Michał Bąk Quartetto / Logan Richardson - "Afrofuturism"

24.07.2021 / 24. Festiwal Jazz Jantar / lato / koncerty plenerowy

  • Logan Richardson foto: King Richmond
  • Michał Bąk Quartetto fot: Maciej Lieder

Michał Bąk Quartetto / Fortress / Młoda Polska / premiera

Michał Bąk – kontrabas / Emil Miszk – trąbka / Jakub Klemensiewicz - saksofon tenorowy / Sławek Koryzno - perkusja

Logan Richardson - "Afrofuturism" / All That Jazz / Polska premiera
Skład: Logan Richardson - saksofon, Laura Taglialatela - głos; Igor Osypov - gitara; Joe Sanders - kontrabas, Greg Hutchinson - perkusja


 

24.07.2021 / G.20.00 / sobota

 

Michał Bąk Quartetto / Fortress / Młoda Polska / premiera

Na Festiwalu Jazz Jantar Michał Bąk Quartetto zaprezentuje materiał z nowego wydawnictwa „Fortess”. O poprzednim albumie zespołu pisano, że to „próba połączenia dwóch światów, jakimi są muzyka barokowa i współczesna improwizacja jazzowa. Te inspiracje wynikają z bogatego doświadczenia lidera Michała Bąka jako kontrabasisty biorącego udział w licznych projektach, także muzyki dawnej”.

Michał Bąk jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na wydziale klasycznym oraz jazzowym. Poza autorskim kwartetem współtworzy między innymi Orkiestrę Historyczną OH!, Arte Dei Suonatori, Goldberg Baroque Ensemble, Holland Baroque, Orkiestrę Kameralną Progress, Orkiestrę Muzyki Dawnej KORE, Kamil Piotrowicz Quintet, Chęcki/ Zienkowski Quartet, Nene Heroine. Kwartet współtworzą trójmiejscy muzycy doskonale znani polski miłośnikom jazzu.

 

24.07.2021 / G.21.30 / sobota

 

Logan Richardson - "Afrofuturism" / All That Jazz / Polska premiera


"Brzmienie Richardsona na Afrofuturism ma filmowy, narracyjny charakter. Krótsze fragmenty działają jak sygnały do działania w filmach, dłuższe kawałki pozwalają muzyce rozwijać się jak wirującej fali różnorodnych wpływów przypominającej brzmienie "Prime Time" Ornette'a Colemana" - tak ostatni album doskonale znanego publiczności festiwalu Jazz Jantar (między innymi z zespołu Christiana Scotta) Logana Richardsona opisano w serwisie London Jazz News, a przychylnych opinii nie szczędzili także inni dziennikarze. Magazyn Jazzwise podkreślał siłę społeczno-politycznego komentarza wydawnictwa, które nawiązuje do klasowych i rasowych podziałów we współczesnych Stanach Zjednoczonych; z kolei redakcja All About Jazz z zachwytem przyglądała się, jak saksofonista "potrząsa jazzową klatką" i wprawia w osłupienie konserwatywnych słuchaczy.

 

Brytyjski The Times poszedł nawet o krok dalej i nadał albumowi Afrofuturism miano "przyszłości jazzu", ale sam Richardson odnosi się do tego z rezerwą. W rozmowie z portalem Presto Jazz przekonywał, że zbyt często próbuje się za wszelką cenę dookreślić, co może być określane jako jazz, a co na ten tytuł nie zasługuje. "Mam wrażenie, że czasami chodzi bardziej o osiągnięcia naukowe niż o wystarczająco dużą wrażliwość, by pokazać, jakim naprawdę się jest. Postanowiłem nie ograniczać się w tym zakresie i wyrażać siebie w pełni - raz mogę grać mglistą balladę, a chwilę później coś przypominającego Prince'a z późnych lat 80." - przekonuje.

Jak brzmi przyszłość według Logana Richardsona? O tym będzie można się przekonać podczas letniej odsłony festiwalu Jazz Jantar, gdzie utwory z albumu Afrofuturism doczekają się polskiej premiery.
 

Warunki uczestnictwa w koncertach zgodnie z aktualnymi zasadami sanitarnymi.

Karnety Festiwalowe (zachowują ważność do końca 2021 roku!) – należy zrobić rezerwację na adres kasa@klubzak.com.pl – po potwierdzeniu rezerwacji przez pracownika kasy należy odebrać wejściówkę najpóźniej 30 minut przed koncertem (nieodebrane w terminie wejściówki przepadają).

Sprzedaż biletów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15.00 do 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 – w.117.

Kiedy

24.07.2021 | g. 20:00

Bilety

ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów, na Kartę Dużej Rodziny – tylko w kasie Klubu
60 zł

super zniżka* na Kartę do Kultury – tylko w kasie Klubu 
90 zł

bez zniżek – w sklepie internetowym i w kasie Klubu
100 zł

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)
Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom, emerytom i rencistom oraz na Kartę Dużej Rodziny – za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji lub Karty.

Kup bilet

Dziś

..

Żużel

r. Dorota Kędzierzawska • Polska • 2020 • 109'

..

Michał Bąk Quartetto / Logan Richardson - "Afrofuturism"

24. Festiwal Jazz Jantar / lato

..

DNA • ADN

r. Maïwenn • Francja • 2020 • 90'