Magdalena Pela

By coś usłyszeć trzeba samemu zamilknąć

30.01.2020 • 1.03.2020

 „Podstawę naszego istnienia stanowi codzienność. A że fakt istnienia przeżywamy jako niezwykle ważny, więc ogarnia nas zdumienie, ilekroć uświadamiamy sobie, że upływa ono na drobiazgach”
Jolanta Brach-Czaina – „Szczeliny istnienia”
 

Tytuł wystawy studentki Międzywydziałowych Środowiskowych Studiów Doktoranckich na ASP w Gdańsku oraz absolwentki kulturoznawstwa Magdaleny Peli zaczerpnięty został – i nie jest to przesadą - z kultowej książki „Szczeliny istnienia” Jolanty Brach-Czainy.  Jak bardzo trafny okazał się dobór cytatu, dowie się każdy odbiorca indywidualnej wystawy malarki. Wystawa bowiem jest peanem do codzienności, z naciskiem na współczesne formy komunikowania się.

 

Magdalena Pela: „Patrzymy na telefon / komputer wielokrotnie i ciągniemy przeróżne konwersacje całymi dniami. W grupach, trójkach, dwójkach. Operujemy pełnymi zdaniami albo pojedynczymi słowami. Gifami, emotikonami, linkami. Czasem to czysty, klarowny komunikat, pozbawiony emocji czy żartu. Czasem to wyczekane, pięknie skonstruowane wyznania bądź drogocenne i kluczowe informacje.”

 

Magdalena Pela / ur. 1989 r. /

Artystka wizualna, malarka, autorka obiektów. Doktorantka ASP w Gdańsku. Ukończyła Wydział Malarstwa ASP w Gdańsku w 2015 roku. Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego.  Laureatka VII Ogólnopolskiej Wystawy Najlepszych Dyplomów ASP w Polsce, 25 Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych Promocje 2015 oraz III Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego 2018. Finalistka V Ogólnopolskiego Przeglądu Młodego Malarstwa "Świeża Krew” oraz konkursu o Grand Prix Fundacji im Franciszki Eibisch 2015. Stypendystka Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego oraz laureatka Nagrody Specjalnej Rektora ASP w Gdańsku. Nominowana do Nagrody Głównej podczas 13 Ogólnopolskiej Wystawy Tkaniny Unikatowej w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi oraz do finału III Międzynarodowego Konkursu Malarskiego Fundacji Trzy Mosty 2018r.. Uczestniczyła w kilkudziesięciu projektach, wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i poza jego granicami (m.in. USA, Francja, Rumunia, Mołdawia, Armenia, Węgry, Meksyk). Obrazy autorstwa Magdaleny Peli znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech i USA oraz w stałej kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

31.01.2020 - 01.03.2020 | g. 19:00 - 21:00

Wernisaż: 30.01.2020 / G.19:00
Wystawa: 30.01-1.03.2020 / G. 9.00 – 21.00
Wstęp wolny