Maciej Szczepański

Archiwum Twarzy

  • Praca Macieja Szczepańskiego

11 – 28.03.2021

Galeria Żak w dniach 11 - 28.03.2021 będzie czynna w g.10.00 - 21.00 (w sb i nd od g.16.00). Prace można również obejrzeć za pośrednictwem filmowej rejestracji wystawy. Film będzie dostępny na stronach Facebook.com/Galeria-Żak, Facebook.com/KlubZak oraz na kanale YouTube Klubu Żak.  

 

W swojej aktualnej serii obrazów, zatytułowanej Twarzowość w Beztwarzowości Maciej Szczepański porusza najistotniejsze tematy dotyczące jego życia  i samego egzystowania. Jak sam mówi -starał się w jak najlepszy sposób przedstawić swoje wspomnienia, przeżycia, doświadczenia i relacje, które dotyczą jego osoby i bliskich mu ludzi. Przedstawia  na tych obrazach twarze, a raczej ich wewnętrzną powłokę, która jest zarówno częścią widzialną i dostępną dla niego, jak i niewidzialną, będącą tajemnicą dla ludzkiej percepcji.

Indywidualna wystawa  artysty w Galerii Żak zatytułowana Archiwum Twarzy jest zbiorem tych najnowszych obrazów. Ludzkie oblicza pozbawione rysów stają się  impresją na temat sztuki portretu. Twarze bliskich osób zostały przedstawione w nieoczywisty sposób. Mimo jedynie zarysu ich grymasów czy min twarze zdają się mówić , obrazy wchodzą w interakcję z widzem.
Maciej Szczepański postanowił stworzyć swoiste archiwum wizerunków znajomych. Każde oblicze posiada swoją historię - także zapis wspomnień związanych z artystą. Abstrakcyjne ujęcia twarzy wzmagają wrażenie owej  beztwarzowości, jak to ujął artysta, ale zestawione w dużej liczbie razem są  osobliwym muzeum uczuć artysty do poszczególnych osób. Tak naszpikowana  emocjami ekspozycja archiwizująca wspomnienia, wspólne przeżycia daleko różni się od typowego sztywnego zbioru obrazów.

Maciej Szczepański jest absolwentem Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie obronił dyplom w pracowni prof. Krzysztofa Gliszczyńskiego. Artysta pokazał swoje prace w Łodzi w Galerii Kontakt w 2020 roku, na wystawie konkursowej „Przegrys II” na  Akademii Sztuk Pięknych w  Gdańsku oraz między innymi w Domu aukcyjnym Face to Face Art. w Warszawie. Jego prace można było oglądać na wystawie poświęconej twórczości amerykańskiego artysty Lyonel’a Feininger’a w Trzebiatowskim Ośrodku Kultury w 2019 roku. Prace artysty znalazły się w katalogu XII-tej Aukcji Młodzi Zdolni z Wybrzeża w Warszawskim domu aukcyjnym Face to face Art. W swojej sztuce Maciej Szczepański odwołuje się do własnych wspomnień, uwzględniając w niej różne aspekty życia oraz emocje, miejsca i ludzi. Są one dla niego istotnymi czynnikami w procesie tworzenia, będące zarazem punktem wyjścia do zgłębienia swej natury.

Zasady sanitarne:
1. W Galerii mogą przebywać 4 osoby jednocześnie
2. Obowiązuje nakaz utrzymywania przez zwiedzających odpowiedniego dystansu społecznego
3. Obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa przez zwiedzających
4. Zwiedzającym zapewnia się możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do Klubu, możliwość dezynfekcji rąk w łazienkach na parterze i I piętrze
5. Powierzchnie dotykowe w tym klamki, włączniki światła, poręcze są regularnie dezynfekowane.
6. Przy wejściach do budynku Klubu przygotowano oddzielne pojemniki na zużyte rękawiczki i maski

Gdzie

Galeria Żak .

Kiedy

11.03.2021 - 28.03.2021

Dziś

..

Przemysław Garczyński

Figury pierwsze

Wystawa

Wstęp wolny

Więcej
..

Helmut Newton. Piękno i bestia • Helmut Newton: The Bad and the Beautiful

r. Gero von Boehm • USA •2020 • 93'

..

La Gomera

r. Corneliu Porumboiu • Francja, Niemcy, Rumunia • 2019 • 97'

..

Palm Springs

r. Max Barbakow • USA • 2020 • 90'

  • logo