LINIA NOCNA / NEW PEOPLE

5.10.2018 Jesienna nuda pod nóż / #1 dzień

LINIA NOCNA

NEW PEOPLE

Znaleźli się na liście Gorącej Piętnastki Młodych Talentów polskiego pop-rocka wg portalu Onet.pl. LINIA NOCNA i NEW PEOPLE budzą na polskiej scenie największe nadzieje na przyszłość. „Siedmioosobowa grupa (NEW PEOPLE) potwierdziła swoją klasę debiutanckim albumem, który wniósł na naszą scenę powiew subtelnej świeżości. (…) A eteryczne piosenki Linii Nocnej łączą taneczny potencjał z melodyjnymi refrenami i nostalgicznym klimatem”. To ich koncerty otworzą muzyczny sezon 2018/2019 w Klubie Żak 5 pażdziernika.

 

LINIA NOCNA

Monika Mimi Wydrzyńska / Mikołaj Trybulec

 

„Wyborny debiut polskiego duetu, będący jednym z najprzystępniejszych oraz najładniejszych wydawnictw polskich wytwórni muzycznych. Jeśli wyobrazicie sobie najsmutniejsze dźwiękowe fragmenty Nymanowskiego „Fortepianu”, delikatne, zwiewne i rozbrajające ilustracje dziecięcych „dobranocek” oraz zabawne i beztroskie kompozycje mistrzów „French Touch”, wówczas jesteście w połowie twórczości elektronicznego duetu LINIA NOCNA. Twórczości uroczej, bajkowej i niewinnej, czyniącej z was bardziej wrażliwych ludzi. (…)

LINIA NOCNA to stylistyczna efemeryda: muzyka elektroniczna z elementami popu i chilloutu w dość minimalistycznym wydaniu. Hipnotyczna, komputerowa tkanka podszyta jest tu wrażliwością zupełnie nieelektroniczną. Przypomina to ścieżkę dźwiękową do filmu o nowej formie życia wewnątrz mikroprocesorów.

Muzyka, jaką uprawia LINIA NOCNA, ma to do siebie, że nic specjalnie nie musi się w niej dziać. Ma płynąć, snuć się i roztaczać kontemplacyjną aurę. Wielkich umiejętności do jej tworzenia nie potrzeba, ale dobrze, gdy oprócz generowania przeciągłego, minimalistycznego tła „wielkomiejscy” twórcy znajdą jeszcze pomysł. (…)

Odpowiadający za kompozycję i produkcję Mikołaj Trybulec z dużym wyczuciem łamie estetyczne konwencje, kierując muzykę w stronę formalnej otwartości i estetycznego nieskrępowania. Nie zamyka swych utworów w określonych strukturach, pozwalając na swobodny rozwój. Twórczość LINII NOCNEJ jest kolażem pomysłów konstruowanych wokół elektronicznie preparowanych dźwięków, tworzących rodzaj intelektualnego misterium. (…)

Wszystko świetnie, czujnie i smakowicie wykonane. Znakomity, odświeżający album, będący kolejnym dowodem na to, że elektronika może łagodzić napięcie, nadając muzyce subtelności i niemal klasycznego charakteru. Bardzo elegancka i zaskakująco przystępna płyta, będąca prztyczkiem w nos dla rynku muzycznego, zdominowanego przez wwiercającą się w mózg elektronikę.”

Maciej Saskowski / jazzsoul.pl

NEW PEOPLE

Alicja Boratyn — śpiew / Natalia Pikuła — śpiew / Jakub Czubak — bas, śpiew, gitara, piano / Aleksander Orłowski — perkusja, śpiew, bas, perkusjonalia / Piotr Piechota — klawisze, perkusja / Jakub Sikora — gitara, śpiew / Hubert Woźniakowski — gitara, bas, śpiew

„Jeśli w jednym zespole spotykają się muzycy Eric Shoves Them In His Pockets i Magnificent Muttley, a inicjatorem przedsięwzięcia jest Jakub Czubak, który w zespole The Car Is On Fire dał się poznać jako błyskotliwy autor piosenek, to musi być dobrze. I jest. Wszyscy w New People mają już spore doświadczenie, udzielali się w innych projektach, na ogół mocno alternatywnych. Wspólnie stworzyli muzykę trochę bardziej popową niż w grupach, z których się wywodzą. I mniej jednoznaczną. Tu wrzucą jakiś patent rodem z pstrokatej dyskoteki, tam popłyną soft rockiem.” Angelika Kuchcińska / Newsweek

„Ich ambicją jest granie współczesnej wersji soft rocka, dla której mało jest w ogóle sensownych punktów odniesienia, bo producencki duch, który ją napędzał – głównie w Stanach – gdzieś wyparował. Aleksander Orłowski (realizacja) i Marcin Gajko (miks, mastering) brzmieniowo stawiają na prostotę i przejrzystość. Wychodzi trochę bardziej funkowa wersja The Car Is On Fire nieco przełamana przez stylistykę Kobiet, z marzeniem o Steely Dan, które trudno zrealizować bez szarpaniny opartej na chorym perfekcjonizmie, a ta środowiskowa płyta powstawała najwyraźniej w przyjemniejszych warunkach. (…)Swoją widownię na pewno będą mieli – bo nie sądzę, żeby po drodze ktoś zrobił u nas coś konkurencyjnego w tej dziedzinie.”

Bartek Chaciński / polifonia.blog.polityka.pl

„Był taki fanpejdż “Wykwintne progresje akordów” i to określenie idealnie pasuje do muzyki warszawiaków. Świetnie skrojone i skomponowane piosenki, krystalicznie czyste brzmienie. Aż prosi się, żeby przyczepić im łatkę sophisti-pop, gatunku, który w Polsce nigdy chyba się nie przyjął. Na dodatek, jest w tej muzyce pewna “brazylijskość”, najsilniej obecna w “First Thing Tomorrow”. Wiecie, Caetano Veloso, cyzelujace dźwięki zastępy zespołów, hurtowo pojawiające w corocznych podsumowaniach Beehype’a, charakterystyczna, nienarzucająca się elegancja i wysmakowanie. Podobnie jak oni New People traktują piosenki, które mają zachwycać, ale nie popadać w nadmierną wirtuozerię, bo przecież nie o popisy chodzi. Bardzo dużo dzieje się tutaj w samej konstrukcji piosenek, nieoczywistych rozwiązań, smaczków, które najlepiej wyłapywać na słuchawkach.

Kompozycje są nie tylko świetnie skrojone, ale także, a może przede wszystkim, popowymi perełkami, które chce się nucić od pierwszego spotkania. I tańczyć do nich też, bo o tym aspekcie obcowania z muzyką muzycy nie zapomnieli. Słychać, że im samym te piosenki sprawiają tyle samo radości, co słuchaczom. (…) “New People” to idealny soundtrack na letnią imprezę, leniuchowanie na leżaku i tańczenie do późna pod rozgwieżdżonym niebem, czas całkowitej beztroski. Choć czasem w tekstach poruszają poważniejsze tematy, to dlatego, że robią to po angielsku, łatwo chowają się pod radosnymi melodiami i funkującymi rytmami.”

Michał Wieczorek / uwolnijmuzyke.pl

Gdzie

Sala Suwnicowa Klubu Żak

Kiedy

05.10.2018 | g. 20:00

Bilety

Zniżkowe na Kartę Dużej Rodziny
13 zł I pula / 23 zł II pula

Zniżkowe dla studentów, uczniów, seniorów
25 zł I pula / 35 zł II pula

Zniżkowe na Kartę do Kultury
35 zł I pula / 45 zł II pula

Bez zniżek
45 zł I pula / 55 zł II pula

Zasady rezerwacji

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl • Potwierdzone rezerwacje należy odebrać w ciągu 5 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji • Nieopłacone rezerwacje są anulowane • Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert • Zakupione bilety nie podlegają zwrotom • Liczba biletów w danej puli limitowana. Ostatni dzień sprzedaży I puli: niedziela przed danym koncertem.Wszystkie ceny zawierają podatek VAT • Liczba miejsc siedzących na koncerty jest ograniczona, miejsca nie są numerowane, a w przypadku dużego zainteresowania danym koncertem wszystkie miejsca stojące (aktualne informacje na facebook.com/KlubZak) • Na koncertach obowiązuje zakaz rejestracji koncertów i fotografowania profesjonalnym sprzętem (nie dotyczy fotografów akredytowanych).

Ostatni dzień sprzedaży I puli: 30.09.2018