Matthias i Maxime • Matthias & Maxime

Kino Studyjne Żak

Nowy film Xaviera Dolana, twórcy Wyśnionych miłości i Mamy

reżyseria: Xavier Dolan, produkcja: Kanada 2019, 120 minut

 

Kanadyjczyk jest dziś jeszcze uważniej wsłuchany w dialog ludzi przekraczających trzydziestkę, którzy desperacko chcieliby ocalić w sobie dzieciaka. Po jednym wątpliwym sukcesie („To tylko koniec świata") i jednej druzgocącej porażce ("Death and Life of John F. Donovan") może również – świadomie bądź nie – dzielić swoją karierę na rozdziały i dyskutować sam ze sobą. Jego nowy film nie jest wzniesiony wokół imponującego konceptu, nie bierze się za bary ze śmiercią, nie próbuje też zdiagnozować chorób trawiących współczesną cywilizację. Jest jednak najlepszym dowodem na to, że w sztuce warto czasem wrzucić wsteczny bieg. Bywa, że szybciej dotrzemy do celu. (…)

Dzięki kameralnemu nastrojowi, świetnie napisanym dialogom, mało ekstrawaganckiej jak na Dolana ścieżce dźwiękowej oraz doskonale poprowadzonej, młodej obsadzie, film ogląda się trochę jak samokrytykę reżysera. Nie mam nic przeciwko. Jeśli w takim tempie będzie zaliczał przystanki na drodze do panteonu klasyków, trafi tam, zanim znudzą się dowcipy o czyichś starych.

[Źródło: Michał Walkiewicz, filmweb.pl]

 

W tym roku mija dekada od debiutu Xaviera Dolana. W tym czasie Kanadyjczyk zdążył podpisać aż osiem filmów. To imponujący dorobek jak na kogoś, kto dopiero kończy trzydziestkę. Najnowszy film pokazuje, jak bardzo zmienił się jego styl. Intensywne kolory, tak charakterystyczne choćby dla „Zabiłem moją matkę” czy „Wyśnionych miłości”, w Matthias i Maxime przyblakły. Przycichła również głośna dyskotekowa muzyka, a krzyk, płacz i śmiech zostały zastąpione szeptem i rozmową. (…)

Przygaszone kolory, wyciszona muzyka, ograniczona funkcja obrazu dały miejsce do odpowiedniego wybrzmienia dialogów. Najlepsze są właśnie te toczone między przyjaciółmi. Kanadyjczyk świetnie wyczuł charakter relacji łączącej paczkę kumpli. Ich rozmowy skrzą się ciętym dowcipem, przekorą, ironią i złośliwością, na którą mogą sobie pozwolić tylko osoby szczególnie sobie bliskie. Znalazło się w tych rozmowach miejsce również na nieoczekiwane ciepło, zrozumienie i empatię, której nie spodziewalibyśmy się po tych momentami nieokrzesanych i wulgarnych chłopakach. Ale właśnie taki cel postawił przed swoimi bohaterami Dolan – odkrycie w sobie głęboko skrywanych pokładów łagodności, czułości i wyrozumiałości.

[Źródło: Michał Piepiórka, „Kino”]

Kiedy

21.02.2020 - 23.02.2020 | g. 16:00

21.02.2020 - 23.02.2020 | g. 20:20

24.02.2020 - 27.02.2020 | g. 17:45

Bilety

Normalny
18 zł

Karta Do Kultury*
16 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele