Młody Ahmed • Le jeune Ahmed

Kino Studyjne Żak

MFF w Cannes 2019: Najlepsza reżyseria

reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, produkcja: Belgia, Francja 2019, 84 minut

 

Przypadek Ahmeda jest w filmie metaforą europejskiej bezsilności wobec radykalnego Islamu. Chociaż otaczający trzynastolatka pracownicy placówki znają się na rzeczy, psychologowie pracują na dwie zmiany, a matka chłopaka wylewa wodospady łez, jego fanatyzm jest w filmie przerażającą tajemnicą, zaś mur przekonań pozostaje nieskruszony. Na pytanie, czego potrzeba, by się przebić, twórcy reagują westchnieniem: gdybyśmy tylko to wiedzieli! Ostatecznie więc konfrontują jego gorliwą wiarę z czymś niewykształconym cywilizacyjnie, pierwotnym, czyli z instynktem przetrwania. Skutkiem jest rodzaj ten rodzaj gorzkiego, humanistycznego triumfu, który sprawia, że nie opuszczamy kina z przeświadczeniem o zmierzchu człowieczeństwa. Co najwyżej - o zmierzchu Europy.

Spokojny rytm, długie ujęcia, kamera zaglądająca bohaterom prosto w oczy - nihil novi, widzieliśmy to dziesiątki razy. Lecz rzadko kiedy bracia wykorzystywali podobne środki, by napędzić nam stracha (nie spodziewałem się również sceny o takiej dramaturgicznej intensywności, że mógłby jej pozazdrościć Michael Haneke) Mały Ahmed nie jest ich najlepszym filmem. Ani najważniejszym. Przypomina jednak o tym, że świata wykutego w ogniu bezprecedensowych aktów terroru nie da się zakląć w poręcznej narracji "my kontra oni". I z całą pewnością nie da się go zrozumieć.

[Źródło: Michał Walkiewicz, filmweb.pl]

 

Religijni fanatycy też kiedyś byli dziećmi. Mają lub mieli rodziców, którzy nie chcieli, żeby ich pociechy zabijały z Bogiem na ustach. Czy ktoś może tych ludzi powstrzymać, zmienić? - pytają w filmie Młody Ahmed Jean-Pierre i Luc Dardenne. Słynni bracia pokazują, jak bardzo bezradna jest dziś Europa. Ekstremiści nie są już gdzieś tam, w dalekiej zagranicy. Stoją pod naszymi oknami. Wyzywają, biją i powołują się na Jezusa. Albo proroka Mahometa. (…)

Duet utalentowanych Belgów, jak zwykle nie wykłada kawy na ławę. Jean-Pierre i Luc Dardenne, zamiast na wstępie formułować tezę, każą uważnie przyjrzeć się sprawie. Ta, jak pamiętamy, nigdy nie należy u nich do łatwych i przyjemnych. Matka Ahmeda rozkłada ręce nad niedającym się okiełznać synem. Nauczycielka bez skutku przekonuje, że żadna religia nie namawia, by zabijać. Dziewczyna (Victoria Bluck) na nic prawi komplementy, próbując skraść kilka pocałunków, które uśpiłyby rozum, a obudziły serce. Seans Młodego Ahmeda upływa pod znakiem niedających spokoju pytań: Jak wychowywać, żeby nie wychować przyszłego mordercy?

[Źródło: Dariusz Dudko, kultura.onet.pl]

Kiedy

06.12.2019 - 08.12.2019 | g. 18:10

09.12.2019 - 12.12.2019 | g. 20:30

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele