Karolina Bracławiec

O czym tęsknisz

15.07.2020 • 2.08.2020

Nie wiem. Na kanwie obrazów Karoliny  Bracławiec.

Malowanie obrazów- czynność wymagająca od artysty maksymalnego zaangażowania –  staje się kulą śnieżną, lawiną spadającą z wielką siłą w dół.

Malarstwo Karoliny Bracławiec staje się taką siłą, żywiołem - pełnym prób i nawarstwień- by za chwilę runąć i zebrać po drodze wszystko. Nie jest to bynajmniej siła destrukcyjna - wręcz przeciwnie- takie porównanie traktuję tylko wskazując na siłę malarstwa.

Tonda lewitujące w przestrzeni- niektóre będące jak tabula rasa – a inne zapełnione gestem, oszczędnym, raz bardziej odważnym- opowiadają o powolnym procesie wychodzenia z opresji pandemii, która dotknęła cały glob i dotyczy wszystkich artystów świata. Puste tonda są zachętą do wypełnienia treścią, formą, dynamiczną strukturą.
Albo pozostaną puste, żeby zatrzymać moment.

Jest w tym malarstwie dojrzałość, która pozwoliła na gest odejścia od barw i ukazaniu tylko przeklejonych płócien. Takie działanie jest konceptualną bronią w walce z czasami pandemii.

Dziś widzę siebie w mocy i sprawczości z realnym wpływem. Ja mam wpływ. Ja wybieram, ja decyduję i jednocześnie z mocą i siłą otwieram się na doświadczanie tego wszystkiego co przychodzi. A przychodzi i co piękne i co trudne. Dotykam i integruję się z jungowskim cieniem.
(Karolina Bracławiec)

 

Wystawa Karoliny  Bracławiec jest dialogiem zarówno ze  sztuką konceptualną jak i echem dawnego malarstwa; wystawa traktuje o formie- tondzie – którym posłużył się Parmingianino, Caravaggio, ale i współczesny brytyjski rzeźbiarz Anish Kapoor. Wystawa opiera się na ciekawej koncepcji- ukazaniu  malarstwa i stworzeniu kompozycji przestrzennej – wręcz bryły poruszających się obrazów.

 Sytuacja pandemii  pozwoliła artystce pokazać swoje roztrzęsienie i lęk -emocje, których już nie tłumi a  które dobitnie i jasno wybrzmiewają w jej sztuce.Nie wiem- zadaje sobie pytanie artystka, która jednocześnie podejmuje szereg prób, szkiców, nadaje  nowe znaczenia i oscyluje wokół nowych rozwiązań formalnych. Malarstwo Karoliny Bracławiec  to gest, raz zamaszysty, raz niepewny, to konsekwentna droga ,wyprawa wręcz w głąb sztuki i możliwości jej ukazania w nowej odsłonie. Emocje towarzyszące Karolinie Bracławiec przy pracy są dla nas odbiorców czytelne. W rozwibrowanych tondach szaleją barwy, w innych brak absolutny bodźców.  Tonda stanowią kinetyczny zapis uczuć, które targały artystką. W konsekwencji pozostawiają sztukę wolną dla interpretacji, frapującą i do zapamiętania.

 

Agata Nowosielska

 

Karolina Bracławiec – żyje w świecie wolności, autentyczności, bliskości, procesu i poszukiwań. Jej twórczości od lat towarzyszy myśl "nie wiem" - otwierająca nowe, niepoznane szlaki działań twórczych i rozwoju. Artystka wizualna, malarka, mentorka. Uczestniczka wielu wystaw, laureatka konkursów i stypendiów w Polsce i za granicą. Współtworzy Kalejdoskop i Trójmiejską NieSzkołę Demokratyczną w Gdańsku.

Wystawę zrealizowano ze środków Miasta Gdańska w ramach Stypendium Kulturalnego. Otwarcie odbędzie się 15.07 o g.16.00. Galeria jest czynna w g.16 - 21.00. Wystawę można oglądać do 2.08.

W Galerii Żak w czasie epidemii - obowiązuje:

1. Ograniczenie liczebności zwiedzających do 6 osób w jednym momencie
2. Nakaz utrzymywania przez zwiedzających odpowiedniego dystansu społecznego
3. Nakaz zakrywania ust i nosa przez zwiedzających
4. Zwiedzającym zapewnia się możliwość dezynfekcji rąk przy wejściu do Klubu, możliwość dezynfekcji rąk w łazienkach na parterze i I piętrze
5. Czasowo wprowadza się ograniczenia w możliwości korzystania z szatni i zwiedzania grupowego
6.  Powierzchnie dotykowe w tym klamki, włączniki światła, poręcze są regularnie dezynfekowane.
7. Przy wejściach do budynku Klubu przygotowano oddzielne pojemniki na zużyte rękawiczki i maski.

Gdzie

Galeria Żak

Kiedy

15.07.2020 - 02.08.2020 | g. 16:00 - 21:00

Otwarcie: 15.07.2020 / G.16:00
Wystawa: 15.07-2.08.2020 / G. 16 – 21.00
Wstęp wolny