Monika Reut

Photosensitivity

5.12 -29.12. 2019

Monika Reut (ur. 1991) Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, animacją i sitodrukiem.

W 2018 r. obroniła dyplom na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierunkiem prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego (część artystyczna) i dr Roberta Turło (aneks).
Jest również absolwentką Wydziału Architektury na Politechnice Gdańskiej. W ramach programu Erasmus studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu w Porto. Jest laureatką III Triennale Sztuki Pomorskiej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie w kategorii Multimedia i finalistką VIII Przeglądu Młodej Sztuki "Świeża Krew" w Galerii Socato we Wrocławiu.

Wystawa  Photosensitivity czyli w dosłownym tłumaczeniu światłoczułość jest zbiorem sitodruków, które można będzie oglądać za pomocą kamery telefonu komórkowego.

Wystawa jest efektem pierwszych eksperymentów z rzeczywistością rozszerzoną (augmented reality). Współczesna technologia dostarcza nam szerokiego spektrum zupełnie nowych narzędzi, które z powodzeniem można wykorzystać w praktyce artystycznej. W ostatnich latach, poprzez pracę nad dyplomem magisterskim i praktyki odbyte w studiu zajmującym się videomappingiem, Monika Reut zaczęła się interesować  animacją 3D i łączeniem jej z analogowymi, statycznymi obrazami.

Artystka lubi bardzo pracę ręczną – malarstwo i rysunek - fascynuje ją mieszanie jej z czymś na pierwszy rzut oka niekompatybilnym: cyfrową wideoprojekcją.

W Artivive pociąga ją to, że aby obejrzeć efekty fuzji medium cyfrowego i analogowego pracy nie trzeba specyficznych warunków oświetleniowych i profesjonalnego sprzętu. W czasach, w których zawsze towarzyszy nam telefon komórkowy, każdy z nas jest wyposażony w przenośny ekran projekcji.

Technologia stała się częścią nas, jest poszerzeniem naszej pamięci, wiedzy, komunikacji, czy - za pomocą aplikacji mobilnych takich jak Snapchat czy Facebook Messenger - nawet poszerzeniem wyglądu o trójwymiarowe, odczytujące i poruszające się wraz z naszą twarzą elementy. Artystka  postanowiła wykorzystać wspomnianą technologię do poszerzenia swoich sitodruków o kolejną warstwę, niewymagającą dodatkowej matrycy i farby. Warstwę widoczną jedynie na ekranie telefonu.

Wszystkie prezentowane prace są wydrukami w technice sitodruku. Za pomocą darmowej aplikacji mobilnej Artivive, która współpracuje z kamerą w telefonie komórkowym, jesteśmy w stanie zeskanować grafikę. Gdy program rozpozna obraz, na ekranie telefonu ukaże nam się kolejna warstwa projektu.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

05.12.2019 - 29.12.2019 | g. 19:00 - 21:00

Wernisaż: 5.12, godz. 19:00
Wystawa: 5.12 -29.12. 2019
Wstęp wolny