MINIM FEAT. SAINKHO

29.11.2019

Sainkho Namtchylak – wokal / Kuba Wójcik - gitara / Grzegorz Tarwid – fortepian, syntezatory / Andrzej Święs – kontrabas / Albert Karch - perkusja

Jak zawsze w ostatni piątek listopada poznamy w Żaku tegorocznych laureatów Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (20. Edycja) i – wyjątkowo w tym roku – Laureata Nagrody Miasta Gdańska za Promocję Kultury Miasta Gdańska im. Marcina Opitza. 

 

I jak co roku ważną częścią tego wieczoru będzie koncert prezentujący młodych muzyków.

 

Oni tworzą kwartet poruszający pomiędzy jazzem, awangardą i muzyką improwizowaną i właściwie są bardzo dobrze znani gdańskiej publiczności, bo nie raz pojawiali się na scenie Żaka. Ona pochodzi z Tuwy, jest poetką i szamanką, mistrzynią śpiewu gardłowego i alikwotowego, dysponującą 7 oktawową skalą głosu.

 

Sainkho Namtchylak porusza się w różnorodnej stylistyce: od jazzu, poprzez world music, folk, awangardę, na muzyce eksperymentalnej kończąc. Możliwości jej głosu (skala i ilość opanowanych technik wykonawczych) budzą podziw publiczności i artystów, którzy chętnie z nią współpracują, m.in. Evan Parker.

Liderem MINIM jest gitarzysta Kuba Wójcik, student gdańskiej Akademii Muzycznej, a obecnie  Rytmisk Musikkonservatorium, więc nie dziwią nas nazwiska muzyków, których zaprosił do współpracy. O swoim pierwszym albumie „Dark Matter” w rozmowie z Maciejem Krawcem dla portalu Jazzarium mówił: „Koncept albumu zawarty jest w nazwie projektu. Minim to skrót od słowa minimalizm. Poza tym, w języku angielskim oznacza półnutę, a w hebrajskim grupę heretyków. Jednak nie starałem się realizować żadnej znanej koncepcji muzyki minimalistycznej. Rozumiem to na swój sposób. Chodzi o punkt wyjścia, pojedynczą nutę, której ważność implikuje kolejną i kolejną, jak w reakcji łańcuchowej, której efektów nie sposób przewidzieć. Ważność słuchania i reagowania jako podstawa improwizacji, w przeciwieństwie do narzucania gotowej muzycznej treści. W gruncie rzeczy zawsze w ten sposób podchodzę do grania muzyki i nie sądzę, żeby było to coś odkrywczego, natomiast wielu muzyków z pewnością o tym zapomina.”

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

29.11.2019 | g. 21:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
15 zł

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
15 zł

Zniżkowe na Kartę do Kultury
15 zł

Normalne
20 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowany).

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.