Loveling • Benzinho

Kino Studyjne Żak

Jedna z sensacji tegorocznego festiwalu Sundance

reżyseria: Gustavo Pizzi, produkcja: Brazylia, Niemcy, Urugwaj 2018, 95 minut


Irene wraz z mężem i czwórką dzieci mieszka w małym miasteczku na obrzeżach Rio de Janeiro. Jej najstarszy syn Fernando jest utalentowanym graczem w piłkę ręczną. Pewnego dnia chłopak zostaje zaproszony do profesjonalnej drużyny w Niemczech. Rodzina musi podjąć szybką decyzję o wyjeździe, od którego zależy jego dalsza kariera. Zaskoczona obrotem spraw Irene, stara się poradzić sobie z wizją nagłego rozstania z synem, pokonać własny niepokój i odkryć w sobie nowe siły, by przyzwyczaić się do życia bez ukochanego dziecka.

[materiały dystrybutora]

 

Gustavo Pizzi z sympatią patrzy na swoich bohaterów, którzy miotają się w szarej i niesprzyjającej rzeczywistości. Widzi, że robią, co mogą, by związać koniec z końcem. Choć ich pomysły nie zawsze są idealne, reżyserowi daleko od ironicznego wydawania osądów. Loveling to przede wszystkim opowieść o miłości. Rodzinnym byciu razem wobec niesprzyjających okoliczności i małym uniwersum, którym zarządza Matka. Irene znajduje się w centrum tej historii i – w tej dość patriarchalnej kulturze – kieruje całym światem, powoli realizując własne marzenia i cele. Spaja rodzinę, ustawia wszystkich do pionu. A do tego walczy o siebie, kończąc edukację. Jest niesamowicie otwarta, przyjazna i optymistycznie nastawiona do życia, choć pod maską zaradności skrywa wiele lęków. (…)

To uroczy film o bliskości. Dotyka spraw zwykłych, codziennych i robi to w ciepły sposób, pokazując rodzinne relacje. Pizzi skupia się nie tylko na kryzysie matki, która musi przygotować się na opuszczenie domu przez dziecko, ale również ukazuje problemy, z którymi borykają się ludzie w Brazylii. Pełni energii i zapału do pracy marzą o awansie społecznym. Jednak wszelkie próby przedsiębiorczości zostają zabite w zarodku, a Irene i Klaus (Otávio Müller) wciąż tkwią w martwym punkcie z niedokończoną budową domu i upadającym biznesem.

Loveling nie rysuje brazylijskiego życia w ciepłych i słonecznych barwach. Świat bohaterów spowija mgła i nieustannie pada. Szara codzienność przygniata, ale radość i nadzieję daje bliskość drugiego człowieka. Rodzinne chwile w domku nad morzem czy na plaży pokazują, że po burzy zawsze wychodzi słońce, a z rodziną można przetrwać najtrudniejsze chwile.

[Źródło: Małgorzata Czop, movieway.pl]

Kiedy

24.08.2018 - 26.08.2018 | g. 20:10

27.08.2018 - 30.08.2018 | g. 18:00

Bilety

Normalny
18 zł

Studenci i uczniowie, seniorzy, Karta Do Kultury
14 zł

Członkowie NHEF • Karty Dużej Rodziny*
8 zł

Poniedziałki „za dyszkę”
10 zł

Seniorskie środy "za dyszkę"
10 zł

Studenckie piątki „za dyszkę”
10 zł

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl, 58 344 05 73 w. 117 (w godzinach pracy kina) • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać nie później niż 30 minut przed seansem • Prowadzimy przedsprzedaż na seanse filmowe (od dnia ogłoszenia programu kina) • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Wszystkie ceny zawierają podatek VAT

Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00, w soboty i niedziele z seansami dla dzieci kasa czynna 30 minut przed seansem.

Przyjaciele