zaczyna. Mowa ptaków jest tego najlepszym przykładem.

 [Źródło: Michał Piepiórka, blizejekranu.pl]

 

Mowa ptaków Xawerego Żuławskiego według ostatniego scenariusza jego ojca Andrzeja mimo ostrości obserwacji nie jest realistycznym reportażem o współczesnej Polsce. To raczej przewrotny happening, swobodna improwizacja, jak z wczesnego Godarda. (…)

Nie wierzyłem, że na polskim filmie - za sprawą Andrzeja i Xawerego Żuławskich - będę mógł się cieszyć i wzruszać. Jakbym szedł przez korytarz z luster i oglądał świat nie wprost, ale w odbiciu czyjejś kamery. Ten film na swoim najgłębszym poziomie jest symboliczną drogą do ojca-reżysera, który wciąż żyje w swoim domu w podwarszawskiej Wesołej.

Mowa ptaków to rozmowa syna z ojcem. Tak jakby obaj, wzajemnie się podtrzymując, szukali wyjścia z pułapki, w której wszyscy się znaleźliśmy - poprzez kino.

[Źródło: Tadeusz Sobolewski, wyborcza.pl]

Kiedy

27.09.2019 - 29.09.2019 | g. 20:10

30.09.2019 - 03.10.2019 | g. 17:30

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele